Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επιλογή sit in kayak
#11
Αγαπητέ Pai,  με δεδομένη την παραδοχή ότι αναφέρεσαι ειδικότερα σε σκάφη ανοιχτής θάλασσας και εκστρατείας,  με προτεραιότητα στη διάπλευση από σημείο σε σημείο,  την τήρηση σταθερής ταχύτητας χωρίς ευκαιριακές αυξομειώσεις,  την μεταφορά εξοπλισμού για πολυήμερη αυτονομία και την ανάγκη εφαρμογής ενός χρονοδιαγράμματος,  δεν μπόρεσα να βρω ουσιώδεις αντιφάσεις ανάμεσα στις δύο θεωρήσεις. 
Ιδίως αν συμπεριληφθεί  στα υπόψη,  πως οι αντιδιαστολές που επιχείρησα δεν είναι γενικευμένες αλλά εστιάζονται στα δύο συγκεκριμένα μοντέλα που καλοκοιτάζει ο Nicolas σε σύγκριση με τα μικρότερα αδερφάκια τους,  το  tempest 165 και το essence 16.
Ειδικότερα  οι αναφορές στην ευελιξία,  την ανάγκη πηδαλίου και τον σωματότυπο ας ειδωθούν μόνον στα πλαίσια των συγκεκριμένων συσχετίσεων.
Είναι νομίζω σημαντικό να προσέξει εκείνος,  ότι έχουμε συμφωνήσει πως τα μεγαλύτερα μοντέλα θα απαιτούν περισσότερη σωματική προσπάθεια και να κατανοήσει ότι το φαινόμενο θα το συναντά όχι μόνο στην αφετηρία του αλλά και σε κάθε φάση ενδιάμεσης επανεπιτάχυνσης. 
Το μεγαλύτερο μοντέλο θα του αφήνει πιο βαριά αίσθηση,  το μικρότερο θα το νιώθει πιο αεράτο,  θα αρπάζει ευκολότερα. 
Θα το χαίρεται περισσότερο,  όταν σαρώνει ακτογραμμές,  μπαινοβγαίνει σε βραχόκηπους,  χαλαρώνει για να αποτυπώσει παραστάσεις ή χειρίζεται τα αγίνωτα κύματα των κλειστών θαλασσών.
Ποια εκδοχή του θαλασσινού καγιάκ προτιμάει,  μπορεί να διαλέξει μόνον ο ίδιος
Reply
#12
Μεταξύ των υποψηφίων επιλογών τότε, ειδικά εφόσον υπάρχει επιθυμία για μεγαλύτερη ευελιξία και πιο ανάλαφρη αίσθηση, θα μπορούσε κάλλιστα να προστεθεί και το Reval Midi PE, το οποίο με βάση τις τιμές που παίζουν στην αγορά είναι και αισθητά φτηνότερο.

Είναι επιπλέον χαρακτηριστικό παράδειγμα του πόσο διαφορετικά μπορούν να είναι δυο ή και περισσότερα σκάφη ιδίου μήκους (5.20) μεταξύ τους.

[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply
#13
Φυσικά και είναι δυνητική επιλογή,  αλλά ήταν ο ίδιος ο Nicolas που δείχνει να την έχει προσπεράσει,  αφού είναι σκάφος που βρίσκεται από καιρό στην ημερήσια διάταξη.
Ϊσως γιατί δεν βρίσκει την ευκαιρία να το δοκιμάσει,  η επιθυμία του  -πάνω απ'  όλα-  να δοκιμάσει πριν αγοράσει,  είναι η πιο συνετή συμπεριφορά. 
 
Reply
#14
(11-14-2012, 10:05 PM)giorgos ormanoglou link Wrote: Φυσικά και είναι δυνητική επιλογή,  αλλά ήταν ο ίδιος ο Nicolas που δείχνει να την έχει προσπεράσει,  αφού είναι σκάφος που βρίσκεται από καιρό στην ημερήσια διάταξη.
Ϊσως γιατί δεν βρίσκει την ευκαιρία να το δοκιμάσει,  η επιθυμία του  -πάνω απ'  όλα-  να δοκιμάσει πριν αγοράσει,  είναι η πιο συνετή συμπεριφορά. 

Mπορεί να δοκιμάσει το Midi της ομάδας μας, και φυσικά και το Essence 17.

Nikolaus, αν ενδιαφέρεσαι, πολύ ευχαρίστως να κανονίσουμε ένα σάββατο να τα ρίξουμε και τα δύο να τα δεις. Τα σκάφη βρίσκονται στην Ερέτρια.
[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply
#15
Δεν ενδιαφέρομαι εγώ
Reply
#16
Ναι, τον Νikolas εννοούσα που άνοιξε το τόπικ, μπέρδεψα τα νικ.
[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply
#17
Συνάδελφε Random σε ευχαριστώ πολύ για το link αν και οι "φίλοι μας οι αμερικάνοι" προφανώς ξέχασαν να αναφέρουν την καλή μεταπώληση που έχει!! Big Grin

Δυστυχώς giorgo ormanoglou η δοκιμή έγινε εντός τζαμαριών αλλά και να γινόταν στη θάλασσα με την ελάχιστη εμπειρία που έχω στα sit in δεν πιστεύω ότι θα μπορούσα να κρίνω σωστά. Επειδή στην Ελλάδα χειμώνα/καλοκαίρι 3 με 4 μποφώρ το λιγότερο τα έχουμε συνεχώς στις πιο πολλές θάλασσες πίστευα πως με ένα 17αρι θα έχω την ευκαιρία να πλέω καλύτερα, αλλά και το essence 16 που δοκίμασα στριμώχτηκα...Πάντως δεν βιάζομαι για την επιλογή και στις επόμενες καθόδους μου στην Αθήνα θα κοιτάξω να βρω για μάθημα ώστε να έχω την εύκαιρια να δοκιμάσω και άλλα kayak και να αποκήσω εμπειρία.

Pai Mei σε ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση είναι πολύ δελεαστική και εποικοδομητική!!
Reply
#18
μην αρκεστείς στις δοκιμές σε κλειστές τζαμαρίες,  πριν σου ανοίξουν παράθυρο στη θάλασσα
Reply
#19
Nikolas αν βρεις κάποιον που προσφέρει σκάφη για δοκιμή κάνε ένα post εδώ να το γνωρίζουμε γιατί όταν έψαχνα εγώ δεν υπήρχε η δυνατότητα αυτή από κανένα κατάστημα στην Αττική.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#20
(11-15-2012, 01:39 PM)stelios link Wrote: Nikolas αν βρεις κάποιον που προσφέρει σκάφη για δοκιμή κάνε ένα post εδώ να το γνωρίζουμε γιατί όταν έψαχνα εγώ δεν υπήρχε η δυνατότητα αυτή από κανένα κατάστημα στην Αττική.

Εγω απο εκει που πηρα το δικο μου, μου εδιναν ολα τα σκαφηπρος πωληση για δοκιμη αλλα δυστυχως αυτο που ηθελα εγω δν εισαγονταν οποτε το πηρα στα τυφλα αλλα μου εκατσε λουκουμι.. Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)