Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Χειροποίητα skin-on frame
#12
(11-02-2012, 06:29 AM)thanassis link Wrote: ....τον οποίο είχα μελετήσει πρίν καιρό, δελεαζόμενος από το skin/φουσκωτό, ορμώμενος και πάλι από το χαμηλό βάρος που ανακοίνωνε (11 κιλά). Δέν έχω βρεί σχέδιό του όμως, με σκληρή γάστρα. Όπως και νά ΄χει πάντως, με δεδομένο σύμφωνα με την άποψη σου, ότι δύσκολα θα κατεβώ από τα 20 κιλά, θα προτιμήσω τη γνωστή μέθοδο με το κόντρα πλακέ όπου έχω αποκτήσει και εμπειρία.

Το συγκεκριμένο σχέδιο είναι ένα υβρίδιο ανάμεσα σε φουσκωτό και SOF. Δεν έχει πλήρη σκελετό παρά μόνο τα κομάτια που χρειάζονται για να διατηρήσει τα φουσκωτά τμήματα στη θέση τους, και να πετύχει την ακαμψία που δεν έχουν τα καθαρόαιμα φουσκωτά.
Δεν είναι άσχημη ιδέα και σίγουρα θα είναι ελαφρύτερο από ένα τυπικό SOF.

Κάτι παρόμoιο κάνουν και οι Γερμανοί της Nortik στο skubi1 και ανακοινώνουν 9kg βάρος στα 3,20μ μήκος. Δες το στο βίντεο

nortik scubi Faltboot Luftboot Hybride

Έχω ένα φουσκωτό της πλάκας που σκέφτομαι να "αξοιοποιήσω" με αυτό τον τρόπο, παίρνοντας τους πλευρικούς φουσκωτούς κυλίνδρους και βάζοντάς τους σε skin με τον αντίστοιχο σκελετό.

Για τη μέθοδο με το κόντρα πλακέ που λες έχεις κανένα link με οδηγίες ή περιγραφή για να πάρω μια ιδέα;
Reply


Messages In This Thread
Απ: Χειροποίητα skin-on frame - by ghostdog - 11-02-2012, 01:44 PM
Χειροποίητα skin-on frame - by Koypi - 07-09-2015, 09:31 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)