Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
P & H Quest Carbon
#11
(10-09-2012, 06:16 PM)luca link Wrote: Φίλε Random....δεν νομίζω ότι είμαι φαντασιόπληκτος. Γνωρίζω πολύ καλά και τις τιμές των υλικών και την κατασκευή τους, επειδή έχω ασχοληθεί και κατασκευάσει. Τώρα μάλιστα ξεκινάω την κατασκευή ενός ιστιοπλοϊκού τριμαράν composite 16''. Όπότε μη μου λές εμένα για φαντασία. Όσο για τις τιμές άνοιξε τον κατάλογο της Fibermax και δές.
Το Infusion είναι πατέντα της TAHE?????? Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΠΑΡΑ που άκουσα στη ζωή μου. Googlare λίγο και μετά πες μας.

Όσο για του ς Κινέζους τι να πώ......

Υ.Γ. Φίλε μου δεν είναι κακό να είσαι άσχετος με το σπορ....μη λές όμως ότι σου κατέβει γιατί διαβάζει και κόσμος και γελάει. Όταν ξεμπερδέψεις το πολυεστερικό με το εποξικό ξαναγράψε.

Φιλε lucas σου ζητω συγγνωμη αν σε προσεβαλα με τον οποιονδηποτε τροπο..Δεν γνωριζα οτι εισαι και κατασκευαστης. Σαν ασχετος λοιπον με το σπορ οπως με αποκαλεσες θα σου πω τα εξης

1. Δεν σε προσεβαλα.Εσυ ο ιδιος ανεφερες οτι "φανταζεσαι" οτι τα υλικα της ph πρεπει να ειναι πανακριβα κλπ. Πανω σε αυτη την εικασια σου, ανεφερα οτι αν γνωριζεις ποια και τι υλικα ειναι αυτα πες μας να μαθουμε και εμεις..
2.Εφοσον εισαι σχετικος στον χωρο και ακους ΠΑΠΑΡΕΣ τοτε διαβασε και αλλη μια απο εμενα.  Το καθε ναυπηγειο την τεχνικη του vacuum την παρουσιαζει υπο διαφορες μορφες και ονομασιες και την πατενταρει λογω των διαφορετικων τεχνικων και εργαλειων που χρησιμοποιει. H zegull και οχι η tahe για να ακριβολογω, οπως ανεφερα πριν, πατενταρισε το εξης που δεν εκανε αλλη εταιρεια. Χρησιμοποιησε μονομπλοκ καλουπι το οποιο ντυνεται με τον οπλισμο εξωτερικα κολλημενο με σπρει συγκολλησης. Επειτα  εφαρμοζεται υποπιεση(vacuum) απο ειδικες αντλιες κατα τα γνωστα για τημ αφαιρεση του αερα και εν συνεχεια εμποτιζεται η ρητινη, γινεται φασματομετρικος ελεγχος για την ομαλη διαχυση του υγρου και οταν η ρητινη πολυμεριστει τοτε το καλουπι καταστρεφεται εσωτερικα και ακολουθειται μετα η υπολοιπη διαδικασια κατασκευης. Ετσι δημιουργεις μια πανισχυρη και δεμενη γαστρα με ενα επισης πανισχυρο και δεμενο καταστρωμα. Δεν γνωριζω απο τι υλικα ειναι το καλουπι τους(το οποιο καταστρεφεται) αλλα αν δοκιμασεις να καθισεις πανω στο ντεκ ενος τετοιου σκαφους και ενος αλλου πολυεστερικου θα καταλαβεις την διαφορα.
3. Οσο για τους Κινεζους και το αν γελαει ο κοσμος μαζι μου, απαξιω να απαντησω. Παντως οσο και ασχετος και αν ειμαι κατα τα λεγομενα σου οτι γνωσεις εχω τις απεκτησα παντως οχι απο το google οπως πιθανον εσυ.  Χωρις παρεξηγηση και παλι ο στοχος μου δν ειναι να υποστηριξω την μια μαρκα ή την αλλη, απλα το να διακρινω που εγκειται η τοσο μεγαλη διαφορα στις τιμες των PΗ με τα αλλα σκαφη.
4. Επισης πανω στην μανια μου να ξεμπερδεψω καποιες εννοιες που εσυ τις γνωριζεις τελεια, σου συνιστω λοιπον οταν γραφεις να εισαι επακριβης και να μην πιθανολογεις οτι ισως τα υλικα να ειναι ετσι ή αλλιώς. Η ξερεις ή δν ξέρεις βρε αδερφέ. Τελος αν θελεις να μου απαντησεις εγώ σε παρακαλω μην google -ισεις.

ΥΓ Μπορεις και καλλιστα να πληρωσεις 4000 ευρω για ενα PH αφουφαντάζεσαι  ότι αποκλείεται να είναι πολυεστέρας το PH ή ειναι μαλλονεποξικο με τριπλασιο κοστος κλπ κλπ. Oταν ξεκαθαρισεις και εσυ τι είναι ή τα κόστη ή ο,τι άλλο πες κ σε εμενα να μαθω Big Grin Big Grin Big Grin Καλη επιτυχια με την κατασκευη σου! Wink
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#12
(10-09-2012, 07:22 PM)giorgos ormanoglou link Wrote: Σε οπαδικό φόρουμ θα μπήκα απόψε...  Συγγνώμη,  λάθος...!?

Οχι Γιωργο στο σωστο χωρο εισαι, απλα επεσες σε μια συζητηση ενος ειδικου και ενος ασχετου ο οποιος googlizei! : Big Grin ;D Τωρα ποιος ειναι ο ειδικος και ποιος ο ασχετος εδω γελανε Big Grin...Παντως αν ημουν ο ειδικος σιγουρα θα με διεκρινε λιγη ταπεινοφροσυνη η οποια θα συνοδευε το πλουσιο γνωστικο μου πεδιο, τι  λεμεε τωρα!
Συγγνωμη Στελιο για την παρεκτροπη από το θέμα παρουσίασης του συγκεκριμενου καγιακ. Big Grin
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#13
Ωχ κι' άλλος Θεωρητικός......Βρε καλως τα τα παιδιά. Είμαι σίγουρος ότι ξέρεις τις διαδικασίες παραγωγής της TAHE. Θα με ενδιέφερε περισσότερο όμως αν είχες κατασκευάσει μόνος σου κάτι. Να σχεδιάσεις εσύ το εξάρτημα ή το σκάφος...να παραγγείλεις εσύ τα υλικά....να λερώσεις τα χέρια σου... Αυτό και μόνο αυτό σε δικαιοδοτεί να εκφράζεσαι επί της κατασκευής.
Αναμένω με ανυπομονησία δείγματα της δουλειάς σου.

Reply
#14
Καλημέρα σε όλους. Παρακαλώ μην συνεχίσετε το θέμα όπως τις παραπάνω 3-4 απαντήσεις γιατί θα διαγραφούν. Ανοίξτε ένα νέο θέμα και γράψτε περί κατασκευής κόσμια.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#15
Έχετε καταλάβει ότι συναγωνίζεστε με ζήλο,  με σθένος και με γενναιοφροσύνη,  ποιος απ’  τους δυο θα γίνει περισσότερο ρόμπα ;
Νικητής,  λοιπόν,  για εμάς,  σε αυτόν τον παράλογο αγώνα,  θα αναδειχθεί όποιος καταφέρει τον άλλον να γράψει τελευταίος…
Reply
#16
(10-10-2012, 06:39 AM)giorgos ormanoglou link Wrote: Έχετε καταλάβει ότι συναγωνίζεστε με ζήλο,  με σθένος και με γενναιοφροσύνη,  ποιος απ’  τους δυο θα γίνει περισσότερο ρόμπα ;
Νικητής,  λοιπόν,  για εμάς,  σε αυτόν τον παράλογο αγώνα,  θα αναδειχθεί όποιος καταφέρει τον άλλον να γράψει τελευταίος…

Προσωπικά δν ξεκίνησα εγω να προσβάλω κανέναν κ φαίνεται απο την πρώτη μου απάντηση στον φίλο lucas. Έχω Επίσης το θάρρος να ζητω συγγνωμη το οποίο κ έκανα αν κ δν εθιξα κανεναν. Ασ πω αυτα που θέλω να πω σταρατα κ  παντελονατα κ ας γίνω κ χίλιες φορές ρόμπα -Smile
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#17
Δεν με πείραξαν οι διαπροσωπικές αντεγκλίσεις,  αυτές γίνονται πάνω στον ερεθισμό και εξαφανίζονται με ένα συγγνώμη από κάθε πλευρά.
Με ενόχλησε ότι επιχειρήματα διαξιφίστηκαν  στο όνομα εμπορικών σημάτων.
Λες και είναι ποτέ δυνατόν επιχειρηματικές μεθοδεύσεις και σκοπιμότητες να εξεταστούν στη διάσταση  ήθος – αήθεια,  δεν υπάρχει οικονομική θεωρία ή έστω αίρεση που να το έχει ποτέ υποστηρίξει.
Είναι άλλο να επωφελούμαι σαν καταναλωτής,  να ψωνίζω και να συστήνω το φθηνότερο γάλα που εμφανίζεται κάθε εποχή στην αγορά και άλλο να υπεραμύνομαι τη στρατηγική της βήτα ή της γάμα  γαλακτοκομικής βιομηχανίας. 
Reply
#18
(10-10-2012, 03:28 PM)giorgos ormanoglou link Wrote: Δεν με πείραξαν οι διαπροσωπικές αντεγκλίσεις,  αυτές γίνονται πάνω στον ερεθισμό και εξαφανίζονται με ένα συγγνώμη από κάθε πλευρά.
Με ενόχλησε ότι επιχειρήματα διαξιφίστηκαν  στο όνομα εμπορικών σημάτων.
Λες και είναι ποτέ δυνατόν επιχειρηματικές μεθοδεύσεις και σκοπιμότητες να εξεταστούν στη διάσταση  ήθος – αήθεια,  δεν υπάρχει οικονομική θεωρία ή έστω αίρεση που να το έχει ποτέ υποστηρίξει.
Είναι άλλο να επωφελούμαι σαν καταναλωτής,  να ψωνίζω και να συστήνω το φθηνότερο γάλα που εμφανίζεται κάθε εποχή στην αγορά και άλλο να υπεραμύνομαι τη στρατηγική της βήτα ή της γάμα  γαλακτοκομικής βιομηχανίας.

Γιωργο ισως ολοι επηρρεασμενοι αλλοτε πολλες φορες απο ανθρωπους στον χωρο του καγιακ με εμπειρια ή στην αγαπη μας για τα προιοντα μιας εταιρειας να εκφραζομαστε ανοιχτα και να διαφημιζουμε αθελα μας ανθρωπους-επιχειρηματιες ή εταιρειες κατασκευης ορμωμενοι ο καθενας απο τα δικα του κριτηρια. Αυτο συμβαινει σε ολα τα φορα στο διαδικτυο οποιουδηποτε περιεχομενου και ενδιαφεροντος.  Προσωπικα εμενα ως ατομο το οποιο ψαχνεται γενικα εις βαθος θελησα να βολιδοσκοπησω ποιος ειναι ο κρυφος ασσος της PH την οποια σε καμμια περιπτωση δν υποσκελισα. Η συγκριση μεταξυ δυο προιοντων δεν αποτελει κατακριτεο θεμα για εμενα μιας και δν ειμαι μετοχος ουτε αντιπροσωπευω καποιον απο αυτους. Απεναντιας βαση συζητησεων θα βοηθηθω στο τι μελλοντικη αγορα θα κανω και για ποιο λογο θα την κανω. Ηδη για τον τροπο κατασκευης της zegul ειχα ηδη συζητησει με πολλους ξενους κατοχους αυτων των σκαφων (σσ. χωρις να κατεχω τετοιο σκαφος)για την κατασκευαστικη του υπεροχη εναντι του δικου μου καγιακ. Θα ηταν ουτοπια ή μαλλον αστειο να υπερασπιζομαι φανατικα την μια μαρκα ή την αλλη.  Κλεινοντας και παλι προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι θα με ενδιεφερε να γνωριζω π.χ. οτι το ταδε καγιακ εχει ακριβο κοστος παραγωγης για τους χ,ψ λογους. Ουτως ή αλλως η ενοτητα παρουσιασης αξιολογησης οπως ονομαζεται δεν μπορει να μην περιλαμβανει συγκριτικα πλεονεκτηματα ή μειονεκτηματα και σχολια απο ολους εμας οι οποιοι δοκιμαζουν καποια σκαφη. Ως εκ τουτου οποιαδηποτε συζητηση ειναι καταδικασμενη να γινεται βαση του ονοματος των εμπορικων σηματων. 
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#19
Random σήμερα τα τοποθετείς πολύ ωραία και ασφαλώς θα το αντιλαμβάνονται όλοι οι αναγνώστες σας στο φόρουμ. 
Προς εμένα φυσικά δεν χρειάζονται εξηγήσεις,  γιατί καθώς είμαστε προσωπικοί φίλοι ξέρω πως σκέφτεσαι  -  σιγά μην καταδεχόσουν ποτέ να γίνεις αβανταδόρος οποιουδήποτε.  Και με τον Luca διατηρώ μία διαρκή φιλική σχέση,  από την απόσταση που μας χωρίζει,  μέσα από τις αναρτήσεις και τα προσωπικά μηνύματα.
Χθες όμως  -σας αρέσει ή όχι να το ακούτε-  δώσατε οπαδικό χαρακτήρα στον καυγά σας,  χουλιγκανικό θα προτιμούσα να είχα πει -  ξαναδιαβάστε να βεβαιωθείτε.
Χαρακτηριστικό του ήταν ότι επιδιδόσασταν καθένας με μανία στο τσαλάκωμα,  την απαξίωση,  των επιχειρημάτων του άλλου όχι γιατί διαφαίνονταν αβάσιμα  αλλά γιατί απόκρουαν τα δικά σας,  πίσω από τα οποία όμως οι συγκεκριμένες φίρμες αντανακλούσαν απροκάλυπτα.
Αυτό το φαινόμενο ήταν που  οδήγησε και τον Στέλιο και εμένα,  καθέναν με τον τρόπο του,  να προσπαθήσουμε να σας φρενάρουμε - και οι ίδιοι θα πρέπει να είστε μάλλον ευχαριστημένοι για τις παρεμβάσεις μας.
Παρ όλα αυτά ευχαρίστως να σας ζητήσουμε και συγγνώμη,  δεν θα επιθυμούσαμε  καθόλου να το ξανακάνουμε,  χεχε.

Reply
#20
(10-10-2012, 10:06 PM)giorgos ormanoglou link Wrote: Random σήμερα τα τοποθετείς πολύ ωραία και ασφαλώς θα το αντιλαμβάνονται όλοι οι αναγνώστες σας στο φόρουμ. 
Προς εμένα φυσικά δεν χρειάζονται εξηγήσεις,  γιατί καθώς είμαστε προσωπικοί φίλοι ξέρω πως σκέφτεσαι  -  σιγά μην καταδεχόσουν ποτέ να γίνεις αβανταδόρος οποιουδήποτε.  Και με τον Luca διατηρώ μία διαρκή φιλική σχέση,  από την απόσταση που μας χωρίζει,  μέσα από τις αναρτήσεις και τα προσωπικά μηνύματα.
Χθες όμως  -σας αρέσει ή όχι να το ακούτε-  δώσατε οπαδικό χαρακτήρα στον καυγά σας,  χουλιγκανικό θα προτιμούσα να είχα πει -  ξαναδιαβάστε να βεβαιωθείτε.
Χαρακτηριστικό του ήταν ότι επιδιδόσασταν καθένας με μανία στο τσαλάκωμα,  την απαξίωση,  των επιχειρημάτων του άλλου όχι γιατί διαφαίνονταν αβάσιμα  αλλά γιατί απόκρουαν τα δικά σας,  πίσω από τα οποία όμως οι συγκεκριμένες φίρμες αντανακλούσαν απροκάλυπτα.
Αυτό το φαινόμενο ήταν που  οδήγησε και τον Στέλιο και εμένα,  καθέναν με τον τρόπο του,  να προσπαθήσουμε να σας φρενάρουμε - και οι ίδιοι θα πρέπει να είστε μάλλον ευχαριστημένοι για τις παρεμβάσεις μας.
Παρ όλα αυτά ευχαρίστως να σας ζητήσουμε και συγγνώμη,  δεν θα επιθυμούσαμε  καθόλου να το ξανακάνουμε,  χεχε.

Γιωργο ευχαριστω για την απαντηση σου, καπως ετσι ειναι η αληθεια, ισως μερικες φορες χανουμε το δασος και κοιταμε το δεντρο, και ετσι δν ωφελειται κανεις. Τελος καλο ολα καλα τουλαχιστον απο την δικη μου πλευρα οσον αφορα το θεμα με τον φιλο Lucas. Wink
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)