Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Φόρμα neoprene long john
#1
Παιδιά εσείς που χρησιμοποιείτε τέτοιες φόρμες και φαντάζομαι ξέρετε,
ανοίγουν (ξεχειλώνουν) καθόλου μετά από κάποιες χρήσεις όπως τα ρούχα, ή παραμένουν στην αρχική τους κατάσταση?
Reply
#2
Ανάλογα τι θα πάρεις (από ποιότητα). Συνήθως κρατάνε για κάποια χρόνια. Μετά απλά φθείρετε το νεοπρέν αλλά στο καγιάκ είναι πολύ αργή η φθορά και θα σου κρατήσει πολλά χρόνια.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#3
Δηλαδή απ ότι κατάλαβα, τόσο σφιχτή θα είναι κάθε φορά που θα την φοράω.
Μάλλον πρέπει να χασω κανένα κιλό Smile
Reply
#4
Το νεοπρέν όμως δεν αναπνέει και στο έντονο κουπί μάλλον θα μουσκέψεις στον ιδρώτα
σάν να φόραγες ...φόρμα αδυνατίσματος !!
Προσωπικά την στολή νεοπρέν την φοράω μόνο χειμώνα σε μικρές χαλαρές βόλτες.
Reply
#5
Το μυστικό στο ντύσιμο δεν είναι οι τεθωρακισμένες πανοπλίες αλλά τα πολλά διαδοχικά και λεπτά στρώματα  -σαν κρεμμύδι-  για να αυξομειώνονται με τις εκάστοτε συνθήκες,  που πάντα αλλάζουν στη διάρκεια μιας εξόδου.
Και οι εναλλακτικές λύσεις στα εφόδια  -  άλλες είναι οι ανάγκες στον ήλιο,  άλλες στον άνεμο,  άλλες στο κρύο και άλλες στο κύμα.
Η ισορροπία ανάμεσα στην υπερθερμία και την υποθερμία,  εκεί μέσα,  είναι εξαιρετικά εύθραυστη,  η διακύμανση των συνθηκών του περιβάλλοντος είναι απίστευτα ποικίλη !
Reply
#6
Κι εγώ για χειμώνα την πήρα, μήπως έχοντας την στολή ασχοληθώ και τον χειμώνα,
γιατί μέχρι τώρα δεν έχω πάει χειμώνα ποτέ.

Αν την έχεις στην ντουλάπα, μπορεί και να πας, αν δεν την έχεις δεν θα πας ποτέ!
Reply
#7
Υπάρχει και λεπτή νεοπρέν 2,5 χιλιοστά για το Φθινόπωρο για να μην βρέχεται το σημείο που κάθεσαι. Κοντομάνικο και στα πόδια μέχρι τα γόνατα, το προτιμώ.
Reply
#8
Παρε ενα dry cag απο την Reed και μια βερμουδα νεοπρεν για το χειμωνα και δν θες κατι αλλο, οτι καλυτερο υπαρχει κατ εμε για συνθηκες Ελλαδας. Big Grin
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#9
Το χειμώνα χρειάζεσαι επίσης ένα λεπτό νεοπρέν μποτάκι και ένα ζευγάρι νεοπρέν κάλτσες, τα πόδια παγώνουν πολύ γρήγορα.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#10
Πραγματικά ένα πρόβλημα που δεν έχω καταφέρει να λύσω στις χειμωνιάτικες εξόδους είναι τα παγωμένα πόδια.
Όλες οι λαστιχένιες κάλτσες και τα μποτάκια της αγοράς είναι κοντά,  μέχρι λίγο πάνω από τον αστράγαλο.  Τι κι αν είναι χοντρά ή διπλά και τριπλά,  στην πρώτη επαφή με τη θάλασσα παίρνουν νερό.
Μετά,  τελείωσε,  είσαι καταδικασμένος να συνεχίζεις σαν με τα πέλματα στην κατάψυξη.  Και  είναι εντελώς ανοικονόμητη λύση το ολόκληρο στεγανό παντελόνι μόνο και μόνο για να κρατιούνται στεγνά τα πέλματα,  αφού το υπόλοιπο πόδι στα κλειστά σκάφη πραγματικά δεν χρειάζεται προφύλαξη,  η βερμούδα φτάνει και περισσεύει. 
Εδώ,  η φαντασία μου έχει κολλήσει και ζητάει ιδέες...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)