Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Exo Caribe 2!
#21
Γιώργο είσαι σίγουρος ότι ήταν minicell foam και όχι κάτι διαφορετικό; Γιατί όλοι οι ταπετσέρηδες χρησιμοποιούν πολύ πιο φθηνό υλικό.
Εγώ όταν έψαχνα είχα πάρει ίσαμε 50 μαγαζιά τηλέφωνο και είχα επισκεφθεί καμιά 20ρια και μόνο στο Ίντερνετ βρήκα τελικά.
Είναι πολύ ακριβό σαν υλικό, 50€ περίπου μου βγήκε με τα μεταφορικά ένα κομμάτι 48x48.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#22
(09-29-2012, 08:03 PM)mike1962 link Wrote: Γεια σου κωστα

Μιχαλης Χαβουζης....  εγω εχω διπλο sit on top... πιο απλες και 'παιχνιδιαρικες' καταστάσεις... το νεστο εαν θες τον δικιμαζουμε....  με δυο αυτοκίνητα είναι ποιο ευκολο.. ισως και το δελτα του Αξιου..

Γεια σου Μιχάλη!!! Βρεθήκαμε και εδώ!!! χαχα!!  με sit on top σκέφτομαι και εγώ να τον κατέβω τον Νέστο, με κάποιο διοργανωτή εκεί στην περιοχή....να αποκτήσω πρώτα μια εμπειρία και γνώση της περιοχής και μετά βλέπουμε πάλι :-) !!! Τον Αξιό τον κατέβηκα με φουσκωτό από Αξιούπολη μέχρι Εθνική πριν από πολλά χρόνια!! Αυτά μάλλον όμως από την άνοιξη....Αυτή την εποχή μέχρι και τον Δεκέμβρη έχω τρεξίματα σχεδόν κάθε ΣΚ!!!
No pain, no beer! Κώστας
Reply
#23
Απ'ότι καταλαβαίνω παιδιά,  πρόκειται για ένα δυσκολόβρετο και ακριβό υλικό, και η μέθοδος της δοκιμής και λάθους στην τέλεια εφαρμογή του, δεν συμφέρει :-)  Σκέφτηκα για δοκιμή, κάποιο άλλο υλικό που έχει μια "ελαστικότητα" στην πίεση και ίσως ευκολία στην εφαρμογή...τα μπλε φελιζόλ που χρησιμοποιούν ως μόνωση στις οικοδομές... Τουλάχιστον για να βγάλω το πατρόν!!
Σας ευχαριστώ!!
No pain, no beer! Κώστας
Reply
#24
Στα μινισελ υλικά ξέρω ότι υπάρχει η διάκριση "κλειστού"  και  "ανοιχτού" κυκλώματος,  χωρίς πάντως να ξέρω να τα ξεχωρίσω.  Υποθέτω το πρώτο απορροφάει νερό σαν σφουγγάρι,  το δεύτερο όχι.  Αυτό που χρησιμοποίησα έδειχνε αδιάβρεχτο και απ όσο θυμάμαι ήταν ιδιαίτερα ακριβό.
Περίβλεπτε,  πέρασε απο το μυαλό μου το μπλε φελιζόλ,  είναι όμως και αυτό αρκετά άκαμπτο,  φοβάμαι η στεγανοποίηση θα εξαρθρωθεί εύκολα,  θα πετσικάρει.
Τα διαφράγματα είναι καλά αν συνδυάζονται με καταπακτές για να διαμορφώνουν στεγανά αποθηκευτικά διαμερίσματα.  Είναι κρίμα να στερηθείς τόσο ωφέλημο χώρο,  πού θα μεταφέρεις εφόδια ;
Reply
#25
Το minicell δεν απορροφάει  υγρασία πέραν της επιφάνειας του η οποία, μετά την κατεργασία, έχει αλλοιωθεί η δομή της πρώτης στοιβάδας. Μπορείς όμως, να το περάσεις με θερμοπίστολο ή αναπτήρα/κερί για να δημιουργήσεις "πετσα". Αυτά από τεχνικής πλευράς.

Περίβλεπτε, μια λύση είναι, εάν τελικά αποφασίσεις ότι δεν χρειάζεσαι αποθηκευτικούς χώρους, να χρησιμοποιήσεις αφρό πολυαιθυλενιου (είναι το άσπρο, ναύλον φελιζόλ που συσκευάζονται οι οθόνες, οι τηλεοράσεις). Ρώτησε σε καταστήματα που ασχολούνται με μονώσεις. Πωλείται σε φύλλα 3-5 χιλ τα οποία τα κολλάς με βενζινόκολλα ή με πολυουραιθανική (δεν υπάρχει λόγος για ακριβή κόλλα). Και πάλι όμως το βασικό σου πρόβλημα είναι η σύνδεση του υλικού με τη γάστρα. Δες στη σελιδα της BISON μήπως έχει τίποτα κατάλληλο. Μετά πρέπει να ψαχτείς με βιομηχανικές εφαρμογές ή να μιλήσεις με επισκευαστές σκαφών και δεξαμενών αυτού του τύπου. Πάντως η άποψή μου είναι να τοποθετήσεις μπαλόνια ή σάκους.

......Εκτός άν σχεδιάζεις να ανοιξεις hatches................
Reply
#26
(10-01-2012, 01:37 PM)thanassis link Wrote: ......Εκτός άν σχεδιάζεις να ανοιξεις hatches................
Δεν δείχνει να έχει από το καλούπι υποδομή για ταμπούκι,  Θανάση,  άσε μην του ανοίγεις την όρεξη.  Να μην ξενυχτάμε μετά όλοι μας να συμμαζεύουμε τα ασυμμάζευτα,  δηλαδή...

Τελικά ποιό μινισελ λέγεται ανοιχτού κυκλώματος,  ξέρει κανείς με σιγουριά;    Εκτος αν νοείται έτσι το κοινό σφουγγάρι...
Reply
#27
Παιδιά, το διαχωριστικό το σκέφτομαι για την πρύμνη, και πίσω από την πλάτη της πίσω θέσης .... υπάρχει "ταμπούκι" εκεί...αν το λέω σωστά.
Δεν θα χάσω χώρο...ίσα ίσα θα δημιουργήσω πιο μεγάλο.....τώρα έχει στο "ταμπούκι" συνδεδεμένο ένα σάκο μικρής χωριτικότητας που υπό συνθήκες μπάζει νερά

Δειτε φωτο (αν φαίνεται , γιατί είναι Link απο το facebook)

[Image: 223832_247288112041965_1540127189_n.jpg]

Να και μια ακόμη
[Image: 1101020029.jpg]
No pain, no beer! Κώστας
Reply
#28
Απ΄ότι γνωρίζω το minicell είναι πάντα αφρός κλειστων φυσαλίδων. Η διάκριση έχει να κάνει με την πυκνότητα οπότε και με το βάρος ανά κυβικό μέτρο.

......Όσο για τον φίλο Περίβλεπτο....χειμώνας έρχεται, είναι καλό να υπάρχει ένα σχέδιο, ένας στόχος....κάτι τίς βρε παιδί μου!!!
Reply
#29
Φίλε Περίβλεπτε καλωσόρισες, εγώ τώρα για να ανάψω πάλι κάτι παλιές φωτιές ρωτάω, αλλά δεν περιμένω απάντηση...........Γιατί δεν αγόραζες ένα σιτ ον να μην έχεις θέματα?  ;D
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#30
Το σκεπτικό του sit in προέκυψε απο μια κουβέντα με φίλο που έχει και μου είπε πως βγαίνει βόλτες στην θάλασσα χειμώνα καλοκαίρι χωρίς να βρέχεται... Μου φάνηκε ότι πράγματι σε προστατεύει περισσότερο απο μια σανίδα όπως πρακτικά είναι το sit on. ΄
Έκανα χρόνια surf χειμώνα καλοκαίρι και ήθελα τώρα κάτι "στεγνό" !!!  Δεν ξέρω αν έχω κάνει σωστή επιλογή....μάλλον η σωστότερη είναι να έχεις και από τα δύο χαχαχα, και ανάλογα της περίπτωσης!!
No pain, no beer! Κώστας
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)