Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τα φώτα σας για πρακτική escimo roll
#15
Πολύ σωστό σε βρίσκω. Είσαι Κρήτη απότι βλέπω άρα χλωμό να κανονίσουμε καμιά έξοδο μαζί. Τα 4 αστέρια θέλω να τα πάρω κι'εγώ και έχω σκοπό μόλις μπορέσω να πάω UK να κάνω την εκπαίδευση. Έχω γνωστούς στη Σκοτία και λέω να κάνω εκεί το course. Είχα επισκευτεί το Skye Island όπου έχει τη σχολή του ο Gordon Brown και είναι απίστευτο μέρος για kayak. Δυστυχώς τότε δεν έιχα τον χρόνο να μπώ στο νερό. Γενικά θέλω να φτάσω στο level που θες και εσύ. Από την εκπαίδευση που έκανα έχω την αίσθηση ότι τα leading courses είναι πολυ πιο απαιτητικά, δεν συγχωρούν λάθη και η θεωρία τους σε επίπεδο trip planning έχει πολλες λεπτομέριες. Παίζεις με θαλάσσια ρεύματα, πρώτες βοήθεις, ναυαγοσωστική κτλ. Πολλά από αυτά που ζητάνε τα γνωρίζω λόγω ιστιοπλοίας αλλά και πάλι δεν είναι εύκολη υπόθεση.

Γενικά δοκίμασα πολλές διασώσεις με τον εκπαιδευτή μου. Την paddle resque την έκανα όπως και την escimo resque που σε "εμβολίζει" άλλο kayak και πιάνεσε από την  πλώρη του. Απλά επειδή κάνω πολλές διαδρομές μόνος μου για μένα μετράνε πιο πολυ τα self resques και εννοείται το roll.

Πάντως εδώ στην Ελλάδα δύσκολα καταλαβαίνουμε την αξία του roll γιατί και να ανατραπεί to kayak το πολύ πολύ βγαίνουμε, κάνουμε ένα cowboy resque και όλα οκ. Πέρσυ τον Μάη έκανα μια βόλτα με δανεικό kayak στα Shetlands (είναι τα Βοριότερα νησιά στη UK) και κάποια στιγμή που έπεσα στη θάλασσα, πραγματικά πάγωσα και απλά βγήκα έξω. Χωρίς κατάλληλη ενδυμασία και βρεγμένος δεν υπήρχε περίπτωση να συνεχίσω.
Το παν είναι να σηκώνεις τον κώλο σου απο τον καναπέ...!!!
Reply


Messages In This Thread
Απ: Τα φώτα σας για πρακτική escimo roll - by Serpentilas - 03-13-2012, 11:36 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)