Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τα φώτα σας για πρακτική escimo roll
#10
Γεια σας παιδιά,

Είμαι καινούριος στο forum αλλά αρκετα παλιός στο sea kayak. Επειδή έφαγα μια (χειμερινή) βδομάδα από τη ζωή μου για να μάθω το roll ώστε να πάρω τα 3 αστέρια της BCU νομίζω ότι μπορώ να δώσω μερικές συμβουλές τις οποίες δε τις λένε πάντα ούτε οι instructors ούτε τα video πυ κυκλοφορούν:

Πάνω κάτω η πιο απλή τεχνική είναι γνωστή. Δλδ, βάζω στο πλάι το κουπί, χωρίς να χαλάσω τη λαβή στρέφω το κουπί δεξιόστροφα (στην ουσία σπάω τον καρπό μου), γυρίζω ανάποδα στη θάλασσα ανατρέποντας το kayak, κρατάω την μία άκρη του κουπιού κολλημένη στο κάτω μέρος της γάστρας και η άλλη άκρη ξοκοκλάει από το kayak. Τέλος κάνω μια διαγώνια κίνηση σπρώχνοντας το νερό με την χούφτα του κουπιού κάθετι πάντα στη κίνηση που κάνω, ώστε να σπρώχνω την θάλασσα καλύτερα. Προς το τέλος η κίνηση γίνεται ουσιαστικά από διαγώνια που ήταν κάθετη στη θάλασσα.

Επειδή είναι δύσκολο να καταλάβεις πως γίνεται αυτή η κίνηση με τα λόγια, για μένα το πιο σημαντικό είναι η εξάσκηση. Όσο όμως προσπαθούμε με την είσοδο και έξοδο από το kayak κουραζόμαστε και στο τέλος τα παρατάμε απογοητευμένοι. Η συμβουλή μου είναι εάν δεν έχουμε πισίνα ή βοηθό ώστε σε αποτυχεία roll να μας βοηθήσουν να έρθουμε στα ίσια μας, να κάνουμε το εξής: (Εγώ μόνο έτσι τα κατάφερα χωρίς να πρίξω κάποιονSmile
Πήγα στην άκρη της παραλίας που το νερό ήταν γύρο στο ένα μέτρο και εννοείται φορώντας spray skirt (έχω δει roll χωρίς να φοράει spray skirt ο τύπος), σε κάθε αποτυχημένη προσπάθεια roll, κάρφωνα το κουπί στον βυθό κάθετα και στη ουσία είχα μια λαβή για να γυρίσω το kayak κανονικά. Έτσι κάνεις πολλές προσπάθειες χωρίς να βγεις από το σκάφος και χώρις να κουραστείς ανεβοκατεβαίνοντας και αδειάζοντας νερά.

Η πιο σημαντική συμβουλή που μπορώ να δώσω είναι την στιγμή που κάνουμε την κουπιά για να επανέρθουμε, πρέπει να έχουμε καρφωμένο στο μυαλό μας ότι το σώμα πρέπει να βρίσκεται όσο το δυνατόν πιο κοντά στο deck του kayak. Στην ουσία απλά γέρνω την πλάτη μου όσο μπορώ προς τα πίσω. Έτσι το kayak έρχεται όρθιο χωρίς να το καταλάβουμε. Ο λόγος είναι ότι γέρνοντας, στην ουσία χαμηλώνω το κέντρο βάρους του συστήματος kayak-άνθρωπος και χρειάζεται πολύ μικρότερη δύναμη για την επαναφορά.

Η αλήθεια είναι ότι αυτή η μέθοδος θεωρείται ξεπερασμένη αλλά κατά τη γνώμη μου είναι η πιο εύκολη. Επίσης δεν χρειάζεται να κάνεις hick flick. Ο instructor μου προσπάθησε να μου το μάθει με Hick flick αλλά δε μπορούσα να το βγάλω. Η μέθοδος με το hick flick που στην ουσία δε γέρνεις προς τα πίσω αλλά παίζεις πολύ με της λεκάνη, έχει το πλεονέκτημα ότι στην επαναφορά έρχεσαι κατευθείαν σε καλύτερη θέση ώστε να μπορείς να κάνεις διορθώσεις εάν τυχών πας να αναποδογυρίσεις πάλι. Επίσης με το hick flick μετά την ολοκλήρωση του roll το πρόσωπο σου είναι καλυμένο άρα αυτή η τεχνική είναι πιο ασφαλής. Αυτοί είναι οι λόγοι που την προτιμούν στο ποτάμι. Στη θάλασσα νομίζω ότι επειδή σταματάς μόλις αναποδογυρίσεις, είναι και οι δύο τεχνικές ασφαλείς (Γιαυτό άλλωστε και δε φοράμε κράνος στη θάλασσα).

Sorry αν σας κούρασα...

Καλές θάλασσες σε όλους. (Εκτώς από έναν συνονόματο...  ;D)

Γιώργος
Το παν είναι να σηκώνεις τον κώλο σου απο τον καναπέ...!!!
Reply


Messages In This Thread
Απ: Τα φώτα σας για πρακτική escimo roll - by Serpentilas - 02-22-2012, 07:14 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)