Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tiderace x-cape s
#11
Καλορίζικο και καλοτάξιδο Wink
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#12
Καλά νερά αγαπητέ .Νοερά μαζί σου στη πρώτη ''γυροβολιά'' Wink Smile
Μήτσος.
Reply
#13
Φωτογραφιες Γιώργο, αναμένουμε! ΄Εχεις αργήσει πολύ! Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#14
Καλοτάξιδο και καλόβρεχτο το νέο σου σκάφος φίλε Γιώργο.
Reply
#15
Kαιρος ηταν!
Η ζωη ειναι πολυ μικρη για να μην κανουμε πραγματα που μας αρεσουν
καλοταξιδο και απο εμενα
Reply
#16
καλοτάξιδο Γιώργο !!!!
Πολύ ωραίο σκαρί, σου εύχομαι να το απολάυσεις στο 100%!!!!!
Reply
#17
Ευχαριστώ όλους τους φίλους,  για τις ευχές και την ένθερμη ενθάρρυνση. 
Ξεσπάει όμως ορμητικό τούτη την εβδομάδα όλο το παλιρροϊκό κύμα των επαγγελματικών υποχρεώσεων,  καθώς το φράγμα των διακοπών κατέρρευσε…
Έτσι θα αργήσω λίγο την ολοκληρωμένη κατάθεση των εντυπώσεων,  που πρέπει άλλωστε να συμπληρωθούν σε ποικίλες συνθήκες.
Σήμερα ανυπομονώ να σας μεταφέρω μία μόνο διάσταση του ζητήματος,  που για μένα είναι και θα μείνει πάντα η σημαντικότερη.
Το σεργιάνιζα όλο το  Σ/Κ  περιφερόμενος άσκοπα,  αδιάφορος για επιδόσεις,  δοκιμάζοντας συνεχώς κουραστικές τεχνικές και ψηλαφίζοντας τις δυνατότητες και τα όρια του.
Τέτοια ώρα,  Δευτέρα πρωί,  απολαμβάνω τον γλυκό κάματο,  το πιάσιμο,  που εμφανίζεται κάθε φορά που η επίμονη άσκηση διαδέχεται μακρά περίοδο απραξίας.
Πονάνε,  ήπια,  τα μαλακά μόρια σε όλο το σώμα,  τον κορμό και τα άκρα,  από τα δάχτυλα των χεριών μέχρι τις καμάρες των ποδιών.
ΣΤΟ ΚΟΚΑΛΟ,  ΤΙΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΕΝΟΝΤΕΣ,  ΣΤΗ ΜΕΣΗ,  ΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ,  ΤΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΣΤΟΝ ΣΚΕΛΕΤΟ…  ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΕΝΟΧΛΗΣΗ !!!

Reply
#18
Γιώργο καλοτάξιδο. Πραγματικά είναι πανέμορφο. Επιτέλους τέλος η ξεμπαρκιλα. 
Reply
#19
Ο Γιώργος μάς άναψε φωτιές.

Κατόπιν ενδελεχούς περιήγησης στο πολύ προσεγμένο site της εταιρείας, σε πιάνει ένας ευχάριστος πονοκέφαλος ανάμεσα σε τόσες, ενδιαφέρουσες επιλογές. Θα ήμουν -βάσει των περιγραφών και των απαιτήσεών μου- μεταξύ του xcite και του xplore, χωρίς φυσικά να απορρίπτεται και το xcape.

Aυτό που με χαροποίησε περισσότερο, όμως, είναι η παρακάτω δήλωση, σχετική με ένα από τα  πλέον φλέγοντα ζητήματα στην υπόθεση καγιάκ:

Key principles behind the features:
Optimum leg/knee position
When seated, legs must not outwardly rotate and push the hip joint close to its outward  rotation limit. A splayed “frogs legs” position is uncomfortable for extended periods, it does not give good power transfer out through the feet, and restricts the pelvis from rotating slightly when necessary. Legs provide the best drive when they are not left lying straight on the hull bottom, a raised knee is preferable.
[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply
#20
(08-27-2012, 10:02 AM)Pai Mei link Wrote: Ο Γιώργος μάς άναψε φωτιές.

Κατόπιν ενδελεχούς περιήγησης στο πολύ προσεγμένο site της εταιρείας, σε πιάνει ένας ευχάριστος πονοκέφαλος ανάμεσα σε τόσες, ενδιαφέρουσες επιλογές. Θα ήμουν -βάσει των περιγραφών και των απαιτήσεών μου- μεταξύ του xcite και του xplore, χωρίς φυσικά να απορρίπτεται και το xcape.

Aυτό που με χαροποίησε περισσότερο, όμως, είναι η παρακάτω δήλωση, σχετική με ένα από τα  πλέον φλέγοντα ζητήματα στην υπόθεση καγιάκ:

Key principles behind the features:
Optimum leg/knee position
When seated, legs must not outwardly rotate and push the hip joint close to its outward  rotation limit. A splayed “frogs legs” position is uncomfortable for extended periods, it does not give good power transfer out through the feet, and restricts the pelvis from rotating slightly when necessary. Legs provide the best drive when they are not left lying straight on the hull bottom, a raised knee is preferable.
Άγγελε,  αφοσιώσου προς το παρόν αμέριστα στο εγχείρημα που σε περιμένει και αμέσως μετά φιλολογούμε όσο τραβάει η ψυχή σου.
Επιγραμματικά,  συμφωνώ με όλα όσα σχολιάζεις,  τα καθαρόαιμα μοντέλα της  Tiderace  για διάπλους  ή  ακτογραμμές και σερφ,  είναι αναμφίβολα τα x-plore και x-cite,  αντίστοιχα.
Το x-cape είναι ένας συγκερασμός που φιλοδοξεί να συνδυάσει όσο γίνεται περισσότερα γνωρίσματα και  -προπάντων-  να φανεί φιλεύσπλαχνο για τον λιγότερο εξασκημένο,  σαν εμένα.
Τι τα θέλεις όμως,  φίλε,  το καλοσχεδιασμένο πράγμα εκπλήσσει σε όλες του τις λεπτομέρειες.
Όπως ένα αυτοκίνητο με τελική 250 χ/ω οδηγιέται στα 140  και με κλειστά μάτια,  το x-cape  πιλοτάρεται στα 3 μποφόρ,  κυριολεκτικά...    «σταυροπόδι»  !!!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)