Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Νέος στην παρέα ζητάει πληροφορίες για το NELO C-TREK
#1
Γειά χαρά σε όλους.  Είμαι και εγώ άλλος ένας νέος στο kayak και στο forum. Αυτή την περίοδο προσπαθώ να αφουγκραστώ οτιδήποτε σχετικό με το sea kayaking που με ενδιαφέρει.  Μεταξύ άλλων διαβάζω reviews σκαφών και έχω εντυπωσιαστεί από αυτές που διάβασα για το Tahe marine Wind 585 τόσο στο forum από τον Random αλλά και σε πολλά άλλα sites.  Ένα άλλο σκάφος για το οποίο έχω ακούσει καλά είναι το c-trec της NELO που όπως φαίνεται έχει και ο GiorgosK.  Οσο και αν προσπαθώ να βρώ κριτικές για το συγκεκριμένο είναι αδύνατο.  Ούτε σε fora ούτε σε sites ούτε και στο u-tube εκτός από κάποια ελάχιστα video από xtrip001 από την Κορέα.
Θα ήμουν ευγνώμων εάν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει με τη συγκεκριμένη αναζήτηση.  Διαφορετικά θα περιμένω υπομονετικά τον giorgosK να γράψει τη δική του. Smile
Reply
#2
(08-18-2012, 07:09 PM)Σπύρος Τσούτσουρας link Wrote: Γειά χαρά σε όλους.  Είμαι και εγώ άλλος ένας νέος στο kayak και στο forum. Αυτή την περίοδο προσπαθώ να αφουγκραστώ οτιδήποτε σχετικό με το sea kayaking που με ενδιαφέρει.  Μεταξύ άλλων διαβάζω reviews σκαφών και έχω εντυπωσιαστεί από αυτές που διάβασα για το Tahe marine Wind 585 τόσο στο forum από τον Random αλλά και σε πολλά άλλα sites.  Ένα άλλο σκάφος για το οποίο έχω ακούσει καλά είναι το c-trec της NELO που όπως φαίνεται έχει και ο GiorgosK.  Οσο και αν προσπαθώ να βρώ κριτικές για το συγκεκριμένο είναι αδύνατο.  Ούτε σε fora ούτε σε sites ούτε και στο u-tube εκτός από κάποια ελάχιστα video από xtrip001 από την Κορέα.
Θα ήμουν ευγνώμων εάν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει με τη συγκεκριμένη αναζήτηση.  Διαφορετικά θα περιμένω υπομονετικά τον giorgosK να γράψει τη δική του. Smile

Aγαπητε Σπυρο,

Εχω κωπηλατησει μια φορα το Nelo C Trek ενος φιλου και μπορω να σου πω επιγραμματικα. Το Nelo C Trek ειναι ενα γρηγορο σκαφος με καλη ποιοτητα κατασκευης, αλλα κατ ομολογια κ των δυο φιλων που το εχουν μου ανεφεραν οτι το συγκεκριμενο καγιακ ειναι ενα rudder boat δλδ υποβοηθειται πολυ απο το πηδαλιο, χωρις αυτο να ειναι απαραιτητα κακκο. Οσον αφορα την μικρη μου εμπειρια με το σκαφακι, εγω απλα βρηκα λιγο το κοκπιτ του στεναχωρο στην στηριξη απο τα thigh brace τα οποια δν ρυθμιζονται αποσο θυμαμαι. Κατα τα αλλα μπορεις σε μια επομενη συναντηση αν ερθεις να δεις και να δοκιμασεις καποια απο τα σκαφη ολων μας. Μην ξεχνας οτι η επιλογη ενος καγιακ ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση. Εγω για παραδειγμα απο ενα καγιακ ζηταω αριστο τρακινγκ,υψηλη ταχυτητα και χωρους και αυτα τα τρια τα βρηκα κατα 100% στο 585. Αλλοι φιλοι βρισκουν το 585 πολυ μεγαλο για τα γουστα τους. Ο καθενας με τις επιλογες του οπως επισης παιζει ρολο τι θελεις να κανεις με το καγιακ σου, σερφ,ταξιδακια,προπονησεις, ολα αυτα μαζι? Θελω να πω οτι για να καταληξεις σε μια επιλογη θα πρεπει να σκεφτεις το κοστος, την χρηση που θα κανεις και τι γενικως αρεσει σε εσενα και μονο σε εσενα. Παντως, συνιστω αν επιλεξεις να αγορασεις σιτ ιν να παρεις compo μιας και η διαφορα σε σχεση με τα πλαστικα ειναι μεγαλη. Κλεινοντας, θα προτεινω να διαβασεις reviews, να κωπηλατησεις ει δυνατον καποιο απο τα ενδιαφερομενα και να καταληξεις στο τι θελεις. Ειναι σιγουρο οτι αν μπεις στην γλύκα των σιτ ιν δυσκολα θα γλυτώσεις... Big Grin Big Grin Big Grin
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#3
Αγαπητέ random,
Σ’ευχαριστώ για την ανταπόκριση και για τις προτάσεις σου.  Εχω αποφασίσει ότι με ενδιαφέρουν τα sit in για διαδρομές και προπόνηση, να αναφέρω επίσης ότι είμαι 1.83 με 99 κιλά  …προς το παρόν.  Με ενδιαφέρει επίσης η ταχύτητα, γι’ αυτό ¨κοιτάζω¨ αυτήν την κατηγορία σκαφών. (Ιδιαίτερα εντυπωσιακό το video στο utube που κωπηλατείς γρήγορα με το 585)
Πάντως βρίσκω εξαιρετικά περίεργο πώς δεν μπορώ να βρώ για το c-trek τα reviews και σχόλια που βρήκα για όλα τα υπόλοιπα τα οποία έψαξα συμπεριλαμβανομένου και του wind 585.
Σε ευχαριστώ ιδιαίτερα για την πρόσκληση για την επόμενη συνάντηση και θα προσπαθήσω να έρθω (φαντάζομαι ότι θα ανακοινωθεί με κάποιον τρόπο στο forumWink
…επί τη ευκαιρία, αναφέρεις ότι τα thigh braces στο nelo  είναι μη ρυθμιζόμενα και λίγο στενάχωρα για εσένα.  Τα αντίστοιχα στο 585 είναι ρυθμιζόμενα ή απλώς είναι πιο ευρύχωρα;
Και πάλι ευχαριστώ
Reply
#4
(08-19-2012, 01:17 PM)Σπύρος Τσούτσουρας link Wrote: Αγαπητέ random,
Σ’ευχαριστώ για την ανταπόκριση και για τις προτάσεις σου.  Εχω αποφασίσει ότι με ενδιαφέρουν τα sit in για διαδρομές και προπόνηση, να αναφέρω επίσης ότι είμαι 1.83 με 99 κιλά  …προς το παρόν.  Με ενδιαφέρει επίσης η ταχύτητα, γι’ αυτό ¨κοιτάζω¨ αυτήν την κατηγορία σκαφών. (Ιδιαίτερα εντυπωσιακό το video στο utube που κωπηλατείς γρήγορα με το 585)
Πάντως βρίσκω εξαιρετικά περίεργο πώς δεν μπορώ να βρώ για το c-trek τα reviews και σχόλια που βρήκα για όλα τα υπόλοιπα τα οποία έψαξα συμπεριλαμβανομένου και του wind 585.
Σε ευχαριστώ ιδιαίτερα για την πρόσκληση για την επόμενη συνάντηση και θα προσπαθήσω να έρθω (φαντάζομαι ότι θα ανακοινωθεί με κάποιον τρόπο στο forumWink
…επί τη ευκαιρία, αναφέρεις ότι τα thigh braces στο nelo  είναι μη ρυθμιζόμενα και λίγο στενάχωρα για εσένα.  Τα αντίστοιχα στο 585 είναι ρυθμιζόμενα ή απλώς είναι πιο ευρύχωρα;
Και πάλι ευχαριστώ

Σπύρο, τα thigh braces στο 585 ειναι fixed δεν μετακινουνται αλλα είναι φτιαγμένα κατα τέτοιο τρόπο όπου ακόμα και ένας κωπηλάτης στα κυβικά σου θα κωπηλατεί άνετα για ώρες. Το γεγονός ότι δεν βρίσκεις feedback για το nelo δν το γνωρίζω μιας  και στα ξένα φόρα δν έχω βρει κάποιον που να το έχει. Συνιστώ ανεπιφύλακτα να προχωρήσεις σε αγορά σιτ ιν μιας και η διαφορά από τα σιτ ον είναι χαώδης όσον αφορά την απόλαυση της κωπηλασίας. ΄Οσον αφορά το 585 κ αν μπαίνεις πρώτη φορά σε σιτ ιν να ξέρεις ότι απευθύνεται σε αρκετά έμπειρους κωπηλάτες αν κ εκτιμώ ότι και σαν πρώτο σκάφος με λίγη προπόνηση σε ελεγχόμενο περιβάλλον κ σωστή εκμάθηση πολύ γρήγορα θα είσαι πολύ άνετος. ΄Οσον αφορά το θέμα ταχύτητα βοηθά μεν το μήκος του, αλλά κ η γεωμετρία του σκάφους βοηθά να διατηρείς πολύ υψηλή μέση ταχύτητα σε σχέση με άλλα σκάφη. Καλή επιλογή ότι και αν αποφασίσεις να πάρεις και μην ξεχνάς ότι όπως προανέφερα η επιλογή σκάφους είναι καθαρά δική σου υπόθεση. ΄Οτι άλλο θέλεις στη διάθεση σου να σε βοηθήσουμε για να βρεις το σκάφος που σου αρέσει και θα σε καλύψει στην χρήση που θα κάνεις.. Wink
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#5
Αγαπητέ Σπύρο θα πρέπει πριν το πάρεις να το δοκιμάσεις γιατί το 585 είναι 54 εκ πλάτος και με τα κιλά σου ίσως να μην χωράς (το πιο πιθανό). Λόγω του ότι είναι αρκετά στενό είναι πιο εύκολο να τουμπάρει από έναν που δεν έχει εμπειρία. Προσπάθησε οπωσδήποτε να το δοκιμάσεις πριν το πάρεις, το ίδιο ισχύει και για το Nelo. Αν έχεις εμπειρία και χωράς τότε τα 54εκ είναι ιδανικά.

Προσωπικά δεν πρόκειται ποτέ να αγοράσω σκάφος που έχει μόνο πηδάλιο ή χρειάζεται αυτό για να πηγαίνει με κύμα (όλα τα μακριά το χρειάζονται αν δεν έχουν skeg ανεξαρτήτως ικανότητας του κωπηλάτη μιας και η εκτεθειμένη επιφάνεια στον αέρα είναι πολύ) μιας και το ποσοστό αστοχίας του σε σχέση με το skeg είναι πολύ μεγάλο. Όλοι όσοι κάνουν αρκετά χλμ κάτι θα έχουν να σου διηγηθούν με σπασμένο τμήμα του πηδαλίου (προσωπικά μου έχει συμβεί 1 φορά σε διπλό).

Ελπίζω να βοήθησα  Smile
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#6
Eυχαριστώ πολυ για για τα βοηθητικά σχόλια. Σίγουρα θα δοκιμάσω πριν καταλήξω.
Εννοείται ότι ξεκίνησα ήδη δίαιτα μετα το σχόλιο του Στέλιου.  Smile Smile Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)