Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Συρτή με καγιάκ
#1
Το θαλάσσιο καγιακ μπορεί να χρησιμοποιηθεί αποτελεσματικά για συρτή, συνδυάζοντας το ψάρεμα και την κωπηλασία.
Reply
#2
Γιώργο όποτε μπορέσεις βάλε μια απάντηση με μαζεμένα το τι χρειάζεται κάποιος για να κάνει συρτή. Εγώ για παράδειγμα δεν έχω ψαρέψει ποτέ στη ζωή μου και δεν έχω ιδέα το τι να αγοράσω κτλ.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#3
Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως το sea-kayaking και όχι το "στατικό" ψάρεμα. Έτσι αναγκαστικά πήγα στη λύση της συρτής. Σκέφτηκα ότι αφού βγαίνω που βγαίνω για βόλτες γιατί να μην τραβάω και μια συρτή. Αλλά το πιο ενδιαφέρον είναι ότι αυτό λειτούργησε αντίστροφα. Όταν άρχισα να πιάνω ψάρια, είχα ένα επιπλέον κίνητρο να βγω περισσότερες φορές με το σκάφος. Φέτος Οκτώβριο και Νοέμβριο έπιασα αρκετά ψάρια, κυρίως λακέρδες, τονους, αλλά και ένα μαγιάτικο. Όλα πάνω από 1 Kg.
Συνοπτικές οδηγίες για ψάρεμα συρτή:

1. Κατασκευή της συρτής
α) Αγοράζουμε ένα καρούλι πετονιά αόρατη 50άρα για παράμαλο και ένα καρούλι 80άρα (όχι αόρατη) για μάνα. Αγοράζουμε λίγα στριφτάρια και 2 πεταχτάρια. Με αυτά μπορούμε να φτιάξουμε 2 συρτές.
β) Αρχίζουμε να τυλίγουμε στο πεταχτάρι τη μάνα (περίπου 25 μ). Μετά δένουμε στο στριφτάρι την άκρη της μάνας και στην άλλη άκρη βάζουμε περίπου 15 μ αόρατη για παράμαλο. Στο τέλος δένουμε το ψεύτικο ψαράκι.
γ)  Το σημαντικό στη συρτή είναι το ψεύτικο ψαράκι. Εγώ χρησιμοποιώ αυτά της RAPALA και εδικότερα το X-Rap αλμυρού νερού για συρτή αφρού (παλαμίδες, λακέρδες, λίτσες, κ.λ.π) και το X-Rap Magnum για συρτή βυθού (λαβράκια, μαγιάτικα, συναγρίδες, κ.λ.π). Πολύ καλή συλλογή από ψαράκια RAPALA υπάρχει εδώ  http://www.kalaitzis.gr/customer/home.php?cat=384

2. Τραβώντας συρτή με το καγιακ
α) Τραβάμε κάποιες κουπιές και αφήνουμε το ψαράκι πίσω. Το ελέγχουμε κάθε λίγο με το χέρι να δούμε αν όλα είναι οκ και λειτουργεί. Αυτό το διαπιστώνουμε από το τρεμούλιασμα. Αν δεν "τρεμουλιάζει" σημαίνει ότι έχει πάρει κάποιο φύκι. Τότε πρέπει να το σηκώσουμε και αφού αφαιρέσουμε το φύκι να το ρίξουμε ξανά. Προσοχή! Αν δεν τρεμουλιάζει το ψαράκι δεν πάει κοντά αρπακτικό ψάρι.
β) Αφού αφήσουμε περίπου 30 μ πετονιά περνάμε το πεταχτάρι από ένα λάστιχο του σκάφους και το στερεώνουμε κάπου πάνω μας (εγώ το στερεώνω στο σωσίβιο). Αν επιτεθεί ψάρι τότε θα το δείτε από το λάστιχο που θα τεντωθεί.

3. Πιάνοντας ψάρι στη συρτή με το καγιάκ
Αν επιτεθεί και πιαστεί ψάρι τότε πρέπει να σταματήσετε αμέσως το καγιακ και σε πρώτη φάση να μην βγάλετε το πεταχτάρι από λάστιχο, ώστε αυτό να παίρνει όλες τις εντάσεις. Αν το ψάρι είναι μεγάλο (> 2 Kg) τότε συνιστώ να το ψαρέψετε με το λάστιχο, μέχρι να το κουράσετε. Αν είναι πιο μικρό τότε μπορεί να βγάλετε το πεταχτάρι και να το τραβήξετε. Αν είναι πολύ μεγάλο τότε εγώ χρησιμοποιώ ένα άδειο μπουκάλι νερού στο οποίο δένω την πετονιά και το αφήνω να το βουτάει ώστε να κουραστεί.
Χρειάζονται αρκετά λεπτά για να βγάλετε πάνω το ψάρι. Ειδικά αν είναι μεγάλο μπορεί να το παλεύετε και μισή ώρα.

4. Άλλα
α) Το καγιάκ είναι πολύ καλύτερο για συρτή, συγκρινόμενο με βάρκα, γιατί είναι αθόρυβο.
β) Η συρτή (ανάλογα και με το μέγεθος, βάθος) χαλάει την αεροδυναμική πλεύσης, αλλά δεν είναι τίποτα το σοβαρό.

Είμαι στη διάθεσή σας για περισσότερες λεπτομέρειες
Reply
#4
Γιωργο το κουταλακι κανει τιποτα με την σαλαγγια στο πισω μερος? επιης σε τι βαθος πηγαινεις και καθε ποτε τσεκαρεις αν τσιμπησε?
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#5
Στην αρχή χρησιμοποιούσα κουταλάκι με σαλαγγιά. Είναι σίγουρα πολύ φτηνότερο από τα ψεύτικα ψαράκια αλλά πολύ λιγότερο αποτελεσματικό και απευθύνεται σε συγκεκριμένα -μικρού μεγέθους- ψάρια.
Το βάθος σχετίζεται με τη βόλτα που θέλω να κάνω αλλά και με τα ψάρια που απευθύνομαι. Τώρα τον χειμώνα δεν απομακρύνομαι από την ακτή πάνω από ένα μίλι. Γενικά ψαρεύω από 1.5 μ έως 5-6μ ανάλογα και με την εποχή. Σεπ, Οκτ και Νοε τα αρπακτικά ψάρια κυνηγάνε πολύ ρηχά. Τώρα ψάχνω να βρω που έχουν πάει...
Στη συρτή, επειδή τα ψάρια που απευθύνεσαι είναι πολύ επιθετικά δεν τσιμπάνε αλλά επιτίθενται στο δόλωμα και πιάνονται μόνα τους. Θα το καταλάβεις αμέσως όταν πιαστεί αφού θα σου τεντώσει δυνατά η πετονιά (συμβουλή: πέρνα την από λάστιχο). Το ψάρεμα ουσιαστικά είναι να βγάλεις το ψάρι πάνω (είναι και μεγάλα βλέπεις αυτά που πιάνεις)
Reply
#6
http://www.kayakfishingmagazine.net/

http://www.worldfishingnetwork.com/video...tales.aspx

http://www.youtube.com/watch?feature=pla...7KLNJ2db-E#!


Reply
#7
http://www.dbsfishing.gr/shop/pi-1368034414.htm
Reply
#8
γεια σας παιδια
μολις αγορασα το BAY2 της εταιρειας exo τοσο για βολτες οσο και για ψαρεμα.θελω να το στησω σωστα και ζηταω τη βοηθεια σας...ειμαι απο θεσσαλονικη και ψαχνω εξαρτηματα οπως λαστιχα,κολαρα,χωνευτες καλαμοθηκες και οτι αλλο χρειαζεται.ειμαι καινουργιος στο χομπι αυτο αλλα πολυ ενθουσιασμενος.
ΒΟΗΘΕΙΑ...
Reply
#9
Καλησπέρα. Η ίδια η  εταιρεία που αγόρασες το fishing sit on kayak λογικά πρέπει να έχει και τα κατάλληλα εξαρτήματα για ψάρεμα δηλαδή καλαμοθήκες κ.λ.π.
Αν δεν τα έχει μπορείς να τα βρεις σε ένα άλλο κατάστημα που πουλάει και αυτό kayak και κυρίως fishing kayaks.

Πάντως για καλάμια θα έλεγα όποιος θέλει να συνδιάσει ένα καγιάκ με το ψάρεμα να αποφύγει τελείως το ψάρεμα με καθετή γιατί δεν αξίζει ο κόπος να πιάνεις χανάκια και σπαράκια. Χώρια βέβαια την μυρωδιά από το δόλωμα γαρίδα και τα μικρά ψαράκια. Τουλάχιστον με την συρτή να αξίζει ο κόπος να μυρίσουν τα χέρια σου αν πιάσεις κάτι αξιόλογο. Για το ψάρεμα με συρτή προτείνω καλάμι για spinning με casting weight (c.w.) γύρω στο 10-50 γραμμάρια και  δόλωμα ψεύτικο ψαράκι μήκους περίπου 11-16 εκατοστά και βάρους 10 έως 30 γραμμάρια. Υπάρχουν και βαρύτερα ψεύτικα ψαράκια μήκους 16 εκατοστών και βάρους 50-72 γραμμάρια που βυθίζονται στα 30 πόδια ανάλογα και με την ταχύτητα του σκάφους. Για περισσότερες όμως πληροφορίες τα καταστήματα ειδών αλιείας είναι πιο κατάλληλα να σου υποδείξουν προτάσεις και λύσεις.

Το ψάρεμα με καγιάκ απο όσο γνωρίζω απαγορεύεται και αν πέσεις σε έλεγχο τότε θα πληρώσεις εσύ όλα τα σπασμένα του χρεοκοπημένου δημόσιου. Μια συμβουλή είναι να μη ρίχνεις ποτέ το καγιάκ όταν έχεις ψαρευτικά εργαλεία μαζί σου (καλάμι κ.λ.π) από μέρος που έχει λιμενικό σταθμό γιατί την στήνουν και ρίχνουν πρόστιμα.
Γενικά προσοχή σε μέρη που έχει λιμεναρχείο για να μη πληρώσεις εσύ τα δάνεια της επανάστασης του 1821.
Reply
#10
αν σε πιασει το λιμενικο με ψαρια πρεπει να εχεις  η αδεια αλιειας  η αποδειξη αγορας τους....
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)