Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Σωστικα μεσα
#31
Υπάρχει σχετικός νόμος για το τί πρέπει να φέρει ένα κανό-καγιάκ? (οπως πχ στις βάρκες?). Μιλάμε για πλεύσεις κοντά στην ακτή και όχι για ταξίδια. Δηλαδή ενα σωσίβιο είναι βασικό. Απο εκεί και πέρα, οταν πηγαίνουμε τη καλοκαιρινή μας βόλτα απο παραλία σε παραλία είναι απαραίτητα τα καπνογόνα κλπ.
Reply
#32
Δεν απαιτείτε τίποτα από το νόμο άμα το κανό-καγιάκ είναι δικό σου.
Άμα το έχεις νοικιάσει, πρέπει να έχεις σωσίβιο και να μην απομακρύνεσαι περισσότερο από 500 μ. από το σημείο της ενοικίασης.
Reply
#33
Δηλαδή με ένα καγιάκ...μπορείς να ανοιχτείς χωρίς εξοπλισμό και με ένα φουσκωτό 2,5 μέτρα πχ πρέπει να έχεις ένα σωρό πράγματα και σε γράφει το λιμεναρχείο αν πχ αντί για 4 σωσίβια έχεις 3? Μήπως το καγιάκ έχει περιορισμούς στη θάλασσα?
Πάντως τα εφόδια που φαντάζομαι οτι είναι απαραίτητα για τη βόλτα, είναι σωσίβιο τζάκετ, καπέλο...νερό και λογικά δε πρέπει να απομακρύνεσαι απο την ακτή. Τώρα τα 500 μέτρα δεν ισχύουν πάντα. Είχα νοικιάσει κάπου και το δίνανε πχ για ολη μέρα, που θα μπορούσες να πάς σε 1 νησάκι 1 μίλι μακρυά, καθώς και στις γειτωνικές ακτές!
Reply
#34
- Είμαι απόλυτα σίγουρος, γιατί με έχει σταματήσει το λιμενικό για έλεγχο ενώ ήμουν μόνο με το μαγιό μου και ήθελαν πολύ να βρουν κάτι για να με γράψουν.
- Το φουσκωτό είναι λεμβολογημένο και έχει τις αντίστοιχες υποχρεώσεις.
Reply
#35
Στό χέρι μας είναι να διασφαλίσουμε ότι το καγιάκ στην Ελλάδα είναι ένα ασφαλές άθλημα. Με λίγα λόγια...σωστή κρίση στην λήψη αποφάσεων, οργάνωση,  και προετοιμασία ακόμη και για το χειρότερο σενάριο. Από τις εμπειρίες των άλλων γινόμαστε πιο σοφοί (μέσω του φόρουμ), και προσαρμόζουμε τους ευατούς μας και τα σκάφη μας στό περιβάλλον που ζούμε. Δείχνουμε πάντα  σεβασμό αλλά ποτέ φόβο στην θεά Θάλασσα!
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#36
καπνογόνα που θα βρώ;;Σε καταστήματα αλιείας;;;Για λίγα νμ κοντα στην ακτη είναι απαραίτητα;; Πως ανάβουν;;;Με αναπτήρα;;(δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ)
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#37
Υπάρχει καποιο ανάλογο προγραμμα για android που να στέλνεις τις συντεταγμένες;
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#38
(07-12-2013, 10:52 AM)kayak link Wrote: καπνογόνα που θα βρώ;;Σε καταστήματα αλιείας;;;Για λίγα νμ κοντα στην ακτη είναι απαραίτητα;; Πως ανάβουν;;;Με αναπτήρα;;(δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ)
Σε μαγαζιά με ναυτιλιακά θα βρείτε. Πουθενά δεν είναι απαραίτητα αλλά ακόμα και στο 1 μέτρο μπορούνε να σώσουν τη ζωή σας. Έχουν ένα πλαστικό καπάκι και αφού το βγάλετε ανοίγουν σε τύπο κονσέρβας. ΠΡΟΣΟΧΗ: Όταν τα ανοίγετε κρατάτε τα γερά γιατί τρεμοπαίζουν. Εξάσκηση στα θεοφάνεια Tongue
Το χειρότερο πράμα της ζωής, είναι να θες καγιάκ και να μην έχεις!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)