Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Βαπτισμα του πυρος με Prijon Capri στην (εξωτικη...) Περαια Θεσσαλονικης
#1
Δευτερα 16/6, ωρα 18.30, εγω κι ο ξαδερφος μου (με Walden Scout) τα ριξαμε για πρωτη φορα στην Περαια Θεσσαλονικης, απο την δυτικη πλευρα της (στο γνωστο φαναρι του Lidl), στις κεραιες..

Οι εντυπώσεις μου:

Στην αρχη (κι εχοντας κατα νου αυτα που εχουν ειπωθει για τα στενα sit in) προσπαθησα να του παρω (καπως) τον αερα. Δεν ασχοληθηκα τοσο με το κουπι. Μου εκανε εντυπωση το πόσο κουνιοταν (ειχε κι ενα ελαφρυ αερακι και κυματακι). Πανω που ξεθαρεψα λιγακι να κι η πρώτη  σβουρα. δηλαδη επεσα μεσα στο νερο (...όντως ειναι απολυτο. Κατι σαν μονοθεσιο.) Με λιγο κυματακι κουνηθηκε, κουνηθηκα κι εγω (αντανακλαστικα, ενω δεν χρειαζοταν) και με εφερε τα πανω κατω.

Πανω που ειχα αρχισει να το μαθαινω, καπακι και μια δευτερη βουτια (το..life jacket κανει δουλεια!).

Και μετα λεω, τι αγχωνεσαι...αστο, οπως παει η ροη...και χαλαρωσα, και το απολαυσα (θυμηθηκα τον φιλο Αντρεα).

Σημειωτεον, παει γρηγορα...πολυ γρηγορα. Βεβαια δεν ξερω - ξερουμε (κι ο ξαδερφος) τιποτα ακομη. Του ξαδερφου μου ειναι πιο τουριστικο. Δεν ειχε καμια τουμπα βεβαια, λογω και του πλατους του (78 cm).

Απο την στιγμη που (ψιλο) χαλαρωσα, αρχισα πραγματικα να το απολαμβανω. Αισθανομουν και δυνατος, ειχα και ορεξη, οποτε ενιωθα οτι μπορουσα να φτασω μεχρι την Επανωμη.

Ωραια αισθηση να πλεεις, να σκιζεις τα κυματα (ειχε και κυματακι χθες, ειδικα στην επιστροφη). Φτασαμε μεχρι την 1η σκαλα της Περαιας και γυρισαμε. Στην επιστροφη βρηκα εναν καποιο ρυθμο, κι ειχα την αισθηση οτι πηγαινα καλουτσικα.

Τις εντυπωσεις του ξαδερφου μου ελπιζω να τις πει κι ο ιδιος οταν κανει εγγραφη στο forum.

Τουλ. εμαθα να το δενω σωστα επανω.

Συνολικα πολυ ομορφη εμπειρια.

Αυριο θα ξαναπαμε.
Reply
#2
ωραία...
αν δεν πέσεις δεν θα μάθεις, ισχύει απο το ποδήλατο, το παπάκι .. έως ο κανό.
και γω δυσκολεύτηκα, σχεδόν  α απογοητεύτηκα την πρώτη φορά, άσχετος και μόνος.. μόνον λάθη έκανα....
και τώρα άσχετος παραμένω αλλά έχω αρχίσει την αυτοεκπαιδευση
Σάββατο Κυριακή και δευτέρα θα είμαι φούρκα ποσιδι, εαν είστε προς τα εκεί... δοκιμάζουμε...  2310 413570 6977989424


δες πως περιέγραψα τη πρώτη μου βόλτα...
καλησπέρα...
εντελώς νέος στο sea-καγιάκ...
πέμπτη το αγόρασα... ενθουσιασμός και σχέδια
Σάββατο το έριξα στη θάλασσα ... πλήρη απογοήτευση αδυναμία και ανικανότητα... απογοήτευση !!
Κυριακή ξαναδοκίμασα.... όλα άψογα.. ενθουσιασμένος kai πάλι σχέδια

λεπτομέρειες,....

πριν από 5 χρόνια κατέβηκα 2 φορές το Νεστο με καγιάκ...τη μεγάλη διαδρομή...και έμεινα ενθουσιασμένος.. όλο το σκεφτόμουν αλλά δεν το τολμούσα.. χρόνο ελεύθερο είχα.. αλλά δεν τομλουσα κυρίως γιατί ποτέ μα ποτέ δεν γυμνάστηκα-αθλήθηκα και ...

τώρα με την Γ@μιΜ@νη τρόικα και την κ@λοκατασαση το αποφάσισα... κάθε βράδυ έψαχνα στο internet τι? πόσο? κλπ

θέλοντας να παίζω με το γιο μου ή την σύζυγο είχα αποφασίσει διπλό(2+1) και έχοντας δει τις δυσκολίες στην απλή καθημερινή χρήση ... παραλία ... βόλτα... παιχνίδι .. ψάρεμα των sit in είχα αποφασίσει sin on top...

είχα ορίσει τα 500 € ως όριο και έτσι εψανχα μεταχειρισμένο αλλά πάντα 'χαλβαδιαζα' τα καινούργια γιατί από μεταχειρισμένα έχω φάει φόλες..
(στη θεσ/νικη έχει μόνο 2 εταιρίες με έκθεση και μοντέλα..τους κατσαρεας και πετριδης) και στο internet είδα διάφορα καινούργια sit on top tandem με κουπί και καθίσματα απο 800€ και πάνω ... άρα έψαχνα για μεταχειρισμένο ...
μια μέρα γυρνώντας στο γραφείο από πελάτη θυμήθηκα ένα μαγαζί δίπλα στο cosmos το grand woodland grand-woodland.gr/
kai σταμάτησα να δω τι έχει... βρηκα εκπληκτικά χαμηλές τιμές και έκπτωση επιπλέον -20% και πήρα, χωρίς δεύτερη σκέψη, με 616€ sit on top, tandem, me καθίσματα και κουπιά... το είδα το θεώρησα ευκαιρία το φόρτωσα το ΙΧ και έφυγα...
Πρώτη ερώτηση είναι τα seastar καλά? αξιόπιστα? αξίζουν τα χρήματα γιατί αγόρασα το
www.marinall.gr/index.aspx?categoryID=23...&productIndex=12
με κουπιά και καθίσματα. Αξίζουν τα χρήματα που έδωσα το ρωτάω γιατί στο ιντερνέτ δεν βρήκα να πουλιούνται σε πολλές άλλες χώρες ούτε τον κατασκευαστή και λέω μήπως είναι καμιά φτηνοκινεζικη παράλληλη εισαγωγή? απλά εάν κάποιος τα ξέρει ας μου πει..... τελιωνει η Πέμπτη γυρίζω σπίτι και αρχίζει η καγιακοσυζητηση και τα ονοιρα... ψάρεμα, συρτή, έρημες παραλίες κλπ..

Σαββάτο .. πρώτη βόλτα και απογοήτευση. Το σαββατο πρωί πρωί ρίχνουμε το καγιάκ ΜΑΣ περήφανοι στη θάλασσα... χαρά και αγωνία... πόσο μακρυά μπορούμε να πάμε .. ποσά μίλια κουπί .... έλα που είχε 3 μποφόρ και δεν μπορούσαμε να κάνουμε 10 μέτρα ισα... 10 μετρα ευθεία... όλο στροφές... επιτοπιο και δεξια αριστερα... καμιά ικανότητα πλοιγησης και αφόρητοι πονοι ψηλα τα ποδια στους λαγόνες... άβολη θέση η μέση πιάνονταν τα πόδια τεντωμένα .. μαρτύριο κάθε 1 λεπτό σταματούσα γι αμια ανάσα..οκλαδον για να ξεκουράσω το σώμα.. φορτωμα κΑΙ ΕΠΙΣΤΤΡΟΦΗ... απογοητευση να το παω πισω? τι να τους πω...? να το 'σκοτώσω' στα μεταχειρισμένα... απο την μια ονειρευόμουν συρτή ...και από την άλλη δεν μπορούσα να κανω 10 μετρα κουπι... επιστροφή στο σπίτι και... προσπάθεια να βρω λάθη που έκανα,...

Κυριακή η μεταμόρφωση... ξανά την επομένη προσπάθεια.... έχω αποφασίσει να πάω όσο πιο χαλαρά μπορώ..ισα ίσα να σέρνομαι στο νερό...να βάλω τα καθίσματα... το έκανα και ολα αλλάξαν.... με απαλές κινήσεις το κανό πήγαινε εκεί που ήθελα.. κύμα και αερα αλλα δεν με εμπόδισε εαν κάνεις κουπί αργία και σταθερά, εχεις στηριγμα για την μεση-πλατη ολα ειναι ΟΚ.

Από αύριο... Ξανά σχέδια για ψαρέματα βόλτες αλλά πρώτα εκπαιδεύσει... αλλά πως? που μπορώ να μάθω τα βασικά.., πως ο άσχετος με θάλασσα και αγύμναστος πιάνει κουπί....ποια είναι τα βασικά και τη πρακτική πρέπει να κάνω?

αυτά... σαν πρώτη επαφή με το θηρίο και με το φόρουμ...
Reply
#3
Αυτό είναι ένα βασικό άρθρο,  με το κύρος του seakayakermagazin και αναγνωρισμένους συντάκτες,  που πρέπει να μελετάμε συνεχώς όλοι και να προσπαθούμε να μεταφέρουμε στο νερό κάθε λεπτομέρεια.  Πάνω απ'  όλα είναι ξεχωριστό,  γιατί δείχνει ότι ενώ ο παλμός της κουπιάς επιδέχεται παραλαγές,  κάποια στοιχεία του ισχύουν σε όλες ανεξαιρέτως τις περιπτώσεις,  από το αθλητικό σπριντ μέχρι το τουριστικό.
http://www.seakayakermag.com/2003/03August/stroke01.htm
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)