Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Νεο Newbie Sea Kayak Ψάχνει.
#31
Dimkatso, πολύ ωραία η περιγραφή σου. Μήπως έχεις δοκιμάσει και κανένα Sit In;

Vangos, όταν θα έχεις κάνει αρκετές βόλτες με το νέο σου καγιάκ, πάρε με τηλέφωνο να έρθω στο Γύθειο. Θα ήθελα να το δοκιμάσω. Θα φέρω και το δικό μου καγιάκ για να το δοκιμάσεις εσύ.
Πιστεύω τώρα που είσαι στο Γύθειο και έχεις πρόσβαση στο internet και να διαβάζεις το φόρουμ.
Reply
#32
Ναι και ηταν σαν να χορεύει ο τσέλιγκας σάμπα.Ούτε που θυμάμαι ποιο και τι.ΙΣΩΣ λεω ΙΣΩΣ το φθινόπωρο να εκπληρωθεί αυτός μου ο ποθος.Θα το μάθω που θα πάει.
Μήτσος.
Reply
#33
Καλησπέρα παιδιά νέος στην παρέα και αρκετά προβληματισμένος... Ο λόγος είναι ότι πάνω που είχα πωρωθεί για αγορά fishing kayak και είχα μπει για τα καλά στο ψάξιμο ανακάλυψα στο διαδίκτυο ότι είναι παράνομο το ψάρεμα από καγιάκ! Μου κόπηκαν τα φτερά στην κυριολεξία! Έχει πάρει κανείς καμιά επίσημη απάντηση επί του θέματος γιατί άμα είναι να κάνω τον σταυρό μου όποτε βλέπω σκάφος του λιμενικού για την ταρίφα που θα μου κόψει δεν έχει νόημα να μπω καν στη διαδικασία αγοράς... άσε που αυτή την περίοδο δεν υπάρχουν λεφτά για πέταμα!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Reply
#34
Mόλις φίλε δεις το σκάφος του Λιμενικού και πλησιάζει αρχίζεις και κουνάς το καγιάκ πάνω κάτω φωνάζοντας "Ρεεεέ θα με τουμπάρουν τα απόνερααα!!!"  'Αμα πέρνεις και το καλασνικόφ στο ψάρεμα για κανένα αγριοκάτσικο όπως το κάνουμε εμείς οι Κρητικοί , τραβάς και καμιά ριπή στον αέρα, ρίχνεις κανένα δυναμίτη.. εεε και τα παληκάρια του Λιμενικού τι να κάνουν? Προέχει η υπεράσπιση της ανθρώπινης ζωής σ'αφήνουν και φεύγουν..... Wink Τώρα για να σοβαρευτούμε καλά άκουσες , το ψάρεμα από καγιάκ απαγορεύεται. Δές παρακάτω στο φόρουμ που λέμε για το ψάρεμα , ελπίζω να λυθούν οι απορίες σου.
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#35
Ευχαριστώ σύντεκνε για την άμεση απάντηση... κι εγώ κρητικός είμαι (μένω Αθήνα) τσε κατέχω το καρά (και λίγο από Ανωγειανά  Big Grin)
Αλλά άμα είναι να ανοίξω ανταρτοπόλεμο με δαύτους αντί να βγω στο απέραντο γαλάζιο, ,μετά από μια βδομάδα μέσα στην τρέλα της μεγαλούπολης, και να χαλαρώσω κάνοντας το αγαπημένο μου χόμπυ, μάλλον δεν λέει.
Κρίμα πάντως ρε παιδιά , πήρα μεγάλη απογοήτευση, μιας και το είχα καιρό στο μυαλό μου και το έψαχνα να πάρω ένα fishing kayak θεωρώντας ότι και εδώ στο Ελλάντα θα ακολουθούσαν τα "βασικά" όπως Ευρώπη,Αμερική,Ν.Ζηλανδία... ακόμα και Κύπρο!
Θα παρακολουθώ πάντως την κατάσταση μήπως και αλλάξει κάτι κάποια στιγμή αν και το βλέπω χλωμό!

Να είστε καλά παιδιά και καλές θάλασσες να έχετε.
Reply
#36
Για να σε κάνω να χαρείς λίγο, και να επιτρεπόταν το ψάρεμα δεν θα έπιανες και πολλά με τόση κατάχρηση που έχει γίνει όλα αυτά τα χρόνια στο ψάρεμα οπότε μην αγχώνεσαι Smile Πάρε ένα να κάνεις γυμναστική και θα το χαρείς το ίδιο.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#37
Ευχαριστώ Στέλιο να σαι καλά και συγχαρητήρια για το forum, καλοστημένο και αρκετά ενημερωτικό, έμαθα αρκετά πράγματα που δεν τα ήξερα.
Είμαι ήδη ποδηλάτης, και θα ήθελα να συνδύαζα και το άλλο μου χόμπυ -το ψάρεμα- με κάτι αθλητικό, θα περάσω όταν γυρίσω από διακοπές και από το cannibals μιας και μίλησα με τα παιδιά εκεί και ήταν αρκετά εξυπηρετικά και βλέποντας και κάνοντας...
Το πρόβλημα με την υπερ αλίευση το έχω ζήσει στο πετσί μου, άστα αλλά άμα δω θάλασσα δεν μπορώ να κρατηθώ και να μην ρίξω πετονιά  ;D
Και είχα σταμπάρει το Trident 15 της Ocean... μέχρι στον ύπνο μου το έβλεπα...  ;D ;D
Πάντως αν τελικά αλλάξω γνώμη θα επανέλθω για συμβουλές αγοράς γιατί είμαι καραNewbie στο θέμα  Big Grin
Όπως και να έχει όμως θα σας παρακολουθώ γιατί είστε ωραίο παρεάκι και λέτε αρκετά ωραία και ενδιαφέροντα πράγματα!
Reply
#38
Καλημέρα στα καλήτερα παιδιά των Θαλλασών, των ποταμών και των απανταχού υγρών..... Big Grin

Ένα έχω να πω για την εμπειρία μου με το νέο μου σκάφος:

Prowler 13 + Vangos = Love

4 ημέρες τώρα στο Γύθειο και δεν έχω σταματήσει να κοπηλατό. Πονάει το στήθος, οι ώμοι, δικέφαλοι, τρικέφαλοι, τετρακέφαλοι, πεντακέφαλοι....αλλά εγώ εκεί σαν το ζαβό να πλατσουρίζω 2 ώρες το μεσημέρι και άλλες τόσες το απόγευμα!

Το σκάφος είναι πάρα πολύ σταθερό. Εφόσον μπείς μέσα και κάτσεις στο κάθισμα δεν φοβάσαι τίποτα. Η ασφάλεια που σου δίνει είναι παραπάνω απο ότι περίμενα. Αντράνταχτο παράδειγμα προς αποδείξεως του παραπάνω......το ότι μέσα σε αυτές τις μέρες το σκάφος το έχουν καβλήσει τα ανίψια μου (ηλικίες απο 11 έως 16), η αδερφή μου, η μάνα μου, ο θειός μου, ο κυρ Θωδορής ο γείτονας, η κυρά Κούλα, η κυρά Σούλα, ο κύρ Γιώργος και η λίστα συνεχίζει σε σημείο που σκέφτονα να αρχίζω να χρεώνω και με 3 ευρώ την βόλτα (με τέτοιο ρυθμό θα έχω βγάλει το κόστος του σκάφους σε 15 εργάσιμες... Tongue).

Με λίγα λόγια και πάλι παιδιά το σκάφος είναι πόλύ σταθερό και οικανοποιητικά γρήγορο.
Η θέσεις για τα κουπιά μια χαρά, τα υποπόδια επίσης μια χαρά καθώς οι 5 προδιαγραφόμενες σκάλες δίνουν την δυνατότητα να κάτσει άνετα κάθε σωματότυπος. Απο αντοχή στο βάρος σούπερ. Θεωριτικά μπορεί να συκώσει έως 215 κιλά. Εγω με τα 115 κιλά μου πηγαίνω το σκάφος μια χαρά και νερό εσωτερικά σχεδόν καθόλου (γεμίζει μέσα σχεδόν 4-5 εκατοστά).

Πολύ συμαντικό επίσης που είναι χρήσημο να παραθέσω είναι το ότι το σκάφος και με αρκετό αέρα σου εμπνέει απόλυτη εμπιστοσύνη. Στο Γύθειο τέτοια εποχή μετά τις 11 το πρωί και έως τις 4 το μεσημέρι πιάνουν μελτέμια της τάξεως των 2-4 μποφόρ. Αυτή την ώρα λοιπόν η θάλλασα είναι γεμάτη με wind serfing και kites απο Γερμανούς, Ολλανδούς και Αυστριακούς τουρίστες που απολαμβάνουν το όνειρο τους στην χρεοκοπημένη Ελλάδα. Μέσα λοιπόν στον πανικό των πανιών και στην μέση όλων αυτών των ντακλαράδων βρίσκετε καθημενά και ένας ευτραφείς καράφλας μέσα σε ένα κίτρινο Prowler 13 χωρίς να προβληματίζετε καθόλου απο τα κύματα και τα προβατάκια της θάλλασας, χερετόντας τους περαστικούς serfers και  kiters καθώς τον περνάνε με ταχύτητα (Α ρε...δεν θα βάλω πανί του χρόνου....θα δείτε τι θα πάθετε.... Tongue). Αρά το κανό και σε σχετικά υψηλό άνεμο είναι πάρα πολύ καλό έως και διασκεδαστικό.

Πολύ βολική επίσης είναι και η καταπακτή μπροστά στα πόδια σου για μικροπράγματα (εγώ βάζω το καπελάκι μου και τα γυαλιά μου) όπως επίσης και η θέση για να βάζεις το κουτί με τα αγκίστρια και τα δωλόματα (που στην δικιά μου περίπτωση έχει αντικατασταθεί με ένα μεγάλο μπουκάλι παγωμένο νερό για να ξαποστένω πινοντάς στο και αγναντέυοντας τον Ταύγετο μεσοπέλαγα  Smile)

Για την μεγάλη καταπακτή μπροστα παιδιά δεν μπορώ να σας πω πολλά καθώς δεν την χρησημοποιό για την ώρα. Υποτήθετε οτι είναι για να βάζεις τα καλάμια, ψαροντούφεκα και ότι άλλο μακρύ 'εργαλείο' έχεις....αλλά για την ώρα εγω δεν έχω κάποιο τόσο 'μακρύ' εργαλείο που να χρήζει αποθήκευσης. Αν κατεβάσω τα ψαροντούφεκα μου απο Αθήνα ίσως τότε να έχω κάποιες εμπειρίες να μοιραστώ. Το μόνο που μπορώ να πώ είναι οτι η καταπακτή είναι λίγο δύστροπη στην χρήση και λίγο εκνευριστικό να πρωσταθής να εφαρμόσεις την ποδιά απο neoprene.

Ο ανοιχτός αποθυκευτικός χώρος πίσω είναι αρκετά μεγάλος και οικανοποιητικός κατα την δικιά μου ταπεινή εκτίμηση, αν και ακόμα δεν έχει πάρει κάτι βαρεί παρα μόνο τον αδιάβροχο σάκο μου με τις παντοφλίτσες μου, τις πετσές,  το κινιτό και τα τσιγάρα μου. Κατα τις κριτικές που διάσα κατα καιρόυς αυτός ο χώρος θεωρείτε έυκολα προσβάσιμος εν πλώ. Διατηρώ όμως τις αμφιβολίες μου καθώς εμένα δεν μου φένετε τόσο έυκολος. Βέβαια αυτό μπορεί να είναι διότι όντας γομάρι 115 κιλών, ο κορμός μου να μην με βοηθάει ακόμα για τέτοια τεντόματα.... Tongue

Όλα καταπλικτικά ε....? Οχι...για να είμαι δίκαιος θα πω και μερικά πτέσματα του σκάφους που έχω παρατηρήσει έως τώρα.

Είναι θεόβαρο...!!!! Η απόσταση που πρέπει να διανίσω έως την παραλία είναι βατός χωματόδρομος 50 μέτρων....Μόνος με το σκάφος δεν θα μπορούσα με τίποτα να το κάνω! Επίσης είναι κουραστικό αν το κουβαλάνε ακόμα και δύο άτομα. Σε αυτό δεν βοηθάει και καθόλου οι λεπτές ευέλικτες χειρολαβές που έχει στα πλάγια καθώς μου φένεται οτι κουράζουν τα χέρια ποιο πολύ απο όσο θα έπρεπε. Ένα τέτοιο σκάφος θέλει οποσδήποτε ροδάκια (ένα αξεσουάρ που θα είναι η επόμενη αγορά μου). Λόγο του βάρους επίσης με έχει πιάσει και ένας τρόμος για την ημέρα που θα πρέπει να το φωρτόσω πάλι στο αμάξι για να το μεταφέρω Αθήνα. Είμαι σχεδόν σύγουρος οτι θα θέλει και 2ο άτομο για να το ανεβάσουμε επάνω στο αμάξι....κάτι που δεν το κάτι τόσο ευέλικτο αν θέλεις μοναχικές εξορμήσεις πρωινά Σαββατου στις Αττικές παραλίες.

Επίσης, αν εξερέσεις τις χειρολαβές στα πλάγια για την μεταφορά, το σκάφος δεν έχει κάποιο άλλο 'heavy duty' σημείο το οποίο μπορείς να εκμεταλευτείς για μεταφορά ή για κάτι άλλο. Μπορείς βέβαια να δέσεις το σκάφος απο τις τρύπες των υδροροών αλλά θα ήταν έυχριστο αν υπήρχε κάποιο προδιαγεγραμένο σημείο.

Με λίγα λόγια και με ποιά πρώτη εμπειρία με τα kayak θαλλάσης και το prowler 13 ποιο συγκεκριμένα το σκάφος έως τώρα το συστήνο ανεπιφύλακτα σε κάθε rookie του hobby. Θα κοιτάξω να φτιάξω ένα αναλίτικό review με την πρώτη ευκαιρία που θα έχω αποκομήσει περισσότερες και ουσιαστικότερες εμπειρίες.

Εδω να ευχαριστίσω για ακόμη μια φορά όλα τα παιδιά που έδειξαν ενδιαφέρον στο post μου και ασχολήθηκαν να μου απαντήσουν. Χωρίς τις γνώμες τους και συμβουλές τους μάλλον θα είχα καταλήξει σε κάτι άλλο (ίσως καλήτερο ίσως χειρότερο) αλλά δεν θα είμουν και σύγουρος για την επιλογή μου.

ΥΣ: Αργότερα εντός της ημέρας θα κοιτάξω να απαντήσω και σε κάποιες προτάσεις και σχόλια που έκαναν φίλοι σε αυτό το post....τώρα όμως θα πρέπει να πάω να πλατσουρίσω και να κάψω μύες στο σώμα μου που ούτε ήξερα οτι υπάρχουν....εξαναγκάζοντας τον μεγάλο μου ανιψιό να κουβαλάει το kayak για ακόμα μια φορά στην παραλία μαζί μου... Tongue
Reply
#39
Φίλε Βάγγο χαίρομαι για την πάρτη σου!!!! Αυτό σημαίνει καγιάκ...απόλαυση !!!! Καλοτάξιδο να'ναι τα σκάφος και πάντα καλές θάλασσες!!
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#40
Μπράβο  Vango,

ωραία η περιγραφή σου!

όσο για το φόρτωμα της επιστροφής, "χώσε" κάποιον απ όλους αυτούς που το χαίρεστε μαζί να βάλει ένα χεράκι!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)