Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nεος στη παρεα...
#1
Καλησπέρα στη παρέα .Είμαι ο Γιώργος και ζω στον Αλιμο.Τωρα στα 45 φευγα σας ζήλεψα με τα σκαφάκια σας και τις περιπέτειες σας.Mε ενδιαφερει ενα καγιακ sit on top εως και 4 μετρα για τις παραλιες των Βατικων <<Νεαπολη Λακωνιας>> αρκετοι μπορει να τις εχεται επισκευτει.Και μετην ευκαιρια να μπουν και στο πνευμα τα πιτσιρικια μου<<13 χρονων και τα δυο δυδιμα>> με το αθλημα.Το μπατζετ ειναι γυρω στα800 -1000 ευρω.Σαν πρωτο κριτηριο ειναι η ποιοτητα μετα η ευθυπλοια και σταθεροτητητα.Εχω δει στους cann.....το moken 12 μου ειπαι και καποια πραγματα ο φιλος ο <<lucas>>που τον ευχαριστω και παλι.Δεν γνωριζω για το prower12 kai to tarpon12.Αυτα τα τρια σκαφη εχω στο μυαλο μου.Καθε βοηθεια και γνωση δεκτη
Reply
#2
Καλησπέρα,


καλώς τον λοιπόν και ας άργησες!!!!

Σχετικά νέος και εγώ στο φόρουμ, αλλά οχι στο χώρο του καγιάκ!

Θα σου γράψω τις εντυπώσεις μου σχετικά με το Tarpon 120 το οποίο εχω τα τελευταία δύο χρόνια και αυριο παραλαμβάνω τον μεγαλύτερο αδελφό του το 160.

Ειναι ενα από τα κορυφαία της κατηγορίας, γρήγορο, ευθύπλοο και ευέλικτο μέσα στο νερό, χωρις δυσκολίες στην μεταφορά του εκτός νερού. ( πολλές φορές το ανεβοκατεβάζω μόνος μου στο αυτοκίνητο)

Ταξιδεύει γρήγορα και κρατάει την πορεία του, ακόμα και σε ανέμους 4bft-16 κόμβοι, μέχρι εκεί το έχω πάει!

Eργονομικό το  cockpit με τα υποπόδια στην σωστή θέση! Οι χώροι αποθήκευσης παραμένουν στεγανοί στο ταξίδι, απλώς στον μπροστά καλό ειναι να δένεις τα πράγματα γιατι διαφορετικά ταξιδεύουν σε όλο το σκάφος!!!

Ειναι από τα στενότερα στην κατηγορία, γι'αυτό αλλώστε ειναι και από τα γρηγορότερα!!!! Στον αντίποδα όμως αν δεν εισαι προσεκτικός και το γύρεις πολύ, ειναι ευκολο να βρεθείς στο νερό! ??? ??? ??? :-\

Το κάθισμα πολύ ξεκούραστο  στηρίζει σωστά την μέση, οπότε μπορείς να εισαι για πολλές ώρες στο νερό! ;D ;D

Χωρις τις τάπες το ύψος του νερού στα πόδια φτάνει τα δύο εκατοστά στο ταξίδεμα, (εξαρτάται και από το σωματικό σου βάρος, εγώ ζυγίζω 95-97 κιλά) αλλά το κάθισμα δεν βρέχεται!  Με τις τάπες παραμένει στεγνό, εκτός βέβαια του νερού που μπαίνει από το κουπί! και στις περιπτώσεις που εχει σηκωθεί κυματάκι με αντίθετη κατεύθυνση! >Sad
Ελπίζω να σε βοήθησα να πάρεις μια γεύση από το Tarpon 120, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα!
It's a long way to the top, if you want to Rock n' Roll...
Reply
#3
Καλώς ήρθες στην παρέα.
Για ξεκίνημα νομίζω σωστά επέλεξες 4 μέτρο σιτ ον.
Μην κατέβεις παρακάτω αλλά σκέψου και παραπάνω μήκος !
Εγώ χρησιμοποιώ , εδω και 5 χρόνια , το perception freedom .
Είναι , τολμώ να πώ , κλασσικό σκάφος "τα κάνω όλα " !!
Σταθερό μέχρι βαρεμάρας αλλά ταυτόχρονα πολύ γρήγορο για το μήκος του (4 μ.)
Επίσης κρατάει πολύ καλά πορεία λόγο σχεδιασμού της γάστρας ( παράλληλα αυλάκια)
και στο κύμα είναι ασφαλέστατο (μέχρι 5-6 μπ. μου έτυχαν).
Αν έχεις "χέρια" και τεχνική μπορείς να κάνεις μεγάλες αποστάσεις.
Τίμιο και εύκολο σκάφος . Ίσως το βρείς και σε καλή τιμή τώρα που σταμάτησε η παραγωγή του .

http://www.cannibals.gr/wwwenglish/produ...=2&mc_id=1

Ότι και να πάρεις καλές βόλτες στο απολιθωμένο δάσος , το ελαφονήσι , τον Μαλέα  ....


 
Reply
#4
Καλησπερα στη παρεα.Πρωτα να ευχαριστησω τα παιδια για το χρονο που διεθεσαν και για τις πληροφοριες.Πιστευω πανω κατω αυτα  τα τρια σκαφη ειναι  επονυμα κοντα στα χαρακτηριστικα που ζηταω.Εκτος του moken12 ta αλλα δυο δεν γνωριζω τη τιμη τους.Θα κοιταξω και για το freedom .θα περασω και απο τους canniballs να τα ξαναδω παλυ και απο κοντα και πιστευω να καταληξω σε καποιο.
Reply
#5
giorgos66 καλως ηρθες στην παρεα μας, εχω υπηρετησει 4.5 χρονια στην Μονεμβασια και ξερω καλα ολα τα νερα της περιοχης, συν οτι εχω παρα πολλους καλους φιλους κατω..Αν και δν ειμαι θιασωτης των σιτ ον θα σου προτεινα το Tarpon 160. Στα 5 μετρα ειναι ενα αρκετα καλο σκαρι και γρηγορο, πιο στενο απο τα υπολοιπα σιτ ον και μπορεις κ οταν εισαι μονος να κωπηλατεις και για προπονηση. Το εχει ενας φιλος μου και το βρισκω ενδιαφερον. Θα μπορουσες να βαλεις και ενα πηδαλιο για μεγαλυτερη ασφαλεια. Οσον αφορα την παραλια της Νεαπολης, ειναι πολυ ομορφα και μπορεις να εξερευνησεις ανετα εως και το Α. Ζοβολο απο ανατολικα καθως και να πας και Ελαφονησο ανετα. Μεγαλη προσοχη στον διαυλο γιατι εχει ρευματα και μεγαλη κινηση πλοιων. Αν πηγαινεις προς Ελαφονησο κοστα κοστα και προσοχη οταν εχει σοροκαδα! καλες βολτες!
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#6
Φιλε random καλησπερα.Σαν αρχαριος τα πεντε μετρα μου προκαλουν φοβο και αγχος.Αν και οπως εχω διαβασει εδω μεσα αυτο το μεγεθος στη θαλασσα ειναι τιποτα.Ο πιο ανασταλτικος παραγοντας ειναι η μεταφορα και ο χωρος φυλαξης.Ασε που αμα το δει η γυναικα μου στην αποθηκη θα τρεχω για δικηγορους.Πιστευω εως και 4 μετρα ειναι οκ.Μονο να  μη με προλαβει η δοση της εφοριας και μου ανατρεψει τα σχεδια και την διαθεση.Οσο για τα μερη της Νεαπολης  τα γνωριζω πολυ καλα ,τοπος καταγωγης. Πιστευω οτι η Μονεμβασια το χειμωνα ειναι το κατι αλλο.
Reply
#7
Εγώ φίλε Γιώργο πήρα το seastar x το full.Ειμαι αρχάριος και τα 270cm πιστευω για εμενα είναι εντάξει.Από κοντά φαίνεται πολυ πιο μεγάλο απο τις φωτογραφίες.Το πηρα 400 ευρο και 60 το σωσίβιο.Έχει και τις τρυπες στραγγίσματος που μπορω να το δένω και να το ασφαλίζω από κλοπές.Πιστεύω πως το βρικα σε καλή τιμη αφου το βλεπω στο ιντερνετ 480-560 ευρο.Τώρα η απόφαση δικιά σου.
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#8
(07-28-2012, 01:45 PM)kayak link Wrote: Εγώ φίλε Γιώργο πήρα το seastar x το full.Ειμαι αρχάριος και τα 270cm πιστευω για εμενα είναι εντάξει.Από κοντά φαίνεται πολυ πιο μεγάλο απο τις φωτογραφίες.Το πηρα 400 ευρο και 60 το σωσίβιο.Έχει και τις τρυπες στραγγίσματος που μπορω να το δένω και να το ασφαλίζω από κλοπές.Πιστεύω πως το βρικα σε καλή τιμη αφου το βλεπω στο ιντερνετ 480-560 ευρο.Τώρα η απόφαση δικιά σου.

Πιστεύω οτι  καγιακ  μικρότερο των 3,00μ ειναι μεν πρακτικό εκτός νερού, αλλά δεν ανταποκρίνεται  στις βασικές απαιτήσεις  για μια ικανοποιητική βόλτα εντός νερού!!!!

Προσωπικά ξεκίνησα από τα 3μ, μετά από 15 μέρες πήγα στα 3.6μ και τελικά 2 χρόνια αργότερα κατέληξα στα 5μ!!!!
It's a long way to the top, if you want to Rock n' Roll...
Reply
#9
εγω τωρα στην αρχη το θελω μονο για τις δικοπες μεχρι να μαθω.
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)