Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πώς φορτώνουμε καγιακ πανω στη σχαρα του αυτοκινητου - 1 ατομο?
#20
κύριοι,
προσπαθώ με το γιο μου να φορτώσουμε το δικό μας σιν ον τοπ (seastarII, 4.00, 80cm πλάτος 32 κιλα) και οταν είμαστε κουρασμένοι 2=3 ώρες κουπί το φόρτωμα είναι δύσκολο,  για μόνος μου το θεωρώ αδύνατον,,, ίσως έχουμε λάθος τεχνική

το φορτώνουμε κανονικά (οχι το πάνω κάτω... γιατί δεν μπορούμε να το ισορροπήσουμε αντεστραμμένο λόγο του κέντρου βάρους που ειναι πάνω απο τον άξονα και εχει μεγάλη ευστάθεια....)  αρα το φορτώνουμε κανονικά εγώ το κρατάω από μπροστά τεντωμένα τα χέρια ώστε να μπει πάνω στον ουρανό του σαντα φε (έχω απλά προσθέσει ενΑ υπόστρωμα για προστασία) ο μικρός (1.75, και 14 ετων) κρατάει το πισω μέρος και είναι στο πίσω μέρος...  η κατάσταση ειναι οριακή  το κανο ειναι μόνον 1-2  εκατοστά ψηλότερο απο τον ουρανό... οριακά... 
το δέσιμο ειναι εύκολο με 3 ιμάντες  αρχη, μεση, τέλος της μπάρας... το μεσαίο δέσιμο περνάει και απο τις πλαϊνές χειρολαβές μεταφοράς...επισεις δέσιμο μπρος πίσω αντιθετα....
Άπλα  είμαστε οριακά, οταν έβαλα τις μπάρες...  πήρε 5-6 ποντους υψος  και ηταν αδύνατη η φόρτωση με αυτη την τεχνικη...

δοκίμασα να το σύρω πάνω στη πίσω  μπάρα  και να το δέσω... αδύνατων η δυο μπάρες δεν έδιναν ισοροπια

δοκίμασα  μια πατέντα... να το δέσω σε μια σκάλα αλουμινίου μέτρα χ 50  και να το  φορτώσω απο πίσω σέρνοντας τη σκάλα (με το κανό δεμένο πάνω στη σκάλα...  αποτυχία...δεν μπόρεσα να το δέσω σταθερά... δεν εγκαταλείπω την ιδέα....να έχω δηλαδή δεμένο το κανό σε μια ελαφριά βάση ( ενα Η με μήκος 4 μέτρα και πλατος 80 εκ αλλα με 4  οριζόντια δεσίματα, απο δοκους αλουμινίου) που θα εχει και σημεία εύκολα  για να το πιάσω και να το σηκώσω και να το σύρω πάνω στη μπάρα...ετσι θα δεθεί και πιο εύκολα.
την παρασκευή που κάναμε δοκιμές και το φορτώσαμε 5-6 φορες  ψοφήσαμε απο τη κούραση

θα ηθελα  να καταλάβω πως μπορει  κάποιος να σηκώσει 4μετρο 32 κιλα στα δυο του χέρια και να το φορτώσει...  απο ποια σημεία το πιάνει? πως ισορροπεί ισορροπεί
Reply


Messages In This Thread
Απ: Πώς φορτώνουμε καγιακ πανω στη σχαρα του αυτοκινητου - 1 ατομο? - by mike1962 - 07-29-2012, 05:51 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)