Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πώς φορτώνουμε καγιακ πανω στη σχαρα του αυτοκινητου - 1 ατομο?
#1
Κατοχος απο προχθες κι εγω καγιακ (του prijon capri απο τον φιλο Βασιλη), κανω την ερωτηση:

Πώς ανεβαζω (1 ατομο) το καγιακ στη σχαρα του αυτοκινητου στην οροφη? Αντε, μεχρι τη μεση ανεβαινει ευκολα. Απο κει και πανω πώς?
Reply
#2
πρώτα από όλα καλορίζικο! Θέλεις δύο καλούς ιμάντες, ανάποδα το καγιακ και βοήθεια ένα μπράτσο για να το σηκώσεις στην οροφή, εάν και το δικό σου είναι σχετικά ελαφρύ πάλι είναι δύσκολο να το σηκώσεις μόνος σου! Υπάρχουν συστήματα σχάρας με ρουλεμάν που σε βοηθούν να το ανεβάσεις μόνος σου, από ebay ή εξωτερικό, τα οποία όμως είναι τόσο ακριβά που αξίζει μόνο εάν ... ξεχειλίζουν οι τσέπες σου...

όταν είμαι μόνος μου φροντίζω να φορτώνω το σκάφος με κάποιον φίλο ή γείτονα σε περίπτωση που είμαι μόνος μου και να πέσω σε κάποια παραλία που να έχει κόσμο έτσι ώστε να βρεθει κάποιος να με βοηθήσει στο κατέβασμα αλλά και στο ανέβασμα όταν θα επιστρέψω..

θες να το φορτώσεις για ΣΚ εδώ στα γύρω ή σκέφτεσαι να κατέβεις στην συνάντηση;
Reply
#3
Καλοτάξιδο, καλορίζικο, καλόβρεχτο και χιλιόπλοο το σκάφος σου. Το καγιάκ ανεβαίνει πανεύκολα, μην πανικοβάλεσαι. Θα προσπαθήσω να βρώ υλικό να σου στείλω. 
Reply
#4
(07-12-2012, 06:04 AM)xyzkl link Wrote: Κατοχος απο προχθες κι εγω καγιακ (του prijon capri απο τον φιλο Βασιλη), κανω την ερωτηση:

Πώς ανεβαζω (1 ατομο) το καγιακ στη σχαρα του αυτοκινητου στην οροφη? Αντε, μεχρι τη μεση ανεβαινει ευκολα. Απο κει και πανω πώς?

καλοτάξιδο... (το έβλεπα και εγώ, αλλά ήθελα διπλό για να παίζω με τον γιο μου...)

λοιπών μετά την αγορά έρχονται μερικά προβληματάκια.....
το φόρτωμα ξεφόρτωμα...  εγώ έχω τι βοήθεια του μικρού (ειναι 14χρονος) και κατι γίνεται... αλλά και πάλι είναι δύσκολο (4 μετρα 35 κιλα)...  θες δεύτερο άτομο  ή βρες στο youtube κατι εκπληκτικούς τύπους που βάζουν ανάποδα το καροτσάκι μεταφοράς (εάν έχεις και με τις ρόδες του το φορτώνουν... ψαξτο εχεις καλες ιδέες...)  τώρα σκέφτομαι να κάνω μια πατέντα όπου θα μπαίνει προσωρινά πίσω στη σχάρα επέκταση που θα ειναι με καρούλια (οπως τα τρέιλερ των φουσκωτών....θα ανεβάζω τη μύτη στην επέκταση και μετά από πίσω θα σηκώνω και θα σπρώχνω το κανό πάνω.... περίπου όπως και με τη βάση μεταφοράς....
άλλο θέμα είναι η αποθήκευση.... είναι μεγάλο το άτιμο... θέλει χώρο για μπει...
επισεις που παρκάρεις το αμάξι με το κανό φορτωμένο όταν θέλεις να φύγεις ξημερώματα.... έξω στο δρόμο (ακόμα δεν έχω συνηθίσει με την ιδέα...)ρ
και φυσικά όταν πάμε σε ποτάμι...ποιος θα μείνει στο ΙΧ για να μας το φέρει εκεί που θα βγούμε...

τη παρασκευή θα είναι φούρκα και σαββατοκυριακο λεω να παίζω στο ποσιδι (φάρο) εαν είσαι προς τα εκεί.. χαρά μας να τα πούμε  ...αν και άσχετος.. προσπαθώ
Reply
#5
Mike από Δευτέρα κι εγώ Ποσείδι θα είμαι. Μια παρατήρηση μόνο. Το καγιάκ σου ΜΗΝ το βάλεις σε ποτάμι.....no good.

Ανδρέας
Reply
#6
(07-12-2012, 11:49 AM)luca link Wrote: Mike από Δευτέρα κι εγώ Ποσείδι θα είμαι. Μια παρατήρηση μόνο. Το καγιάκ σου ΜΗΝ το βάλεις σε ποτάμι.....no good.

Ανδρέας
ανδρεα γεια,
όταν λεω ποτάμι...  δεν λέω white water κλπ  αλλα  εννοώ το Νέστο (διαδρομή Σταυρούπολη -Τοξότες) ή άλλες παρομιες όπου  είναι ήρεμα νερά (πολύ ήρεμα ) σαν λίμνη.

επειδή το MHN  το έχεις bold  ...τι είναι αυτό που θέλεις να τονίσεις?
Reply
#7
(07-12-2012, 07:59 AM)hakem Chalkidiki link Wrote: πρώτα από όλα καλορίζικο! Θέλεις δύο καλούς ιμάντες, ανάποδα το καγιακ και βοήθεια ένα μπράτσο για να το σηκώσεις στην οροφή, εάν και το δικό σου είναι σχετικά ελαφρύ πάλι είναι δύσκολο να το σηκώσεις μόνος σου! Υπάρχουν συστήματα σχάρας με ρουλεμάν που σε βοηθούν να το ανεβάσεις μόνος σου, από ebay ή εξωτερικό, τα οποία όμως είναι τόσο ακριβά που αξίζει μόνο εάν ... ξεχειλίζουν οι τσέπες σου...

όταν είμαι μόνος μου φροντίζω να φορτώνω το σκάφος με κάποιον φίλο ή γείτονα σε περίπτωση που είμαι μόνος μου και να πέσω σε κάποια παραλία που να έχει κόσμο έτσι ώστε να βρεθει κάποιος να με βοηθήσει στο κατέβασμα αλλά και στο ανέβασμα όταν θα επιστρέψω..

θες να το φορτώσεις για ΣΚ εδώ στα γύρω ή σκέφτεσαι να κατέβεις στην συνάντηση;

Ευχαριστω Ιωακειμ.
Ιμαντες εχω. Εκανα μια μινι προπονηση χθες να δω μεχρι πού το ανεβαζω.

Μετα ειδα αυτον...

Kayaking: How to Load a Kayak On the Car

και θα το επιχειρησω με τον τροπο που το πιανει κι αυτος. Φαινεται ευκολο.

Ποια συναντηση? Για Χαλκιδικη ελεγα.
Reply
#8
(07-12-2012, 08:04 AM)luca link Wrote: Καλοτάξιδο, καλορίζικο, καλόβρεχτο και χιλιόπλοο το σκάφος σου. Το καγιάκ ανεβαίνει πανεύκολα, μην πανικοβάλεσαι. Θα προσπαθήσω να βρώ υλικό να σου στείλω.

Εσενα ειδικα Αντρεα σε ευχαριστω ιδιαίτερα για την πολυτιμη βοηθεια σου.
Reply
#9
(07-12-2012, 11:15 AM)mike1962 link Wrote: [quote author=xyzkl link=topic=192.msg1272#msg1272 date=1342073099]
Κατοχος απο προχθες κι εγω καγιακ (του prijon capri απο τον φιλο Βασιλη), κανω την ερωτηση:

Πώς ανεβαζω (1 ατομο) το καγιακ στη σχαρα του αυτοκινητου στην οροφη? Αντε, μεχρι τη μεση ανεβαινει ευκολα. Απο κει και πανω πώς?

καλοτάξιδο... (το έβλεπα και εγώ, αλλά ήθελα διπλό για να παίζω με τον γιο μου...)

λοιπών μετά την αγορά έρχονται μερικά προβληματάκια.....
το φόρτωμα ξεφόρτωμα...  εγώ έχω τι βοήθεια του μικρού (ειναι 14χρονος) και κατι γίνεται... αλλά και πάλι είναι δύσκολο (4 μετρα 35 κιλα)...  θες δεύτερο άτομο  ή βρες στο youtube κατι εκπληκτικούς τύπους που βάζουν ανάποδα το καροτσάκι μεταφοράς (εάν έχεις και με τις ρόδες του το φορτώνουν... ψαξτο εχεις καλες ιδέες...)  τώρα σκέφτομαι να κάνω μια πατέντα όπου θα μπαίνει προσωρινά πίσω στη σχάρα επέκταση που θα ειναι με καρούλια (οπως τα τρέιλερ των φουσκωτών....θα ανεβάζω τη μύτη στην επέκταση και μετά από πίσω θα σηκώνω και θα σπρώχνω το κανό πάνω.... περίπου όπως και με τη βάση μεταφοράς....
άλλο θέμα είναι η αποθήκευση.... είναι μεγάλο το άτιμο... θέλει χώρο για μπει...
επισεις που παρκάρεις το αμάξι με το κανό φορτωμένο όταν θέλεις να φύγεις ξημερώματα.... έξω στο δρόμο (ακόμα δεν έχω συνηθίσει με την ιδέα...)ρ
και φυσικά όταν πάμε σε ποτάμι...ποιος θα μείνει στο ΙΧ για να μας το φέρει εκεί που θα βγούμε...

τη παρασκευή θα είναι φούρκα και σαββατοκυριακο λεω να παίζω στο ποσιδι (φάρο) εαν είσαι προς τα εκεί.. χαρά μας να τα πούμε  ...αν και άσχετος.. προσπαθώ
[/quote]

Φιλε μου, ολα τα καλυπτω αυτα που αναφερεις.

Να και το καλυτερο συστημα σχαρας...

Yakima BoatLoader Canoe-Kayak Loading Assist Review 8004018
Reply
#10
(07-12-2012, 12:17 PM)xyzkl link Wrote: [quote author=hakem Chalkidiki link=topic=192.msg1275#msg1275 date=1342079984]
πρώτα από όλα καλορίζικο! Θέλεις δύο καλούς ιμάντες, ανάποδα το καγιακ και βοήθεια ένα μπράτσο για να το σηκώσεις στην οροφή, εάν και το δικό σου είναι σχετικά ελαφρύ πάλι είναι δύσκολο να το σηκώσεις μόνος σου! Υπάρχουν συστήματα σχάρας με ρουλεμάν που σε βοηθούν να το ανεβάσεις μόνος σου, από ebay ή εξωτερικό, τα οποία όμως είναι τόσο ακριβά που αξίζει μόνο εάν ... ξεχειλίζουν οι τσέπες σου...

όταν είμαι μόνος μου φροντίζω να φορτώνω το σκάφος με κάποιον φίλο ή γείτονα σε περίπτωση που είμαι μόνος μου και να πέσω σε κάποια παραλία που να έχει κόσμο έτσι ώστε να βρεθει κάποιος να με βοηθήσει στο κατέβασμα αλλά και στο ανέβασμα όταν θα επιστρέψω..

θες να το φορτώσεις για ΣΚ εδώ στα γύρω ή σκέφτεσαι να κατέβεις στην συνάντηση;

Ευχαριστω Ιωακειμ.
Ιμαντες εχω. Εκανα μια μινι προπονηση χθες να δω μεχρι πού το ανεβαζω.

Μετα ειδα αυτον...

Kayaking: How to Load a Kayak On the Car

και θα το επιχειρησω με τον τροπο που το πιανει κι αυτος. Φαινεται ευκολο.

Ποια συναντηση? Για Χαλκιδικη ελεγα.
[/quote]

Μετά την συνάντηση θα πάω για κανά δεκαήμερο Ιόνιο και μετά όταν επιστρέψω Χαλκιδική θα ενημερώσω μήπως καταφέρουμε να κάνουμε κανά tour παρέα στην Χαλκιδική... που όσα χρόνια και εάν περνάνε πάντα μένω με ανοιχτό το στόμα με την ακτογραμμή της... Καλό κουπί!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)