The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καροτσάκια μεταφοράς,trolley
#41
ναι το εχω παει πολλες φορες οι ροδες ειναι ιδιες με αυτα του εμποριου
Reply
#42
κατι ακομα στο σημειο που εχει ενα τ ειναι για να βαζω μια φ50 και να καθετε ορθιο ( συγνωμη κιολας)  και να φορτωνω το kayak ευκολα  μετα την βγαζω και το μετεφερω προς παραλια...
Reply
#43
Μπορείς να μας πείς πως ακριβώς έχεις βάλει τις ρόδες?
είναι μία βίδα (άξονας)? ή τις έχεις πιάσει με δύο βίδες?

Reply
#44
Τις ιδιες ρόδες χρησιμοποιώ και εγω.Επειδή το φορτίο μου είναι μάλον αρκετό στην άμμο εχω κάποιο πρόβλημα.Τα +20 !!!κιλά θα τα υστηρίξω με ενα δεύτερο ζευγάρι πλαστικές ρόδες αυξάνοντας ετσι την επιφάνεια με σκοπό να βουλιάζει λιγότερο. Smile 8)
Μήτσος.
Reply
#45
οι ροδες ειναι με ντιζα και μεσα - εξω ροδελα και παξιμαδι  τωρα για να μην γυρναει και η ντιζα μεσα στην οριζοντια σωλινα που ειναι η ντιζα αφρο πολυουρεθανης  το bic  ειναι 40 κιλα !!!!!και δεν ειχε κανενα προβλημα στην αμμο.
Reply
#46
Καθώς έχω μπει πρακτικά σε τροχιά για την απόκτηση καροτσιού,  είναι ώρα να ρωτήσω του φίλους για κάποια πράγματα που αναρωτιόμουν όλον τον προηγούμενο καιρό,  διαβάζοντας ανέμελος το θέμα...
- Το κοστολόγιο για αυτές τις ιδιοκατασκευές,  σωλήνες, γωνίες, μούφες, κόλλες, ρόδες, ντίζες, ροδέλες, παξιμάδια,  αντικραδασμικά, αφροί πολυουρεθάνης, ιμάντες και ότι άλλο μου διαφεύγει,  δεν είναι τελικά συγκρίσιμο με την αγορά έτοιμου,  η μήπως συνυπολογίζετε και τη χαρά της δημιουργίας ;
- Η δυνατότητα να αποσυναρμολογείται εύκολα και να αποθηκεύεται στο σκάφος δεν είναι κρίσιμη ;  Όταν ξεκινάτε  -φαντάζομαι-  τα αφήνεται στα αυτοκίνητά σας,  αλλά δεν είναι εξίσου χρήσιμα και στους ενδιάμεσους προορισμούς,  να εποπτεύετε τα σκάφη σας από μια απομακρυσμένη σκιά ή  καφετέρια ;
Καταλαβαίνω,  βέβαια,  ότι τα έτοιμα για τα μεγάλα διπλά και βαριά σιτ – ον που χρησιμοποιείτε οι περισσότεροι είναι ισχυρότερης κατασκευής και ακριβότερα,  ενώ η μεταφορά τους συναρμολογημένα μπορεί να γίνεται άνετα στα ανοιχτά καταστρώματα,  θα ήθελα παρόλαυτα να συλλέξω τις απόψεις σας.
Reply
#47
ειναι οπως το λες  μενει στο αμαξι δεν το περνω μαζι  το κοστος κατασκευης δεν ξεπερνα τα 25 ευρω αλλα πρεπει να γνωριζεις απο σωληνες για να κανεις το "κεφαλι" με καμινετο υδραυλικου...το ποιο αν δεν το εχεις αστο...παρε ενα απο τον σταυρο και εισαι οκ!!! 
Reply
#48
Το καροτσάκι που βλέπεις είναι εντελώς πρόχειρη κατασκευή(το προηγούμενο απογευμα πρίν φύγω διακοπές). Είναι από παλιά ξυλεία που είχα και τις βοηθητικές παιδικού ποδηλάτου. Διαλύεται σε 3 κομμάτια: τις ρόδες, το κεντρικό "Η' και τα οριζόντια ξύλα με το αφρώδες οπότε μπορώ να το αποθηκεύσω στα hatches.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply
#49
Οταν μας δείχνεις πλάνα από το σκάφος σου,  Θανάση,  ποιος ασχολείται άλλο με το καροτσάκι ;...
Διακρίνω,  πάντως,  υπέρμετρη γωνία κάμπερ !...
Reply
#50
Βλέπω ότι παρεκτρεπόμαστε......Λοιπόν Γιώργο έψαχνα την αιτία για να φορτώσω τη βουτιά που έφαγα εχθές στη Βιστωνίδα (κάτοικος Ξάνθης) με 3αράκι ανατολικό. Τελικά δεν έφταιγε το κινητό....η γωνία κάμπερ ήταν....!!!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)