Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Το κουπί πήρε νερό ...υπάρχει θεραπεία ;
#11
(07-03-2012, 11:48 AM)vitamin sea link Wrote: Πόσα χρόνια έχεις το κουπί Ντάν?
Το έχω 6 χρόνια . Δεν το κοπανάω άσκοπα και πάντα ξέπλυμα μετά την θάλασσα.
Νερό παίρνει απο την στεγανοποίηση εκεί που ενώνεται ο σωλήνας με την κουτάλα .
Reply
#12
Εγώ είμαι στο τρίτο κουπί μέσα σε 4 χρόνια, βέβαια πηγαίνω για κουπί τουλάχιστον δυο φορές την βδομάδα ,χειμώνα καλοκαίρι , και τα κουπιά που ήρθαν με τα καγιακ δεν είναι και ότι καλύτερο. Μέ την χρήση μαλακώνει το πλαστικό.....
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#13
(07-05-2012, 08:13 PM)vitamin sea link Wrote: Εγώ είμαι στο τρίτο κουπί μέσα σε 4 χρόνια, βέβαια πηγαίνω για κουπί τουλάχιστον δυο φορές την βδομάδα ,χειμώνα καλοκαίρι , και τα κουπιά που ήρθαν με τα καγιακ δεν είναι και ότι καλύτερο. Μέ την χρήση μαλακώνει το πλαστικό.....
Πρόβλημα,  vitamin,  για τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα χειμώνα – καλοκαίρι προκύπτει,  συνήθως,  στο τρίτο στεφάνι,  για το κουπί μην χαλιέσαι που μαλακώνει,  χαχα…!
Reply
#14
Έχω λύσει το πρόβλημα αυτό, σε αλουμινένιο κουπί που έχω, ως εξής:
- Έκανα δύο τρύπες διαμέτρου τριών χιλιοστών, μία σε κάθε άκρη της σωλήνας του κουπιού. Όσο μεγαλύτερες τρύπες ανοίγεις η διαδικασία γίνεται ευκολότερη, αλλά αδυνατίζεις το κουπί.
- Άδειασα το νερό.
- Βάζοντας πεπιεσμένο αέρα, μία από την μία τρύπα και μετά από την άλλη, έβγαλα τυχόν υπολείμματα νερού. Αυτό δεν το θεωρώ απαραίτητο όπως θα καταλάβετε στη συνέχεια.
- Πείρα από κατάστημα οικοδομικών υλικών ΑΦΡΟ ΠΟΛΥΟΥΡΕΘΑΝΗΣ σε φιάλη σπρέι.
- Προσάρμοσα στην έξοδο της φιάλης ένα σωληνάκι τριών χιλιοστών (λεπτότερο από το σωληνάκι που συνοδεύει την φιάλη) ώστε να χωράει στην τρύπα που έχω ανοίξει στο κουπί.
- Γέμισα το σωλήνα του κουπιού αφρό πολυουρεθάνης, ο οποίος ενώ διογκωνόταν ξεχείλιζε από τις τρύπες.
- Όποιος θέλει μπορεί μετά από μερικές μέρες, να βιδώσει από μία ανοξείδωτη λαμαρινόβιδα σε κάθε τρύπα, για να τις σφραγίσει, χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο.

- Η πολυουρεθάνη είναι σε υγρή κατάσταση μέσα στη φιάλη. Όταν βγει από το δοχείο διογκώνεται, γίνεται κάτι σαν αφρός ξυρίσματος και με αντίδραση που γίνεται με την υγρασία της ατμόσφαιρας στερεοποιείται. Για να στερεοποιηθεί δηλαδή είναι απαραίτητο να υπάρχει υγρασία. Για αυτό και για να στερεοποιηθεί μέσα στο κουπί πρέπει να υπάρχει υγρασία.
Ό στερεοποιημένος αφρός πολυουρεθάνης είναι αδιάβροχος και δεν απορροφά νερό.

- Προσοχή, μη δοκιμάσετε να γεμίσει το κουπί με μία τρύπα, γιατί πρέπει να μπορεί να φύγει ο εγκλωβισμένος αέρας την ώρα που διαστέλλεται ο αφρός πολυουρεθάνης.
- Τις εργασίες με την πολυουρεθάνη τις κάνουμε έξω από το σπίτι και μακριά από πράγματα που δεν πρέπει να λερωθούν.
- Η διαστολή του αφρού πολυουρεθάνης δημιουργεί πίεση (μέχρι να στερεοποιηθεί) στις επιφάνειες που εμποδίζουν την διόγκωση του.
Reply
#15
Πανέξυπνο GL,  αλλά το βάρος που προσθέτει ο αφρός πολυουρεθάνης  -όσο μικρό και αν είναι-  δεν θα είναι συγκρίσιμο με το βάρος του εγκλωβισμένου νερού; 
Ιδίως μάλιστα αφού δέχεσαι ότι ενσωματώνει και υγρασία.

Reply
#16
Το βάρος του αφρού πολυουρεθάνης είναι σχεδόν το ίδιο με του φελιζόλ.
Το βάρος που προσθέτεις στο κουπί είναι περίπου πέντε γραμμάρια.
Reply
#17
Ενδιαφέρουσα πατέντα  Wink
Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι στο κουπί μου , ακούγετε νερό και στις δυο
κουτάλες αλλά και στο σωλήνα  . Δηλαδή φαίνεται σαν να κρατάει νερό σε τρία  διαφορετικά σημεία
χωρίς αυτά να επικοινωνούν μεταξύ τους.  Και το δυσκολότερο είναι να βγει το νερό από τις κουτάλες .
Τραγικό .... θα δουλέψει το τρυπάνι ..... >Sad
Reply
#18
Καλή επιτυχία σε όποιον το δοκιμάσει...
Να συμπληρώσω στην εξαιρετική περιγραφή του GL ότι ο αφρός πολυουρεθάνης καθαρίζει νωπός με ασετόν.  Εναι πολύ άτιμο και ύπουλο υλικό και τα στεγνωμένα λερώματα στο δέρμα θα σας απασχολούν για 3 γεμάτα εικοσιτετράωρα.
Μην προγραμματίσετε χειραψίες το επόμενο 3ημερο...
Reply
#19
Λοιπόν χτες έκανα μια τρύπα 2mm στο σωλήνα ακριβός στο μέσον , φύσηξα και βγήκε πολύ λίγο νερό.
Έπειτα σφράγισα την τρύπα με ηλεκτρολογική ταινία όχι αυτοκόλλητη αλλά με μια που όταν έρθει σε επαφή με ...τον εαυτό της
γινεται μια μάζα.
Ακολούθως έκανα μια ίδια τρύπα στο πίσω μέρος της λεπίδας (κουτάλας) εκεί που στενεύει η διάμετρος. Από εκεί βγήκε περισσότερο νερό
αλλά σε καμία περίπτωση αυτό που περίμενα. Την τάπωσα με μια μικρή λαμαρινόβιδα και ο.κ.
Επίσης ανανέωσα τη στεγανοποίηση σωλήνα - λεπίδας με σιλικόνη.
Αύριο θα το δοκιμάσω στη διαδρομή Σύβοτα - Πάργα , άν δεν ξαναγράψω θα ξέρετε ότι το κουπί πήρε νερό και έκανα...χαρακίρι !!

(πάντως το ακουστικό τέστ ξεγελάει .Όταν κούναγα το κουπί ακουγόταν μέσα πολύ νερό αλλά στην πραγματικότητα ήταν ελάχιστο.)   
Reply
#20
Να έχεις μαζί σου αξιόμαχο εφεδρικό κουπί,  γιατί σε βλέπω να επιστρέφεις κολυμπώντας...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)