Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
κάθισμα ή πλάτη;
#1
το tobago έχει αρκετά βολική την πίσω θέση, η οποία όμως χρειάζεται μία ενίσχυση για την μέση, και την μπροστά αρκετά άβολη.

για την πίσω θεωρώ οτι δεν χρειάζεται κάθισμα και όλος ο προβληματισμός είναι η μπροστά.

εσείς τι λέτε;

όσον αφορα την στήριξη της μέσης είναι το ίδιο το κάθισμα με την πλάτη;
Reply
#2
Και τα δυό την ίδια δουλεία κάνουνε...συκγρατούν την μέση...απλώς το κάθισμα κάνει λίγο πιο βολικό το ταξίδι. Υποθέτω τα παιδιά που κάνουν ποδήλατο να είναι συνηθισμένα στα "σκληρά". Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ ένα πλαστικό τελάρο που έχω μετατρέψει σε Fishing cart (για να ακούγεται ωραία ) και το οποίο μπαίνει ακριβώς πίσω απο την θέση μου και για πολύωρα ταξίδια παρέχει καλή στήριξη, και βάζεις μέσα και όλα τα ψαρικά σύνεργα και τα καλάμια.  Wink .Όταν πάλι βγαίνω για μικρές βόλτες (2 ώρες) δεν χρησιμοποιώ τίποτα. Πάντως μια και το'φερε η κουβέντα σήμερα πέρασα από ένα κατάστημα που πουλάει καγιάκ και είδα ένα κάθισμα που μου φάνηκε τελείως άθλιο....και έκανε και ένα πενηντάρικο....
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#3
Το στήριγμα της μέσης είναι από τα αμφιλεγόμενα ζητήματα στο τουριστικό καγιάκ.
Η  Σχολή που την καλοβλέπει θεωρεί ότι στο σκάφος,  όπως σε κάθε κάθισμα,  πρέπει να υπάρχει υποστήριξη  (ερεισίνωτο) της οσφυϊκής μοίρας.
Το αντίθετο επιχείρημα είναι,  ότι στην κατάσταση όπου ολόκληρος ο κορμός είναι δραστηριοποιημένος και όλοι οι μυς του συσπώνται και αποδίδουν έργο,  ο αναβάτης πρέπει να μπορεί να στηρίζεται με τις δικές του δυνάμεις σε σωστή στάση και να μην εθίζεται στην τεμπέλικη νοοτροπία,  αναζητώντας δεκανίκια που μπορεί να τον βλάψουν.
Ένας δεύτερο επιχείρημα εναντίον της πλάτης,  είναι να ενθαρρύνεται η εκούσια ελαφρά κλίση του κορμού εμπρός,  δανεισμένη από το αθλητικό καγιάκ.
Φυσικά,  ένας λογικός συμβιβασμός είναι να υπάρχει μία καλή ανατομική πλάτη για τις στιγμές της σχόλης και να αποφεύγεται η επαφή μαζί της την ώρα της έντονης κωπηλασίας.
Reply
#4
λογω οικονομικης κρισης συντασσομαι με την δευτερη σχολη
Reply
#5
Γιώργο είμαστε σε απόλυτη συμφωνία. Όταν κατεβαίνω στην θάλασσα με σκοπό να τραβήξω κουπί δεν χρειάζομαι τίποτα. Οι μύες του κορμού που εργάζονται στηρίζουν και το σώμα. Όταν όμως πηγαίνω για ψάρεμα που δεν τραβάω συνέχεια κουπί, πλέω με τον άνεμο και κάνω μεγάλες στάσεις, χρειάζεται να ακουμπάς κάπου την πλάτη σου για ξεκούραση. Θεωρώ ότι το σκληρό πλαστικό του τελάρου με ενδιάμεσο τον αφρό του σωσίβιου αρκεί για την δουλεία που το θέλω.
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#6
Πάντως για αυτούς που θέλουν κάθισμα ή πλάτη και δεν θέλουν να ξοδέψουν πολλά στο Αγγλικό ebay υπάρχουν αρκετά και μεταχειρισμένα και καινούργια σε καλές τιμές.
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#7
Θα συμφωνήσω ότι στο έντονο κουπί το κάθισμα δυσκολεύει (σαν μια φαρδιά σέλα σε πολύωρη και έντονη
ποδηλασία)  ΑΛΛΑ  επειδή στη θάλασσα δεν μπορείς στις στάσεις να κατεβαίνεις (όπως στο ποδήλατο)
ένα κάθισμα με πλάτη βοηθάει στην ξεκούραση ...πόσο μάλλον τους ψαράδες .
Προσωπικά χρησιμοποιώ κάθισμα με ψηλή πλάτη (είμαι 1,90) και όταν κωπηλατώ δεν ακουμπάω στην πλάτη.
Στις στάσεις ή όταν έχει ούριο...ρεύμα  ακουμπώ πίσω ,  κρεμάω τα πόδια (κάπως σαν σε chooper) και είμαι...πασάς !! 

(τώρα ο  giorgos ormanoglou θα μειδιά με αποδοκιμασία !!  Big Grin)   
Reply
#8
Παιχταρά μου Dan!!! Αυτές οι μικρές στιγμές απόλαυσης είναι η ουσία!!!! Ξαπλώνω πάνω στο σκάφος και αφήνω τα κύματα να με νανουρίζουν!!
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#9
Quote:... Ξαπλώνω πάνω στο σκάφος και αφήνω τα κύματα να με νανουρίζουν!!
Αυτά γίνονται μόνο στα Sit on.
Όσοι έχουν Sit in ας μένουν σφηνωμένοι στη θέση τους προσέχοντας να μην ανατραπούν.
Reply
#10
Φίλε GL ανάβεις φωτιές!!
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)