Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Δεύτερο κουπί
#21
(07-24-2012, 10:35 AM)yiannis link Wrote: [quote author=giorgos ormanoglou link=topic=17.msg1430#msg1430 date=1342771277]

Δεν κατάλαβα τίποτα.

Γιάννη,  με συγχωρείς για τη βιαστική περιγραφή,  θα το εξηγήσω τώρα περισσότερο γιατί βλέπω είναι άγνωστο σε πολλούς...
Με την προϋπόθεση ότι φοράμε το καγιακικό σωσίβιο  (PDF),  μπορούμε να κωπηλατούμε κολυμπώντας!!!
Από μπρούμητη θέση,  όπως στο πρόσθιο,  κρατώντας το κουπί μπροστά μας να αγγίζει την επιφάνεια του νερού
Η κουπιά γίνεται κανονικά,  όπως θα γινόταν πάνω στο σκάφος,  με περιστροφή  του καρπού κλπ.  Φυσικά το τράβηγμα περιορίζεται σε πολύ μικρή γωνία,  15 - 20 μοιρών,  αλλά η προώθηση είναι εντυπωσιακά γρήγορη,  γρηγορότερη απ'  όσο σε έναν συνηθισμένο ερασιτέχνη κολυμβητή. 
Είναι πολύ χρήσιμη τεχνική αν  έχουμε πέσει στο νερό και κρατάμε ακόμα το κουπί,  ενώ ο αέρας παρασέρνει το σκάφος.
Πρέπει να την δοκιμάσετε στο νερό για να την καταλάβετε,  δοκιμάστε την σε πρώτη ευκαιρία.












Reply
#22
ΠΕΡΥΣΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΒΑΡΚΑ(ΦΟΥΣΚΩΤΗ)ΧΩΡΙΣ ΜΗΧΑΝΗ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΒΟΛΤΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΠΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ.ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΟΥ ΚΟΥΠΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ.ΕΙΧΕ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΒΑΘΙΑ.ΚΑΠΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΚΞΑΙ ΓΥΡΙΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΩΣΙΒΙΟ.ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΒΑΡΚΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΒΑΤΡΑΧΟΠΕΔΙΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΣΤΕΡΙΑ.
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#23
Το δέσιμο του κουπιού στο σωσίβιο δεν ενοχλεί όταν τραβάς την ποδιά?? Θα το δοκιμάσω....
Reply
#24
Προσωπικά δένω το κουπί στο σωσίβιο, αλλά όταν ανεβαίνουν οι ανέμοι και τα κύμματα περνάω και ένα κλιπάκι στο σκάφος έτσι ώστε σε περίπτωση ανατροπής (μακριά από εμάς) σκάφος κουπί και αναβάτης να βρίσκονται δεμένα σε μία γραμμή. Όταν αρμενίζω με 4 μποφώρ πίσω μου για παράδειγμα , πέφτωντας στην θάλασσα δεν θα προλάβαινα να βγώ στο σκάφος το οποίο θα συνέχιζε το αρμένισμα χωρίς εμένα....Σημαντικό επίσης είναι να μπορείς να απελευθερωθείς άμεσα γι'αυτό καλύτερα να μην δενόμαστε με κόμπους και καλό είναι να έχουμε μαζί μας και ένα μαχαίρι. 
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#25
Εμένα στο σκάφος μου δεν υπαρχει μέρος για να βάλω δεύτερο κουπι.Που το βάζω στα πλάγια..Δεν έχει πιαστρακια κάπου
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)