Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tahe Reval Midi - πολυαιθυλένιο
#10
Πρώτες εντυπώσεις από Tahe Reval Midi PE, εν αναμονή δοκιμής του σε καιρό.

Συνθήκες δοκιμής: <2b.

Aυτό που κατ' αρχάς με εντυπωσίασε στο εν λόγω σκάφος ήταν το γλίστρημά του στο νερό και η ευελιξία του, σε βαθμό που κάνει το Essence 17 να μοιάζει με δυσκίνητο θωρηκτό συγκριτικά.

Έχει μια νευρικότητα στην στατική του ευστάθεια και στον τρόπο με τον οποίο μποτζάρει -σε αντίθεση με το Essence που είναι νταμάρι- η οποία όμως δεν μεταφράζεται σε τάση ανατροπής. Είναι καθαρά θέμα συνήθειας και προσαρμογής.

Η ικανότητά του να επιταχύνει υπερνικώντας την αντίσταση του νερού είναι εντυπωσιακή για PE σκάφος αυτού του μεγέθους, αλλά ως προς την μέγιστη ταχύτητα θα περιμένω να βάλω πάνω GPS για μια πιο αξιόπιστη αναφορά. Το στρίψιμό του με edging είναι εντυπωσιακό και θεωρώ ότι πραγματικά το πηδάλιο θα του είναι άχρηστο στο 99,9% των περιπτώσεων. Το roll έρχεται αβίαστα και πολύ πιο εύκολα συγκριτικά με το Essence.

Γενικώς, η swede αρχιτεκτονική και το μικρότερο πλάτος φαίνεται ότι έχουν κατά βάσιν συμβάλλει σε αυτή την αίσθηση ελαφρότητας και ευελιξίας που δίνει το σκάφος.

Όπως ανέφερε κι ο Στέλιος παραπάνω ένα από τα κατασκευαστικά του πλεονεκτήματα είναι το PE τριπλής στρώσης, κάτι το οποίο είναι αισθητό και στην πράξη, το σκάφος δείχνει "τσιμέντο" σε σύγκριση με το λεπτό, ευαίσθητο skin του Essence.

Τι δεν μου άρεσε/χρήζει βελτίωσης:

Το πηδάλιο δείχνει κινέζικη φτηνοκατασκευή του χειρίστου είδους -καμία σχέση με τη 'μασίφ' κατασκευή του Perception- που δεν συνάδει με την γενικά προσεγμένη ποιοτικά εικόνα του σκάφους. Δεν μου άρεσε επίσης, που τα καπάκια δεν ήταν συνδεδεμένα με ελαστικά κορδώνια με το σκάφος (υπάρχει ωστόσο πρόβλεψη).
Στη θέση κωπηλασίας κατάφερα τελικά να βολευτώ αλλά σίγουρα δεν φτάνει σε εργονομία τη μελετημένη θέση του Perception. Αυτό που μου έλειψε περισσότερο ήταν η ρύθμιση εδράνου για στήριξη μηρών, με αποτέλεσμα τα πόδια να είναι λίγο "στον αέρα". Αν το κάθισμα διέθετε αυτή τη δυνατότητα τα πράγματα θα ήταν αισθητά καλύτερα.
Τέλος, οι χώροι αποσκευών είναι αρκετά περιορισμένοι -πολύ μικρότεροι από του Essence- που σημαίνει ότι θα πρέπει να κάνεις πάρα πολύ αυστηρή διαλογή του τι θα πάρεις μαζί σου, αν πρόκειται να φύγεις για πολυήμερο expedition.

Στο τελευταίο μου ταξίδι είχα τη δυνατότητα να παρατηρήσω ως τρίτος την πλεύση του απ' έξω σε καιρούς μέχρι 5b, ως επί το πλείστον πρύμα. Πράγματι το σκάφος στα πρύμα είναι άπιαστο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ακόμα κι όταν εγώ με το Essence κατέβαινα με τη μέγιστη ταχύτητά μου στην κοιλότητα του κύματος, το Reval πέρναγε από δίπλα μου με περίπου 1,5 φορά την ταχύτητά μου και χωρίς ο κωπηλάτης του να ιδρώνει και ιδιαίτερα.

Περιμένω να το δω και ο ίδιος σε καιρό και θα επανέλθω.





[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Tahe Reval Midi - πολυαιθυλένιο - by Pai Mei - 10-13-2012, 06:34 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)