Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
κουπι εφεδρικο
#11
(07-27-2012, 10:11 AM)ghostdog link Wrote: Με μια ματιά στι internet δεν βρήκα κανένα σπαστό της προκοπής.

Έχει να προτείνει κανείς κανένα μαγαζί να κοιτάξω;

Ψάχνω για low angle στο επίπεδο του werner camano ή αντίστιχο με μήκος 230.

Μολονότι στα χαμηλά κουπιά θέλεις μεγαλύτερο μήκος, το 230 παραείναι μεγάλο πράγματι. Θα σου έλεγα να κινηθείς στο 220-225, ένα πολύ καλό τουριστικό κουπί -αν και όχι τυπικά low- είναι το Lendal 650 touring, σπαστό, με ρύθμιση offset και ρύθμιση μήκους στο +-5.

Προσωπικά, πάντως, το camano το αγάπησα και το θεωρώ απλά εξαιρετικό για μεγάλες αποστάσεις σε καλό καιρό, αρκεί βέβαια να το δουλεύεις χαμηλά όπως επιτάσσουν ο τύπος και η σχεδίασή του. Ακόμα καλύτερο αν και λίγο πιο απόλυτο είναι το kalliste, φουλ carbon, επίσης της werner, αλλά εκεί ξεφεύγει η τιμή... Και είναι λίγο "κάπως" να ακουμπήσεις μισό μισθό για ένα κουπί, ειδικά στις μέρες μας.

Με το camano, μολονότι κι αυτό αρκετά ακριβό, θα είσαι οκ.
[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply
#12
Το σκάφος είναι αρκετά πλατύ (60 cm) και εγώ είμαι 1.70 με αποτέλεσμα να κάθομαι χαμηλά μέσα στο σκάφος. Το κουπί που έχω τώρα είναι αυτό που ήρθε μαζί με το καγιάκ (αλουμινένιο) και είναι 233 και με βολεύει αρκετά. Όταν βυθίζεται η λεπίδα, το σώμα μόλις που περνάει ξυστά από την κουπαστή. Ένα 220 που δοκίμασα χρειαζόταν προσπάθεια να μη χτυπάει στην κουπαστή.

Η werner βγάζει μία version του camano σπαστό στα 230 ειδικά για τα folbot αλλα πρέπει να το παραγγείλω από Αμερική και σκέφτομαι τις διαδικασίες και τα έξοδα του τελωνείου.

Στην ελλάδα υπάρχει περίπτωση να το φέρνει κάποιος, έστω και με παραγγελία;
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)