Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιό κουπί για μένα?
#41
Συμφωνώ Γιώργο αλλά σε σκάφη με πλάτος 88 cm το κουπί 220 που ήρθε με το σκάφος από τον κατασκευαστή είναι για μένα τουλάχιστον (1,82) οριακό. Άντε τώρα εδώ να βρείς να δοκιμάσεις κουπί....όπως έχει πει και ο Στέλιος στο παρελθόν....Ο καλύτερος τρόπος είναι όταν βρισκόμαστε να δοκιμάζουμε ο ένας τον εξοπλισμό του άλλου....
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#42
Λογικά το μακρύτερο κουπί χρειάζεται μεγαλύτερη δύναμη (γιατί αυξάνει ο μοχλοβραχίονας) για να έχεις την ίδια προώθηση. Εάν όμως κάποιος έχει περίσσια δύναμης, επειδή το μακρύτερο κουπί διανύει μεγαλύτερη απόσταση μέσα στο νερό σε κάθε κουπιά, τελικά θα πηγαίνει πιο γρήγορα. Γι αυτό νομίζω ότι τα μακρύτερα κουπιά προορίζονται για τους πιο προπονημένους.
Εγώ έχω καγιάκ που έχει πλάτος 86 cm και όταν τα αγόρασα πείρα κουπία Carlisle Day Tripper  με μήκος 220 cm. Επειδή είμαι 190 cm και το καγιάκ είναι πολύ φαρδύ και κάθομαι και ψηλά (Sit-On), παρήγγειλα το ίδιο κουπί με μήκος 240 cm. Διαπίστωσα ότι με κουράζει περισσότερο από το 220. Δεν ξέρω μόνο εάν αυτό οφείλεται στο ότι δεν είμαι αρκετά γυμνασμένος όπως ανάλυσα πιο πάνω.

Επειδή θέλω να αγοράσω ένα καλό σχετικά κουπί, μπορούν όσοι γνωρίζουν, να γίνουν πιο συγκεκριμένοι και να κάνουν προτάσεις για κουπιά που έχουν δοκιμάσει και αξίζουν για την χρήση που προορίζονται.
Reply
#43
Φίλε GL από μια έρευνα που έκανα στην αγορά της Αγγλίας,  για σκάφη σιτ ον και "ψυχαγωγική" χρήση το κουπί που χρησιμοποιείς είναι αυτό που προτείνουν οι περισσότεροι. Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα κουπιά του "Μονοπώλειου" 'οπως λέει και ο φίλος ο Γιώργος , αλλά δύσκολα θα βρείς σε μήκος άνω 220cm.
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#44
Καινούριος στο φορουμ, θα ήθελα την άποψή σας σχετικά με την επιλογή του σωστου κουπιου!

Το φάρδος του καγιάκ ειναι 76 εκατοστά, μήκος 3.60 μ, υψος καθίσματος 35 εκ. S.O.T το υψος μου 1.79 και το βάρος 95 κιλά, αρκετά γυμνασμένος.

Η χρήση του ειναι κυρίως για θαλάσσιες βόλτες 4-5 ναυτικών μιλίων ημερησίως, κυρίως σε συνθήκες 5-12knts

Σκέφτομαι την αγορά ενός μακρύτερου 14-16 πόδια, αλλά στενότερο 71 εκ, ώστε να καλύπτω μακρύτερες αποστάσεις!
It's a long way to the top, if you want to Rock n' Roll...
Reply
#45
Φίλε vigla2002 τώρα τι κουπί χρησιμοποιείς? Ενοώ τι μήκος?

Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#46
(07-19-2012, 04:51 AM)vitamin sea link Wrote: Φίλε vigla2002 τώρα τι κουπί χρησιμοποιείς? Ενοώ τι μήκος?

2.20 εκ Βravo Pro μονοκόματο με φαρδιά λεπίδα!  Το μήκος του μου φαίνεται να ειναι μια χαρά, ενα μακρύτερο Harmony 2.30μ με μακρόστενη λεπίδα δεν με βόλεψε!

It's a long way to the top, if you want to Rock n' Roll...
Reply
#47
'Αν σε βολεύει τότε γιατί να αλλάξεις? Στα 5-6 μίλια δεν θα δείς και μεγάλη διαφορά ότι κι 'αν πάρεις. Στή θέση σου, και σαν οικολόγος, θα το κρατούσα μέχρι να τα φτύσει και μετά θα αγόραζα κάτι καλύτερο. Τώρα υπάρχει κι'αυτό που να σου πω την αλήθεια το σκέφτομαι να το αγοράσω...http://www.canoesandkayaks.co.uk/product..._Aquabound
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#48
Υπάρχει η σκέψη γι'αγορά ενός μεγαλύτερου καγιάκ, 16αρι και θα ήθελα κάτι πιο δυνατό και ποιοτικό, μια που οι αποστάσεις που θα διανύω θα ειναι σαφώς μεγαλύτερες!!!!
Για τις μέχρι τώρα απαιτήσεις με καλύπτει μια χαρά!!!!


Καλό το κουπί, Manta Ray, αλλά εχω κακή εμπειρία από σπαστά!!!!!
It's a long way to the top, if you want to Rock n' Roll...
Reply
#49
Μήπως μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα βίντεο που να δείχνει την χαμηλή γωνία κωπηλασίας και την ψηλή γωνία κωπηλασίας;
Reply
#50
Σε sit on top και ιδίως Γιώργο στο δικό σου που είναι πολύ φαρδύ μπορείς πολύ δύσκολα (εως αδύνατον) να κάνεις κωπηλασία σωστά με κουπί υψηλής γωνίας εκτός αν είναι πολύ μακρύ. Στο αναφέρω γιατί έχω κοπηλατήσει πολλές φορές το Malibu XL.

Σχετικά με την ερωτησή σου δες το παρακάτω βίντεο:

https://vimeo.com/3056964
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)