Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2η συναντηση μελων φορουμ---Αγ.Κωνσταντινος-Λιχαδονησια
#51
Χαίρομαι που κατανοεί τις ανησυχίες μου ένας τόσο έμπειρος sea-kayaker όπως ο Pai Mei. Έχω αντιμετωπίσει 2 φορές σοβαρό παρόμοιο πρόβλημα:
Τη μία φορά στο διάπλου Σάμου-Ιακρίας, όταν ταξιδεύοντας με 5-6 μποφόρ και μεγάλο κυματισμό βλέπω να κατεβαίνει από βόρεια μία θαλαμηγός. Δεν μπορούσα να καταλάβω ούτε ποια είναι η πορεία της ούτε πόσο μακριά από αυτή βρίσκομαι εγώ. Όταν σε πλησιάζει νομίζεις ότι θα πέσει πάνω σου και ας βρίσκεται 1 μίλι μακριά. Είναι τρομερό το συναίσθημα. Ευτυχώς έχω πάντα μαζί μου καπνογόνο το οποίο και άναψα. Με είδαν και άλλαξαν πορεία, ευτυχώς έγκαιρα.

Τη δεύτερη φορά στο Μαλιακό, στη Βασιλίνα στη οποία θα πάμε το Σάββατο και σε απόσταση όχι παραπάνω από 70-80μ από την ακτή βλέπω από μακριά να έρχεται ένα γιωτ. Υπέθεσα ότι θα περάσει πιο ανοικτά αλλά όσο πλησίαζε με ταχύτητα είχε πορεία σύγκρουσης. Κωπηλατώ γρήγορα προς τα έξω αλλά αυτό συνεχίζει να έχει πορεία σύγκρουσης. Φτάνω 20 μέτρα από την ακτή, περνάει σε απόσταση όχι μεγαλύτερη από 10μ και τι βλέπω, δεν υπήρχε κανείς στο πηδάλιο και ένας τύπος έκανε δουλειές σκυμμένος στο πίσω μέρος της γέφυρας.

Νομίζω ότι για να αυξηθεί η ασφάλεια σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται να έχεις ένα η περισσότερα από:
α) Τηλεσκοπική σημαία η πανί που μπορεί να ανοίξει εύκολα β) Καπνογόνο κόκκινο ή πορτοκαλί γ) ανακλαστήρα ρανταρ

Τα δύο πρώτα τα έχω πάντα μαζί μου (πανί WindPaddle και καπνογόνο)
Reply


Messages In This Thread
Απ: 2η συναντηση μελων φορουμ---Αγ.Κωνσταντινος-Λιχαδονησια - by GiorgosK - 07-11-2012, 01:38 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)