Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
καγιάκ-άθληση-φυσική κατάσταση
#5
Καλησπέρα chris

Ο aegeanpaddler έχει δίκιο σε ότι αφορά την κατανάλωση θερμίδων. Το τι χάνεις είναι εκπληκτικό. Καταρχήν θέλω να πιστεύω ότι όλοι όσοι ασχολούμαστε με το seakayak απεχθανόμαστε το γυμναστήριο. Είμαι λοιπόν της άποψης ότι πρέπει να βοηθήσεις το σώμα σου και να ενδυναμώσεις τους μυς που καταπονούνται με το kayak (πλάτη, ώμους, στήθος, τρικέφαλος, δικέφαλος, πόδια) ακόμα και όταν δεν κάνεις kayak. Έτσι όλα θα σου έρθουν πιο εύκολα. Προσωπικά έχω εφαρμόσει ένα προγραματάκι για τις ημέρες που δεν κάνω kayak, ή το εκτελώ σε μειωμένο χρόνο και ένταση για τις ημέρες που κάνω kayak. Την 4η ημέρα ξεκουράζομαι και δεν κάνω τίποτα.

D1. Ζέσταμα 10 λεπτά. Άνω, κάτω και πλάγιους κοιλιακούς 2 ασκήσεις από 4 σετάκια για κάθε ομάδα:
2 Swiss Ball Crunch
20 Swiss Ball Leg Lifts
4 Swiss Ball Side Crunch

Εσύ καθορίζεις τις επαναλήψεις στα σετ. Η exercise ball απλά τα σπάει. Επίσης 4 σετ ραχιαίους. Ακολουθούν κάμψεις ή έλξεις. 5 σετάκια επαναλήψεις στο σετ όσες μπορείς.

D2. 30-60 min κολύμπι, ποδήλατο, ή χαλαρό τρεξιματάκι. Προσωπικά προτιμώ το κολύμπι διότι χαλαρώνει τους μύες της πλάτης και γιατί τεντώνεται το σώμα. Όσο μπορείς και όπως μπορείς.

D3. kayak, kayak, kayak.

Εάν θέλεις να κάνεις kayak την 1η ή 2η μέρα, μειώνεις τα υπόλοιπα. 
 
Reply


Messages In This Thread
Απ: καγιάκ-άθληση-φυσική κατάσταση - by giorgos ormanoglou - 06-03-2012, 11:37 AM
Απ: καγιάκ-άθληση-φυσική κατάσταση - by nikkami - 07-16-2012, 09:01 AM
Απ: καγιάκ-άθληση-φυσική κατάσταση - by giorgos ormanoglou - 12-11-2012, 10:18 PM
Απ: καγιάκ-άθληση-φυσική κατάσταση - by giorgos ormanoglou - 12-12-2012, 10:00 AM
Απ: καγιάκ-άθληση-φυσική κατάσταση - by giorgos ormanoglou - 12-15-2012, 09:14 AM
Απ: καγιάκ-άθληση-φυσική κατάσταση - by giorgos ormanoglou - 01-21-2013, 05:19 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)