Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Χειμερινή ενδυμασία
#4
H μεγαλύτερη απώλεια θερμότητας γίνεται από το κεφάλι, άρα ένα καλό σκουφί είναι must. Eγώ φοράω ένα buff, χειμώνα-καλοκαίρι, πλην καύσωνα. Το καλοκαίρι καπέλο πάνω από το buff και βέβαια γυαλιά, που είναι μάλλον ξεχωριστό κεφάλαιο από μόνα τους. Προς το παρόν φοράω ένα ζευγάρι Flying fisherman, polarized και είμαι αρκετά ευχαριστήμενος. Τη μάσκα για το καγιάκ δεν την θεωρώ απαραίτητη, καθώς θα πρέπει να έχει βγάλει πραγματικά πολύ άσχημο καιρό ώστε το σπρέι να περνάει μέσα από τα γυαλιά. Για τα ταχύπλοα όμως, φουσκωτά, PWC κ.λπ. κάνει δουλειά.

Για παντελόνι, φοράω μια φόρμα νεοπρέν και από μέσα μαγιό, ενώ από πάνω ένα λίκρα μπλουζάκι μακρυμάνικο. Το χειμώνα, πάνω από το λίκρα, φοράω αντιανεμικό (το PFD εννοείται). Παπούτσια έχω κι εγώ τα κλασικά μποτάκια της mares, που είναι αρκετά μαλακά ώστε να μην παθαίνει αγκίλωση το πέλμα, αλλά δυστυχώς δεν είναι αδιάβροχα. Ακόμα και με κάλτσα να τα φοράς το νερό θα βρει τον τρόπο να περάσει. Επόμενη αγορά μου, ένα ζευγάρι ψηλά μποτάκια 100% αδιάβροχα, καθότι δυσάρεστη η αίσθηση του να είναι βρεγμένα τα πόδια, κι ας ζεσταίνονται μετά από κάποια ώρα μέσα στο κόκπιτ.

Στα χέρια, νεοπρέν γάντια, κομμένα για να μπορώ να χειριστώ καλύτερα διάφορα πράγματα, επικοινωνίες, σκοινιά κ.λπ.

Αν και δεν αποτελεί μέρος του ρουχισμού, να αναφέρω και το εξαιρετικά χρήσιμο σε προπόνηση ή ταξίδι, υδροδοχείο πλάτης. Το δικό μου είναι με 2λιτρο σάκο, της salomon.
[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Χειμερινή ενδυμασία - by Pai Mei - 12-05-2011, 11:29 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)