Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pax20, CLC
#7
Αγαπητέ paxjohn η διαδικασία βαφής σ΄αυτο το σκάφάκι ήταν ιδιαιτέρως απλή. Το όνομα αυτής: ΜΑΝΟΣ.

Χρυσό παιδί. Βαφέας, δουλεύει ανεξάρτητος και βάφει σε 2 φούρνους στην πόλη μου. 

Ο άνθρωπος το έγλυψε κυριολεκτικά. Μαλώσαμε γιατί ήθελε να το στοκάρει και δεν τον άφησα (για να κρατήσω χαμηλά το βάρος). Μαλώσαμε επίσης όταν αντιλήφθηκε ότι το.... αντικείμενο δεν είναι εκθεσιακό αλλά θα σέρνεται σε άμμο και πέτρες.

Κόστος μαζί με πολυουρεθανικά χρώματα και ναυτιλιακό αστάρι JOTUN 200€-210€. Το αστάρι δεν είναι απαραίτητο. Το έβαλα γιατί τσίμπησα απ΄την ... προωθητική πολιτική του μαγαζιού. Θα μπορούσα να περάσω ένα ακόμα χέρι πολυεστέρα (με πολυεστέρα το έφτιαξα και δεν το ξανακάνω), να το δουλέψω λίγο πιο προσεκτικά με πινέλο με μακρυά τρίχα και να αποφύγω τη χρήση του ασταριού.

Ααααυτά...

Για να περάσουμε όμως στο εντελώς τεχνικό κομμάτι, στόκο (στόκο τον οποίο φτιάχνεις  με πριονίδι/τάλκ/λοιπά πρόσθετα για resin) χρησιμοποιώ μόνο στα σημεία με βαθιές "ουλές" ή ενώματα και όχι πάντα. Πάνω από την ίσαλο λχ δεν χρησιμοποιώ γιατί δεν έχει επίδραση στην υδροδυναμική και προσθέτει βάρος. Σαφώς και το αισθητικό αποτέλεσμα είναι .... πλημμελές αλλά το αντέχω. Έχω δοκιμάσει να βάψω με πιστόλι στο χώρο μου. Είναι μεγάλη φασαρία, προϋποθέτει μεγάλη προετοιμασία και τις 2 φορές που το δοκίμασα δεν ήμουν ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Μπορώ να πω ότι είχα καλύτερο αποτέλεσμα με το ρολάκι. Βεβαίως και αυτό οφείλεται στη δικιά μου ανικανότητα και όχι στη διαδικασία.  Άλλωστε το αποτέλεσμα της βαφής του Pax είναι η μέγιστη απόδειξη. Εάν όμως θέλεις να ολοκληρώσεις την κατασκευή μόνος ή δεν θέλεις να επωμισθείς  το επιπλέον κόστος της βαφής, εκτιμώ ότι και με το ρολάκι θα είσαι ευχαριστημένος. Να αναφέρω βέβαια ότι δεν γνωρίζω τί γίνεται με βερνίκια. Δεν μ΄ενδιέφεραν και δεν χρησιμοποίησα ποτέ.

Στη διάθεση σου για οποιαδήποτε άλλη απορία.

....και μια που έπιασα την ... πένα ας γράψω και κάτι για τη χρήση:

Δεν κατάφερα ακόμα να το φέρω στα μέτρα μου. Ξεκίνησα να φτιάχνω νέο καθισματάκι. Επίσης εκνευρίστηκα με την τιμονιέρα και την έβγαλα. Το στρίβω παραδοσιακά με κλίση του σώματος. Είναι πιο ευαίσθητο από το NorthBay, θα βουτήξω καμιά 20αρια φορές και θα το συνηθίσω. Δοκίμασα ρολ άλλα δεν έχω βάλει ακόμα knee braces οπότε ήταν ατυχής η δοκιμή. Είναι γρήγορο όμως(για μένα). Με άπνοια κρατούσα ΜΟ 9,2 χιλ/ωρα για 4,5 χιλιόμετρα στη λίμνη μου και ολοκλήρωσα 11,5χιλ με ΜΟ 8,8. Έπεσα όταν έβγαλε γρήγορα πλάγιο κυμματισμό και άνεμο. Στον πλάγιο κυμματισμό δεν είναι η καλύτερη παρέα. 

Ααααυτά...
Reply


Messages In This Thread
Pax20, CLC - by thanassis - 04-06-2019, 07:28 AM
RE: Pax20, CLC - by thanassis - 04-28-2019, 08:17 PM
RE: Pax20, CLC - by thanassis - 05-20-2019, 11:17 AM
RE: Pax20, CLC - by dan - 05-24-2019, 05:26 AM
RE: Pax20, CLC - by thanassis - 05-24-2019, 06:25 AM
RE: Pax20, CLC - by paxjohn - 06-27-2019, 07:49 AM
RE: Pax20, CLC - by thanassis - 06-27-2019, 09:09 AM
RE: Pax20, CLC - by thanassis - 07-16-2019, 05:09 PM
RE: Pax20, CLC - by thanassis - 10-22-2019, 04:10 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)