Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κατασκευή κουπιού γροινλανδικού τύπου
#7
Λοιπόν, το κουπί με απογοήτευσε κάπως. Από πλευράς σχεδιασμού, θα το προτιμούσα μακρύτερο, ελαφρύτερο και πιο ελαστικό (μπορεί να επιχειρήσω να φτιάξω άλλο αργότερα, αν και σκέφτομαι αρχικά να λεπτύνω κι άλλο το υπάρχον). Από πλευράς επιδόσεων, είναι ξεκάθαρα υποδεέστερο από τα ευρωπαϊκού τύπου. Είναι πιο ξεκούραστη η κουπιά του, αλλά για δεδομένο αποτέλεσμα (σε ταχύτητα ή απόσταση), δεν ξέρω αν είναι συνολικά πιο ξεκούραστο.
Εννοείται ότι ο σχεδιασμός του εξυπηρετεί κυρίως άλλο τύπο καγιάκ και άλλες χρήσεις, οπότε ήταν κάπως αναμενόμενο το αποτέλεσμα, αν και περίμενα κάτι καλύτερο. Συν ότι χρειάζεται κάποια προσθήκη, για να σταματάει το νερό από το να βρέχει τα χέρια. Φυσικά, εκτός των παραπάνω, μπορεί να φταίει η κατασκευαστική ή σχεδιαστική ή κωπηλατική μου ανεπάρκεια και δε θέλω να απογοητεύσω κανέναν. Όπως είπα, σκέφτομαι να ξαναδοκιμάσω. Αν μη τι άλλο, η διαδικασία είναι ευχάριστη και... εκπαιδευτική.
Αλλά αυτά είνα ψιλά γράμματα. Η είδηση είναι ότι σήμερα που το δοκίμασα, έχοντας μπει με φίλο για ψάρεμα, έξω από το Ηράκλειο (από την παραλία του Αρίνα, μετά το Κακό Όρος, για τους γνωρίζοντες), δεχτήκαμε μια πολύ ευχάριστη επίσκεψη! Σε απόσταση γύρω στο χιλιόμετρο από την ακτή, 2 δελφίνια μας πλησίασαν γύρω στα 15 μέτρα, με βουτιές και επανεμφανίσεις και μετά έστριψαν προς Βορρά και συνέχισαν το παιχνίδι τους απομακρυνόμενα. Μέχρι σήμερα έχω συναντήσει θαλάσσιες χελώνες με το καγιάκ, αλλά δελφίνια μόνο από το καράβι είχα δει, σε απόσταση. Μοναδική εμπειρία!
Reply


Messages In This Thread
Απ: Κατασκευή κουπιού γροινλανδικού τύπου - by nikos_ - 12-26-2017, 08:20 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)