Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ψάχνω μέρος για ταξίδι 3-4 ημερών
#1
Ψάχνομαι για μια εκδρομή με τη γυναίκα μου την άλλη εβδομάδα και αναρωτιέμαι αν μπορείτε να με βοηθήσετε.
Θα είμαστε οι δυο μας με ένα φουσκωτό καγιάκ που το έχουμε ξαναχρησιμοποιήσει σε πολυήμερες εκδρομές.
Κάνουμε γύρω στα 20-25 χλμ σε μια ολόκληρη μέρα (4-5 ώρες) αλλά δεν θα μας πείραζε να κάνουμε και λιγώτερα.
Θα ξεκινήσουμε από Αθήνα Τετάρτη πρωί και πρέπει να είμαστε πίσω Σάββατο βράδυ. Δηλαδή 3 διανυκτερεύσεις μαζί με τη διανυκτέρευση της πρώτης μέρας.
Σκεφτόμουν τη Σκιάθο αλλά το ψάχνω και έχω μπερδευτεί.
Να πάμε με το καράβι ή να ξεκινήσουμε από το Πήλιο, με περισσοτερο κουπί αλλά κυρίως με πολύ περισσότερες ώρες οδήγημα και στο πήγαινε και κυρίως στο έλα; Μάλλον με το καράβι.
Το κοιτάω στο στο google earth και δεν βρισκω ούτε μία παραλία χωρίς ομπρελοκαθίσματα.
Που θα κοιμηθούμε; Από που θα πέρνουμε νερό;
Δεν συζητάμε για δωμάτια, αλλά θα μας άρεσε τα βράδια (ή κάποια βράδια) να τρώμε σε κάποιο ταβερνάκι.
Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη ακόμη κι αν είναι για λιγότερες μέρες.
Πέρυσι πήγαμε δύο διήμερες στο Β. Ευβοικό με τα Λιχαδονήσια και στις Αλκυονίδες, και μια πολυήμερη στο Ιόνιο από το Μύτικα μέχρι τη Λευκάδα, Φέτος που;
Η Τζιά που είναι κοντά, μου πέφτει μεγάλη για να τη κυκλώσω. Η Αντίπαρος ακόμη μακρίτερα. Με φοβίζουν και τα μελτέμια του Αιγαίου. Καλύτερα στο Ιόνιο. Ίσως στην Ιθάκη. Αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ πρόγραμμα για τις μέρες που έχω.
Δεν λέω όχι κι αν δεν είναι νησί. Ίσως στο Πήλιο; Στην Εύβοια; Ακούω για τη Μεσσηνία.
Για κανένα όμως δεν μπορώ να φανταστώ το πρόγραμμα.
Πάσα βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Reply


Messages In This Thread
Ψάχνω μέρος για ταξίδι 3-4 ημερών - by pankan - 07-13-2017, 04:40 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)