Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αγορά Φουσκωτού Καγιακ.
#11
Είναι κάμποσος καιρός που τρέχει το θέμα αλλά μόλις τώρα το είδα, και λέω να σας μεταφέρω τη μικρή μου εμπειρία.
Είμαι (νέος) ιδιοκτήτης ενός Gumotex Seawave. Μπορείτε να το δείτε εδώ http://www.sea-kayak.gr/index.php/topic,698.0.html.
Μερικά σχόλια λοιπόν για το Seawave.
Είναι ένα από τα κορυφαία φουσκωτά για 1-3 άτομα.
Δεν είναι καθόλου φτηνό, όπως συμβαίνει με όλα τα φουσκωτά που δεν είναι παιχνίδια παραλίας τύπου intex ή sevylor tahiti (για να αναφέρω δύο από τα γνωστότερα).
Έχει όμως κάποια χαρακτηριστικά που αν τα χρειάζεσαι τότε το κάνουν ασυναγώνιστο.
Και πρώτα απ' όλα το προφανές. Δεν υπάρχει κανένα μα κανένα, μη φουσκωτό καγιάκ, που να εξυπηρετεί στην μεταφορά και την αποθήκευση όπως ένα φουσκωτό. Ότι κόλπα και πατέντες αν χρησιμοποιήσουμε είναι απολύτως αδύνατο έστω και να πλησιάσουμε το συμπαγές πακετάρισμα ενός φουσκωτού.
Το Seawave είναι ένα πραγματικό καγιάκ 1-3 ατόμων χωρίς συμβιβασμούς στην άνεση. Αν λοιπόν πηγαίνετε και μόνοι, αλλά είστε και οικογενειάρχες ή εκτιμάτε ότι πολλές φορές θα είστε 2 άτομα, τότε η ευελιξία (επιλογών) που προσφέρει το seawave δεν συγκρίνεται με οποιοδήποτε σκληρό έχω δει.
Ταυτόχρονα είναι εξαιρετικά άνετο και όσες φορές το έβγαλα μόνος μου στη θάλασσα. Έπιασα μάλιστα και το πρώτο μου ψάρι με συρτή.
Σε σχέση με τη δυνατότητα μεταφοράς περισσότερων από 1 άτομα, τα πράγματα είναι απλά (και περιοριστικά) με τις άλλες κατηγορίες.
Στα sit in αν το πάρεις για έναν τότε δεύτερος δεν μπαίνει.
Στα sit-on-top αυτά που είναι πραγματικά για 3 άτομα σου δίνουν λόγω μεγέθους, την εντύπωση του Τιτανικού. Και για τη μεταφορά τους θα θέλουν γερανό.
Το Seawave είναι σαφέστατα πιο ευσταθές από οποιοδήποτε sit-in και από όποιοδήποτε sit-on-top έχω δοκιμάσει. Είναι βλέπετε πολύ πλατύ στα 80 cm σε σχέση με όλα τα sit-in, και έχει χαμηλότερα το κέντρο βάρους σε σχέση με τα sit-on-top.
Η ευστάθεια του δίνει και μια ευρύτητα στις δυνατότητες χρήσης. Πχ πάει πολύ άνετα σε ένα ποτάμι.
Δεν αμφισβητώ ότι θα πρέπει να είναι πιο αργό από όλα τα τα sit-in (αλλά όχι από όλα τα sit-on-top).
Το ίδιο ισχύει και για τον αέρα. Χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν πάει ικανοποιητικά αντίθετα στον αέρα. Και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερο κόπο. Εννοείται φυσικά ότι άλλο το ικανοποιητικά το δικό μου και άλλο κάποιου άλλου. Πάντως στη Γαλλία το Gumotex Seawave είναι ομολογκαρισμένο για θαλασσινή χρήση και κάτι θα πρέπει να σημαίνει αυτό
Ας μη τα βάζουμε λοιπόν όλα τα φουσκωτά σε ένα καλάθι γιατί έχω την αίσθηση ότι είναι λάθος
Διαβάζω ότι υπάρχουν ακόμη πιο γρήγορα φουσκωτά αλλά είναι για 1 άτομο.
Πχ το Gumotex Framura,    http://www.francobordo.com/gumotex-kayak...39734.html
ή το Feathercraft Aironaut,    http://feathercraft.com/kayaks/aironaut/

Αν μπείτε στο youtube θα βρείτε αρκετά βίντεο που θα σας πείσουν για τις θαλάσσιες και ποταμίσιες δυνατότητες του Seawave,

Συμπέρασμα (δικό μου)
Αν είστε μόνος σας, έχετε άπλετο αποθηκευτικό χώρο και κάνετε μόνο ένα πράγμα τη φορά, πάρτε ένα (ή περισσότερα) sit-in. Άντε αν σας αρέσει το ψάρεμα κάντε μια παραχώρηση και πάρτε ένα sit-on-top. Φαίνεται να βολεύει καλύτερα.
Αν όμως είστε χαρακτηρες αναποφάσιστοι σαν κι εμένα, που ξεκιναω για ένα μήνα διακοπών με την οικογένεια σε ελεύθερο καμπινγκ, αλλά θέλετε και όλες τις ανέσεις σας, από τα τραπεζοκαθίσματα και τις τέντες, μέχρι τις διπλές σκηνές και τις ομπρελίτσες για την παραλία, και κουβαλάτε ταυτόχρονα και ορειβατικό εξοπλισμό για να ανέβετε στις διακοπές και 1-2 βουνά, αλλά σας αρέσει και το ποδήλατο στο βουνό, οπότε έχετε μαζί εκτός από 3 ποδήλατα και τον ανάλογο εξοπλισμό, τότε μάλλον δύσκολα θα χωρέσετε στο αυτοκίνητο και 3 sit-in  ;D. Εκτός κι αν έχετε φορτηγό.
Εγώ πάντως φέτος, εκτός από όλα τα παραπάνω, έχω στο πρόγραμμα των φετινων οικογενειακών διακοπών και μια κατάβαση ποταμού, μια εξερεύνηση λίμνης και μια θαλάσσια διάσχιση από νησί σε νησί.
Ας είναι καλά το Seawave
Reply


Messages In This Thread
Απ: Αγορά Φουσκωτού Καγιακ. - by pankan - 07-03-2015, 11:57 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)