Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γύρος Θάσου
#10
Λοιπόν, να τα παίρνουμε ένα ένα....
Θέλω να πιστεύω ότι για να χαλαρώσεις και λίγο χρειάζεται και δεύτερη διανυκτέρευση.
Το καγιάκ είναι ιδιοκατασκευή greenland, hard chin όπως περιγράφεις, άλλα roll machine δεν είναι αφενός γιατί δεν έχει τον κατάλληλο "κινητήρα" αφετέρου γιατί το πίσω ντέκ παραμένει ψηλά σχετικά. Έχει τροποποιηθεί από ιδιοκατασκευαστές κατά καιρούς.
Ταμπούκι μόνο πίσω άλλα έχω χώρο στο cocpit εμπρός από τα πόδια μου και βολεύω τον υπνόσακο και το πανί της σκηνής σε αδιάβροχο σάκο. Κάποια στιγμή εντός του χειμώνα ευελπιστώ να ανοίξω και μπροστά.
Δεν έχω συνηθίσει να περιγράφω τις δράσεις μου, ειδικά με το καγιάκ. Δεν έβρισκα έως τώρα ακροατήριο που θα ενδιαφερόταν για κάτι τέτοιο οπότε είμαι φειδωλός για να μην γίνομαι βαρετός. Επίσης δεν συμπαθώ τις φωτογραφίες. Ειδικά στις δραστηριότητες που ασχολούμαι. Προτιμώ να κρατώ τις εικόνες ο ίδιος.  Με αυτά τα δεδομένα θέλω να πιστεύω ότι η περιγραφή ήταν περιεκτική.
Μπορώ όμως να απαντήσω στις ερωτήσεις που παραθέτεις και σε ακόμα περισσότερες εάν υπάρχουν και γνωρίζω. Για παραδειγμα, γενικά ο καιρός το καλοκαίρι είναι συνήθως ανατολικός. Έντονο κύμα και 4,5,6 στο νότιο μέρος όχι κάθε μέρα στο ακρωτήριο Σαλονικός. Η ανατολική πλευρά διαθέτει τις καλύτερες παραλίες και τις πιο έντονες εικόνες. Οι παραλίες είναι σαν της Χαλκιδικής, άμμος και δέντρα (πεύκα και ελαιόδεντρα) μέχρι χαμηλά. Κουνούπια λίγα. Ανεφοδιασμό το καλοκαίρι παντού, σχεδόν σε κάθε παραλία με αναψυκτήριο και το χειμώνα στα χωριά που συναντάς. Ψαροντουφεκο δεν κάνω οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω. Εκτιμώ ότι είναι πιο έυκολο σε σχέση με τα Κυκλαδονήσια.
Reply


Messages In This Thread
Γύρος Θάσου - by thanassis - 06-23-2014, 07:43 PM
Απ: Γύρος Θάσου - by dan - 06-24-2014, 05:18 AM
Απ: Γύρος Θάσου - by thanassis - 06-24-2014, 07:12 AM
Απ: Γύρος Θάσου - by dimkatso - 06-24-2014, 12:25 PM
Απ: Γύρος Θάσου - by luca - 06-24-2014, 06:28 PM
Απ: Γύρος Θάσου - by hakem Chalkidiki - 06-25-2014, 01:47 PM
Απ: Γύρος Θάσου - by thanassis - 06-25-2014, 02:01 PM
Απ: Γύρος Θάσου - by giorgos - 06-27-2014, 07:20 AM
Απ: Γύρος Θάσου - by aegeanpaddlers - 09-30-2014, 07:40 PM
Απ: Γύρος Θάσου - by thanassis - 10-01-2014, 08:36 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)