Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Περιπλους Λευκαδας με καγιακ THALASSA Ian.2012
#3
Φιλε Στελιο, λοιπον υπολογισε περιπου μεση ταχυτητα 3.5 κομβους ανα ωρα ημερησιως..Ο καιρος μονο στην δυτικη κοστα ειχε ζορισει λιγο ενα 4 γεματο και ηθελε αρκετη προσπαθεια για εμενα τουλαχιστον..Επρεπε απο τον ορμο Βασιλικης να διανυσουμε 5νμ νοτια και μετα αλλα 5 νμ βορεια απο την δυτικη κοστα για να μπορεσεις να πιασεις μια παραλια λογω του οτι για 10 μιλια δεν εχεις πουθενα να βγεις αν ζοριζε ο καιρος. Την τελευταια μερα κατα την αναχωρηση απο το Καθισμα παλι ειχε ζορι γιατι οι σπηλιαδες ηταν πολυ δυνατες με αποτελεσμα να εχουμε ανοιχτει 1.5 νμ απο ακτες και για να προσεγγισουμε κατεβαλα παλι οση δυναμη ειχα..Ειλικρινα πιστευω οτι μονο με σιτ ιν θα μπορουσες να συνεχισεις ειδικα σε αυτο το κομματι..Το ολο θεμα που θελω να πω ειναι οτι ο χρονος περνα απελπιστικα γρηγορα για αυτο πρεπει να υπολογιζεις πολυ καλα και συνεχεια που βρισκεσαι και ποσο θες για να φθασεις εκει που εχεις στοχευσει..Μεγαλη βοηθεια ηταν το προγραμμα ναβιονικς του i phone με συνεχης καλυψη GPS..Οταν κωπηλατεις συνεχως χωρις να βγεις απο το καγιακ για 10+ ωρες νυχτωνει και ο καιρος φρεσκαρει τοτε ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ οπωσδηποτε GPS..Σε μελλοντικες εξορμησεις θα αγορασω ενα καλο garmin..Οσον αφορα λοιπες εμπειριες κλπ μπορω να πω πολλα αρκει να μου πειτε αν εχετε καποιες αποριες...Στο proflie mou στο facebook εχω ποσταρει την διαδρομη απο navionics..Το μονο που εχω να πω ειναι οτι ειναι φοβερη ψυχοσωματικη δοκιμασια για να καλυψεις τεραστιες αποστασεις να μεριμνας για την ασφαλεια σου αλλα κ για τον ιδιο σου τον εαυτο...Οταν τελειωσε το ταξιδι το μονο που ηθελα ειναι να δω ποτε θα το ξανακανω... Big Grin
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply


Messages In This Thread
Απ: Περιπλους Λευκαδας με καγιακ THALASSA Ian.2012 - by Random - 01-07-2012, 05:33 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)