Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dead legs ή άστα να πάνε!
#1
Ένα απίστευτο πρόβλημα προέκυψε εδώ και μερικές εβδομάδες το οποίο πραγματικά με έβαλε σε σκέψεις να πουλήσω το καγιάκ μου (Tahe seaspirit) αλλά να'ναι καλά το Internet έβγαλα άκρη με τα πολλά....

Επειδή όλο και κάποιος μπορεί να το πάθει στο μέλλον θα γράψω λίγα πράγματα που θα βοηθήσουν.

Περιγραφή προβλήματος: Μετά από 20-25 λεπτά το αργότερο, τα κάτω άκρα και των 2 ποδιών μου μουδιάζουν με αποτέλεσμα να πρέπει επειγόντως να βγω στην ακτή. Όταν βγω στην ακτή είναι τόσο μουδιασμένα που δεν μπορώ να σταθώ όρθιος και πέφτω απευθείας! Μετά από 2 λεπτά είναι οκ. Αν ξαναμπώ για βόλτα μετά, ανά 10 λεπτά το ίδιο.

Προσπάθειες επίλυσης....:

1. Έκοψα τα thigh braces γιατί ήταν πολύ στενά αποτέλεσμα τζίφος...τα ίδια
2. Αφαίρεσα το κάθισμα (πολυεστερικό) και τοποθέτησα άλλο από minicell foam μεγάλη βελτίωση
3. Πρόσθεσα αριστερά δεξιά minicell foam για στήριξη για το edging μεγάλη βελτίωση
4. Αφαίρεσα την πίσω στήριξη που είχε, ήταν υπερβολικά χαμηλά με αποτέλεσμα να μην κρατάει καθόλου τη μέση.
5. Πρόσθεσα ένα κομμάτι minicell foam και πάνω σε αυτό κόλλησα με scratches ένα φουσκωτό στρωματάκι για καγιάκ τεράστια βελτίωση
6. Ξανακόλλησα τα thigh braces πιο κοντά και όρθια γιατί σε κυματισμό και σε edging κουνούσαν τα πόδια μου μεγάλη βελτίωση
7. Κόλλησα πολύ λεπτό minicell foam κάτω από τα braces τεράστια βελτίωση γιατί τα πολυεστερικά από την πίεση δυσκόλευαν την κυκλοφορία του αίματος

και ναι κατάφερα να λύσω το πρόβλημα!!!! χα χα Αν δείτε το σκάφος είναι χάλια μέσα το κόπκιτ αλλά είναι σούπερ άνετο σε σχέση με το πως ήταν. Σήμερα 1 ώρα κουπί χωρίς στάση και ήμουν οκ, κανένα πιάσιμο. Έχει χαμηλώσει και πολύ το κέντρο βάρους με αποτέλεσμα να είναι πολύ πιο σταθερό και να κάνει edging ακόμη καλύτερα.

Χρειάστηκαν όλες οι αλλαγές για να βρω τι ακριβώς έφταιγε. Σίγουρα το κάθισμα, η πίσω στήριξη, και το minicell foam κάτω από τα κοντύτερα braces.

Το sea spirit απλά δεν κάνει για κωπηλάτες πάνω από 1,75 με παπούτσι μεγαλύτερο του 43 (εγώ είμαι 1,85, 85 κιλά και 45 νούμερο παπούτσι) εκτός και αν κάνετε όλα όσα έκανα. Για να το ευχαριστηθείτε θα πρέπει να κάνετε όλες τις παραπάνω αλλαγές.
Με βαριά καρδιά τις έκανα γιατί είναι σχετικά καινούργιο αλλά τουλάχιστον έβγαλα άκρη.

Θα προσθέσω και φωτογραφίες σύντομα.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Messages In This Thread
dead legs ή άστα να πάνε! - by stelios - 01-04-2012, 08:08 PM
Απ: dead legs ή άστα να πάνε! - by giorgos ormanoglou - 01-06-2012, 02:48 PM
Απ: dead legs ή άστα να πάνε! - by giorgos ormanoglou - 09-03-2012, 09:17 PM
Απ: dead legs ή άστα να πάνε! - by giorgos ormanoglou - 09-05-2012, 06:03 PM
Απ: dead legs ή άστα να πάνε! - by giorgos ormanoglou - 09-05-2012, 09:07 PM
Απ: dead legs ή άστα να πάνε! - by giorgos ormanoglou - 09-07-2012, 06:23 AM
Απ: dead legs ή άστα να πάνε! - by giorgos ormanoglou - 10-09-2012, 08:41 PM
Απ: dead legs ή άστα να πάνε! - by giorgos ormanoglou - 10-10-2012, 07:04 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)