Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lendal (Celtic) Kinetic touring S εναντίον Werner Ikelos
#1
Μία συγριτική δοκιμή που ήθελα από καιρό να κάνω γιατί δεν είχα ποτέ ξεκαθαρίσει την άποψή μου για αυτά τα δύο κορυφαία κουπιά που ταυτόχρονα αποτελούν τα καλύτερα δείγματα δύο διαφορετικών σχεδίων της Αγγλικής και της Αμερικάνικης "σχολής".
Με την ευκαιρία του ταξιδιού στην Ύδρα και τις περίπου ίδιες καιρικές συνθήκες που περίμενα σε όλη τη διαδρομή επιτέλους την άρχισα και λέω την άρχισα αφού ακόμα και τώρα ύστερα από 40 μίλια με εναλλάξ χρήση των κουπιών δεν αισθάνομαι απόλυτα βέβαιος.
Έχω βέβαια κάνει κάποιες πολύ σημαντικές παρατηρήσεις και έχω μελετήσει τα γραφήματα της ταχύτητας στο gps σε σχέση με τον καιρό αλλά και τον ρυθμό της κουπιάς. Θα χρειαστώ όμως σίγουρα ένα ταξίδι ακόμα προκειμένου να επιβεβαιώσω αυτά τα πρώτα συμπεράσματα. Να πώ εδώ πως μέχρι σήμερα δεν υπάρχει αξιόπιστο υπολογιστικό μοντέλο σχεδίασης κουπιών και εν πολλοίς η μορφή τους καθορίζεται από την εμπειρία, σε αντίθεση με τα σκάφη βεβαίως...
Πρίν αρχίσω θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιοι έχετε εμπειρία από αυτά τα κουπιά και μπορείτε να μου την περιγράψετε.
Reply


Messages In This Thread
Lendal (Celtic) Kinetic touring S εναντίον Werner Ikelos - by aegeanpaddlers - 01-13-2014, 02:13 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)