Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κατασκευή καγιάκ siskiwit
#45
Εχουν περάσει σχεδον 6 μηνες απο τυο τελευταίο μηνυμα στο θέμα , αλλά φτάνοντας στο τέλος της δική μου κατασκευής , μπορω να προσφέρω , καποιες, λίγες πληροφορίες .
Απλό κοντρα πλακέ "θαλάσσης" ή οκουμέ ?
Εγω επελεξα το απλό "θαλάσσης" οπως σωστά αναφέρθηκε ειναι για εξωτικό χωρο , αν δεν βρέχεται  Φαντάζομαι και το οκουμε , αν δεν ειναι πιστοποιημένο , παρόμοια αντοχή θα χει , Ο λογος που το επελεξα ηταν οτι ΔΕΝ ημουν σίγουρος , αν θα ολοκλήρωνα την κατασκευή .
Τώρα όμως  με τελικό κόστος  λίγο περισσότερο απο 400€ τα 13€ χ 4φυλλά κοντρα πλακέ  δηλ τα 52€ περισσότερα , που θα στοιχιζε επιπλεον το οκουμε , (ισως) δεν ειναι θέμα . Ειδικά αν η απόφαση ειναι να παραμενει το καυακ στο χρωμα του ξύλου . Αν ειναι να βαφει , οτι ξύλο κι να βαλεις , απλα δεν θα φαινεται .
Αρα το μετάνιωσα που δεν πήρα οκουμε .

Ποσοτητες εποξικές ,. Εξαρτάται  κυριως απο το βαρος του υαλουφάσματος που θα χρησιμοποιηθεί . Εκτός και αν ο κατασκευαστης ,του υφάσματος , αναφέρει διαφορετικά , το υφασμα για να "βραχεί " σωστά χρειάζεται , 10% περισσότερο εποξική απο το βάρος του , Δηλ  ύφασμα 165γρ/m[sup]2[/sup] , θα χρειαστεί περιπου 182 gr/m[sup]2[/sup]  εποξική . Με δεδομένο οτι το ξαναπερνας με εποξική , συν την ποσότητα για κολλες  κλπ θα χρειαστείς την διπλάσια ποσότητα
Εγω για το δικό μου κατανάλωσα  6 κιλά έτοιμου  ( εποξική +σκλυριντή ) προϊόντος .
Υλικά αγοράζω απο την fibermax
Αυτη την φορά εποξική πηρα , όμως απο την  R&G , εποξική την L και σκυριντή τον G2 , επειδή ειναι κυρίως για κατασκευή σκαφων , με ενγενή αντοχή στην UV  και στο θαλασσινό νερό . 
Reply


Messages In This Thread
Απ: Κατασκευή καγιάκ siskiwit - by paxjohn - 07-31-2014, 02:57 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)