Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κατασκευή καγιάκ siskiwit
#8
αγαπητοί κύριοι,
η κατασκευή του σκάφους έγινε σε δύο ή τρις μήνες. Όχι περισσότερο. Η δουλειά γινόταν τμηματικά. Δούλευα δύο η τρις μέρες με το kayak, το άφηνα για μερικές μέρες, αν είχα κάποια παραγγελία στο μαγαζί, και συνέχιζα μετά. Νομίζω ότι αν το ξανάκανα, θα το ολοκλήρωνα σε δύο εργάσιμες συνεχής εβδομάδες. Τώρα είναι πιο εύκολο που έχω και τα καλούπια. Δεν είμαι μαραγκός, είμαι όμως κατασκευαστής ηλεκτρονικών επιγραφών και λόγο δουλειάς έχω εμπειρία σε κατασκευές.

Το χυτό σχήμα οφείλεται στο τρίψιμο με τη γυαλοχαρτιέρα. Αφού ολοκληρώθηκε η συγκόλληση, το τρίψιμο με το γυαλόχαρτο άλλαξε εντελώς τη μορφή του. Αρχικά ήταν ένα μάτσο ξύλα όλο γωνίες, με το τρίψιμο στρογγύλεψε και ομόρφυνε.  Μετά έγινε στοκάρισμα και ύστερα ξανά τρίψιμο.

Σίγουρα η stick and glue τεχνολογία είναι ταχύτερη. Δεν ξέρω Θανάση γιατί σου πήρε δύο χρόνια!
Πάντως μια χαρά θα είσαι στα 50, εγώ τα κοντεύω και δεν έχω έτσι κι αλλιώς πολύ καλή φυσική κατάσταση.
Το kayak είναι τώρα σε αποθήκη στη Νέα Απολλωνία Θεσσαλονίκης. Αν είστε εδώ κοντά, αναζητώ ευκαιρία να το κολυμπήσω στη λίμνη Βόλβη ή σε κοντινή θάλασσα, όπως στην Ολυμπιάδα Χαλκιδικής. Πολύ ευχαρίστως να κολυμπήσουμε παρέα.

Τα λέμε
Νίκος





Reply


Messages In This Thread
Απ: Κατασκευή καγιάκ siskiwit - by nikosleta - 12-17-2013, 07:14 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)