Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αναζήτηση διθέσιου ή μονοθέσιου καγιάκ;;;
#3
(12-07-2013, 01:03 PM)andreas69 link Wrote: Καλησπέρα σας......
Αν και εντελώς εκτός εποχής, συνεχίζω την αναζήτηση του ιδανικού καγιάκ για τις δικές μου ανάγκες και θα ήθελα τις απόψεις - γνώμες σας. Οι επιβάτες θα είναι μερικές φορές δύο (εγώ και ενα παιδί 12 χρονών με συνολικό βάρος τουλάχιστον 140-150 κιλά) για κοντινές αποστάσεις μέχρι 1000 μέτρα , θα κωπηλατώ πάντα μόνο εγώ, επίσης αρκετές φορές θα κάνω βόλτες μόνος μου (πιο μακρυνές βόλτες, ψάρεμα κτλ).
Τι είναι λοιπόν προτιμότερο να επιλέξω; ένα μεγάλο μονοθέσιο με χώρους κτλ ή ενα διθέσιο καγιάκ που να μπορεί να μετακινούνται οι θέσεις του - ή δεν παίζει κάποιο ρόλο στην πλεύση αυτό-  έτσι ώστε όταν ειμαι μόνος μου να μπορεί να "κουμαντάρεται" καλύτερα;;;;
Έχετε κάποια σκάφη λοιπόν να μου προτείνετε;;;
Ευχαριστώ.

Φίλε Αντρέα καλησπέρα

Κατ΄αρχάς όταν τα τζάκια δουλεύουν στο φούλ και έσύ σκέφτεσαι την απόκτηση kayak θεωρώ ότι είσαι σε καλό δρόμο.
Σαν νέος και με λίγη εμπειρία δεν μπορώ και δεν πρέπει να σου προτείνω συγκεκριμένη επιλογή σκάφους.
Αυτό που θεωρώ ότι μπορώ να σχολιάσω είναι η δυνατότητα να ξεκαθαρίσεις τα δεδομένα της χρήσης που σκέφτεσαι να κάνεις.
Πιο συγκεκριμένα πιστεύω ότι πρέπει να ξεκαθαρίσεις τα εξής:
1/ Προτεραιότητα δίνεις στις μακρινές βόλτες ή στο ψάρεμα;Άλλο το εξειδικευμένο ψαράδικο σκάφος άλλο το γενικής χρήσης και για δύο άτομα.
2/ Τι εννοείς μακρινές διαδρομές;Τι απόσταση θα καλύπτεις;Άλλο τα 3-4 μίλια άλλο τα 20 μίλια.
3/ Σε τι επίπεδα κόστους σκέφτεσαι να φτάσεις
Επειδή κάθε κατηγορία σκάφους έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά απο θέμα ταχύτητας, ευστάθειας και χώρων όσο κάνεις πιο συγκεκριμένες τισ ανάγκες σου τόσο πιο εύκολο είναι να προσεγγίσεις το σωστό σκάφος.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Αναζήτηση διθέσιου ή μονοθέσιου καγιάκ;;; - by Παπαπαναγιώτου Γιάννης - 12-08-2013, 09:13 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)