Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόταση διαρθρωτική αλλαγής της φυσιογνωμίας του φόρουμ.
#1
Υπολανθάνει από καιρό ένα ζήτημα στο φόρουμ,  που έχει πάρει στραβό δρόμο και πρέπει να βρεθεί τρόπος να ισιώσει.

Στο φόρουμ ανακατεύονται στα ίδια νήματα τοποθετήσεις  που προωθούν ένα  -υγιές,  δε λέω-  συστηματικό επαγγελματικό συμφέρον,  ή έστω ευκαιριακό οικονομικό ενδιαφέρον,  με την ελεύθερη δημοσιοποίηση αδέσμευτων απόψεων των αμιγώς περιπαθών ερασιτεχνών.

Δεν γίνεται άλλο όμως,  κάθε φορά που θέλω να παρέμβω κάπου γιατί η ελεύθερη βούλησή μου το υποδεικνύει και δεν κάνει πίσω,  να απαριθμώ ποιους από τους φίλους μου επαγγελματίες θα κακοκαρδίσω και ποιους  θα αβαντάρω  -  σας δηλώνω απερίφραστα και δια μιας ότι είμαι νέτος – σκέτος χομπίστας,  εξίσου φίλος σαν σύντροφος και αδέσμευτος πελάτης  θέλω να είμαι ολονών σας,  στο επαγγελματικό σκέλος αρνούμαι κάθε καταναγκαστική δημόσια ανάμειξη..

Πρότασή μου είναι η πλήρης περιχαράκωση και στεγάνωση του «ελεύθερου» από το «επαγγελματικό»  πεδίο – ο διαχωρισμός που ισχύει σήμερα αποδείχνεται ανεπαρκής.

Στο ελεύθερο πεδίο να απαγορεύεται απολύτως η αναφορά σε οποιοδήποτε τυποποιημένο προϊόν,  εμπορικό σήμα ή παντοιοτρόπως αμειβόμενη παροχή υπηρεσίας - ούτε ραπόρτα,  ούτε αξιολογήσεις,  ούτε εκπαιδεύσεις,  ούτε εκδρομές,  ο διαχειριστής να αναλαμβάνει να τα διαγράφει ολόκληρα άμα τη εμφανίσει.  Εκεί θα διασταυρώνονται και θα διαξιφίζονται μόνον γενικής φύσεως απόψεις,  η εμπειρία μέχρι τώρα δείχνει ότι υπάρχει άφθονο περιεχόμενο και ζωηρότατο ενδιαφέρον.

Στο εμπορικό σκέλος,  να επιτρέπεται η αναφορά σε οτιδήποτε,  με την ουδέτερη θεώρηση,  την απροκάλυπτη ή συγκεκαλυμμένη διαφήμιση ή και τη διακριτική δυσφήμιση στα πλαίσια που επιτρέπουν οι νόμοι.  Ο συντάχτης όμως θα  φέρνει αμέριστη την προσωπική ευθύνη για τις όποιες εντυπώσεις των αναρτήσεών του,  καθώς αυτές θα είναι από την αρχή μία προς μία κλειδωμένες για κάθε τρίτον,  και όσοι θέλουν ας συνεχίζουν τους διαλόγους και τα σχόλια με αντίστοιχη κλειδωμένη ανάρτηση ή κατ’  ιδίαν,  με προσωπικά μηνύματα.

Αν δε βρεθεί  ικανοποιητική λύση σε αυτό το αληθινά ψυχοφθόρο ζήτημα -αυτή που προτείνω ή μακάρι άλλη αποτελεσματικότερη-  εγώ θα σταματήσω εντελώς τις εμφανίσεις και θα αναζητήσω διαδικτυακούς χώρους έκφρασης που ταιριάζουν καλλίτερα  και περιθάλπουν διαρθρωτικά με περισσότερο σεβασμό αυτή τη νοοτροπία μου,  εύστοχη ή άστοχη αδιάφορο…



Messages In This Thread
Πρόταση διαρθρωτική αλλαγής της φυσιογνωμίας του φόρουμ. - by giorgos ormanoglou - 09-13-2013, 05:23 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)