Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παρ' ολίγο ατύχημα σε 1 μέτρο νερό
#1
Πρίν από ενάμισυ μήνα πήρα 2 άτομα για ένα ταξιδάκι από την Βάρκιζα στο Σούνιο.
Ο καιρός καλός, όλα έδειχναν εύκολα κι' ωραία.
Κατά το μεσημεράκι της δεύτερης μέρας κάναμε μια στάση σε μία παραλία πριν από τα Λεγραινά.
Άμμος, κόσμος, καντίνες, καφεδάκια, σαντουιτσάκια και τα ρέστα.
Η θάλασσα καθρέφτης.
Μετά από κάνα δίωρο στην παραλία ήρθε η ώρα να συνεχίσουμε, ο αέρας είχε σηκώσει λιγάκι μα μέσα στον κόλπο άντε να έβλεπες καμμιά ρυτίδα στα νερά.
Τους βάζω στα σκάφη τους, βεβαιώνομαι ότι αισθάνονται εντάξει,τους ζητάω να μην απομακρυνθούν για
λίγο μέχρι να πιάσω το δικό μου σκάφος και εξοπλισμό και να βρεθώ δίπλα τους.
Μέσα σε αυτά τα λίγα δευτερόλεπτα το ένα άτομο, άγνωστο πως, έχασε ξαφνικά την ισορροπία του και βρέθηκε ανάποδα στο νερό. Σαστισμένο από την απρόσμενη πτώση και όντας ιδιαίτερα μικρόσωμο και ελαφρύ
έστριψε μέσα στο κόκπιτ και έχασε τον προσανατολισμό του.
Έμπλεξε το μπρός με το πίσω και αντί να τραβήξει το λουρί της ποδιάς και να ελευθερωθεί τράβηξε και άνοιξε το πίσω καπάκι!!! Η πρύμνη του καγιάκ γέμισε νερά και εγώ καμμιά εκατοστή μέτρα μακριά έβλεπα τις αγωνιώδεις προσπάθειές του να πάρει ανάσα ακόμα κλεισμένο στο κόκπιτ από τα πλάγια του σκάφους. Εάν σε αυτή τη θέση αντί για αέρα εισπνεύσει νερό μπορεί να πνιγεί μια ώρα αρχίτερα. Πηδώντας πάνω από τους λουόμενους και κολυμπώντας σαν τρελλός  προσπάθησα να φτάσω δίπλα του έγκαιρα. Για καλή μας τύχη ένας άνθρωπος που κολύμπαγε δίπλα βοήθησε και το απεγκλώβισε πολύ πριν προλάβω να βρεθώ δίπλα του.
Το συγκεκριμένο άτομο είχε κάνει επανειλλημένως ασκήσεις εισόδου εξόδου αυτό όμως δεν εμπόδισε ένα παρά τρίχα ατύχημα να συμβεί σε 1 μέτρο νερό με εμένα να κοιτάω ανήμπορος να βοηθήσω έγκαιρα.
Από τότε και μετά έμαθα το μάθημά μου, κάτι που δεν υπάρχει στα εγχειρίδια της BCU.
Αν έχετε στην ευθύνη σας αρχάριο ΜΗΝ ΤΟΥ ΒΑΖΕΤΕ ΠΟΔΙΑ η αν του βάλετε κοιτάξτε να ειναι τόσο χαλαρή που να φεύγει με την πρώτη υποψία πίεσης.
Reply


Messages In This Thread
Παρ' ολίγο ατύχημα σε 1 μέτρο νερό - by aegeanpaddlers - 09-05-2013, 12:35 PM
Απ: Παρ' ολίγο πνιγμός σε 1 μέτρο νερό - by giorgos ormanoglou - 09-05-2013, 01:36 PM
Απ: Παρ' ολίγο πνιγμός σε 1 μέτρο νερό - by giorgos ormanoglou - 09-05-2013, 08:09 PM
Απ: Παρ' ολίγο πνιγμός σε 1 μέτρο νερό - by giorgos ormanoglou - 09-05-2013, 08:52 PM
Απ: Παρ' ολίγο πνιγμός σε 1 μέτρο νερό - by giorgos ormanoglou - 09-06-2013, 09:12 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)