The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 913 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 913 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 913 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 913 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 913 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Riot Brittany 16.5
#1
Μια άγνωστη για τους Ευρωπαίους μάρκα μιας και κατασκευαζόταν μέχρι πρότινος στον Καναδά.
Πλέον κατασκευάζεται στο εργοστάσιο της Zegul/Tahe marine.

http://eshop.enjoy-crete.com/Riot-Brittany-16.5.html

Ομολογώ ότι αγόρασα το συγκεκριμένο σκάφος με επιφύλαξη γιατί δεν είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω πριν αλλά ευτυχώς δεν έπεσα έξω.

Προς μεγάλη μου έκπληξη έχει το λιγότερο weather cocking από οποιοδήποτε πλαστικό καγιάκ έχω δοκιμάσει ακόμη και από πολύ ακριβά μοντέλα πχ Valley Etain, Scorpio κτλ. Αυτό και μόνο αποτελεί σημαντικό λόγο αγοράς.

Με 5άρι συνεχόμενο αέρα και εντελώς πλάγια είχα μόνο το μισό skeg και πήγαινα καρφί ευθεία.
Πρίμα το σκάφος τα σπάει.
Όρτσα θέλει δύναμη για να κρατήσει την ταχύτητα αλλά αυτό οφείλεται και στο μικρό σχετικά μήκος του, μόλις στα 4.83μ.

Συνοψίζω παρακάτω τι μου άρεσε και τι δεν μου άρεσε.

Πλεονεκτήματα:

1. Πολύ καλή ποιότητα στο πλαστικό και στην όλη κατασκευή
2. Χαμηλή τιμή αγοράς σε σχέση με τον ανταγωνισμό (900€). Ούτε sit on top της προκοπής δεν παίρνεις με τα χρήματα αυτά.
3. Διαστάσεις. Με 55εκ πλάτος φαντάζει ότι μεγαλόσωμοι κωπηλάτες δεν θα χωράνε. Λάθος! Με 32εκ ύψος στο cockpit και φοβερή εργονομία το κατατάσσω στα πιο άνετα καγιάκ που έχω δοκιμάσει με τις διαστάσεις μου να είναι 1.85 και 84 κιλά.
4. Κλασσικό Βρετανικό σκαρί, στο κύμα τα σπάει. Σε surf δίνει ρέστα μιας και το μήκος του και η γάστρα βοηθάει πολύ.
5. 3 x hatces τα οποία κλείνουν πολύ καλά και εύκολα.
8. Λύση skeg που δεν σφηνώνει. Έχει πάρα πολύ κενό γύρω από το καρινάκι με αποτέλεσμα να μην σφηνώνει από πέτρες εύκολα.
9. Ποιοτικά λαστιχάκια (bangees). Έχει αρκετά για να βάλεις το εφεδρικό κουπί άνετα αλλά και για ασκήσεις διάσωσης.
10. Βάση για πυξίδα
12. Πολύ εύκολο για escimo roll. Από τα 3 καλύτερα που εχω σε roll. Τόσο που σκοπεύω όλα τα μαθήματα πλέον να τα κάνω με αυτό.
13. Πολύ άνετο κάθισμα με δυνατότητα ρύθμισης της πλάτης εσωτερικά με μηχανισμό
14. Ποιοτικό και βολικό μοχλό για τη ρύθμιση του skeg με 6 διαφορετικές θέσεις για εύκολη χρήση
15. Ευκολία στη χρήση τόσο από αρχάριους όσο και από προχωρημένους.
16. Δεν χρειάζεται πηδάλιο (rudder), πάει τέλεια με το skeg μόνο. Απορώ που έρχεται και με πηδάλιο
17. Στρίβει τέλεια μιας και το μήκος του με το μικρό πλάτος βοηθά ιδιαίτερα.
18. Το πηδάλιο στο λίγο που το δοκίμασα μου φάνηκε οκ αλλά ομολογώ ότι δεν είμαι οπαδός τους στο σύνολο.
19. Braces που ρυθμίζουν σε 4 διαφορετικά σημεία.
20. back rest - δίνει ρέστα....τόσο όσο χρειάζεται για ξεκούραστο κουπί και lay back rolls.
21. Στα πλάγια στο κάθισμα υπάρχουν τσέπες για να έρθετε ακόμη πιο κοντά στο σκάφος. Οι μικρόσωμοι κωπηλάτες με επιπλέον foam το φέρνουν στα μέτρα τους.

Μειονεκτήματα

1. Αν έχετε συνηθίσει να κωπηλατείτε χωρίς πηδάλιο το πρώτο πράγμα που θα κάνετε είναι να το βγάλετε και να αλλάξετε τα footpegs.
2. Έχει εσωτερικά ένα δίχτυ που μπορείτε να τοποθετήσετε paddle float και άλλα αντικείμενα. Προσωπικά λόγω μεγέθους με ενοχλούσε στα πόδια.
3. Δεν έχει καθόλου χώρο πίσω από το κάθισμα.


Θα χρησιμοποιήσω αρκετά το επόμενο διάστημα το συγκεκριμένο μοντέλο οπότε θα επανέλθω με περισσότερα.

Τράβηξα και ένα βίντεο εχθές, σύντομα θα το αναρτήσω για να δείτε την πλεύση του.

Μια αγορά που δεν θα το μετανιώσετε.

ΥΓ: Το σκάφος δεν κάνει για expedition, είναι μικρό σε διαστάσεις και χώρους. Για 2-3 ημέρες μια χαρά είναι.


Attached Files Thumbnail(s)
                   
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Messages In This Thread
Riot Brittany 16.5 - by stelios - 07-05-2013, 08:24 PM
Απ: Riot Brittany 16.5 - by kayak - 07-06-2013, 07:54 AM
Απ: Riot Brittany 16.5 - by stelios - 07-06-2013, 08:18 AM
Απ: Riot Brittany 16.5 - by giorgos - 09-26-2013, 08:48 AM
Απ: Riot Brittany 16.5 - by stelios - 09-26-2013, 11:08 AM
Απ: Riot Brittany 16.5 - by giorgos - 09-26-2013, 03:59 PM
Απ: Riot Brittany 16.5 - by stelios - 09-28-2013, 03:03 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)