Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τα φώτα σας για πρακτική escimo roll
#14
Είχα prive instructor από Αγγλία 7 ημέρες από τις 8 μέχρι τις 4 όλη μέρα στη θάλασσα!
Τα 3* δεν με ενδιαφέρουν γιατί με το νέο σχήμα της BCU και το συγκεκριμένο certification που θέλω (4* sea kayak leader + Level 1 coaching) τα 2* είναι το requirement και skills 3* minimum οπότε έκανα τα 2*, όλα από το syllabus του 3* και ένα μεγάλο κομμάτι από τα 4*. Τέλος του καλοκαιριού θα είμαι έτοιμος νομίζω για να πάω Αγγλία για το 4* sea kayak leader. Το 4* leader από τα 3* είναι η μέρα με τη νύχτα από τις συζητήσεις που είχαμε και ένα κομμάτι που είδα στην πράξη.

Για το ρολ, το πιο δύσκολο κομμάτι που βρήκα προσωπικά είναι να βγάλω σωστά το κουπί σχεδόν στην επιφάνεια με την σωστή φορά καθώς και να μείνω συνέχεια με το κεφάλι κάτω. Το hip flick δεν μπορώ να το περιγράψω, θα πρέπει να σε δω για να σου πω τι κάνεις λάθος. Εγώ κατά τις ασκήσεις το έκανα απλά ασκώντας την ελάχιστη δυνατή πίεση ακουμπώντας στα χέρια του οδηγού. Επίσης τούμπαρα συνέχεια (σκόπιμα) σε 4 μποφόρ κύμα και ξαναέβγαινα πάνω χωρίς roll αλλά με paddle rescue. Η συγκεκριμένη τεχνική είναι ακριβώς ότι κάνεις στο roll αλλά χωρίς κουπί, με στύριγμα το κουπί το άλλου κωπηλάτη.

Την έχεις δοκιμάσει; Αν όχι είναι must, έτσι μαθαίνεις τέλεια το hip flick και στην πράξη.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Messages In This Thread
Απ: Τα φώτα σας για πρακτική escimo roll - by stelios - 03-12-2012, 07:55 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)