Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αρχαριος αποριες
#1
Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά.Στο φόρουμ μπήκα πρώτη φορά χθες.Ασχολούμαι με το ψάρεμα με καλάμι απο την ακτη. Αυτός είναι και ο λόγος που ψάχνω ένα καγιάκ με το οποίο θα μπορούμε 2 άτομα να μεταφέρουμε τον εξοπλισμό μας σε κοντινά νησάκια (2-3 νμ το πολυ) με ασφάλεια.Αλλα είμαι παντελώς άσχετος απο καγιάκ.Διάβασα ήδη διάφορα θέματα αλλά δεν βρήκα κάτι ανάλογο με αυτό που με ενδιαφέρει.Θα ήθελα αν δεν σας κουράζω την γνώμη σας, τι καγιάκ να ψάξω με δεδομένο οτι κουβαλάμε καλάμια και εξοπλισμό (συνολικό βάρος μαζί με εμάς 200 κιλά). Παραληλλα θέλω να ξεκινήσω και τις πρώτες μικρές βόλτες στην θάλασσα εκτός ψαρέματος.Λόγω έλλειψης χώρου κλείνω σε φουσκωτό.Αλλα και πάλι λέω οτι είμαι παντελώς άσχετος.Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια.
Reply
#2
Γειά σου φίλε. 
Για ψάρεμα με δύο άτομα και εξοπλισμό υπάρχουν πολλά διπλά πλαστικά καγιάκ για ότι σηκώνει η τσέπη σου ! 
Από μάρκα  μέχρι κινέζικα.  Μήκος πάνω από 4.5 μ για να κρατάει πορεία. 
Τα φουσκωτά έχουν το μειονέκτημα της χαμηλής ταχύτητας σε σχέση με τα πλαστικά. Τα καλά φουσκωτά είναι πολύ ακριβά.
Επίσης κινδυνεύουν από τα διάφορα αιχμηρά ψαρικά που θα κουβαλάς. 
Τέλος  ένα διπλό καγιάκ θα σε δυσκολέψει άν το πάς μόνος σου. 
Δυστυχώς δεν μπορείς με ένα να τα κάνεις όλα. 
Υπάρχουν και τα skin on frame που είναι μια καλή λύση αλλά είναι ακριβά.

Ελπίζω να μην σε μπερδεψα χειρότερα !
Reply
#3
(01-14-2020, 06:57 AM)dan Wrote: Γειά σου φίλε. 
Για ψάρεμα με δύο άτομα και εξοπλισμό υπάρχουν πολλά διπλά πλαστικά καγιάκ για ότι σηκώνει η τσέπη σου ! 
Από μάρκα  μέχρι κινέζικα.  Μήκος πάνω από 4.5 μ για να κρατάει πορεία. 
Τα φουσκωτά έχουν το μειονέκτημα της χαμηλής ταχύτητας σε σχέση με τα πλαστικά. Τα καλά φουσκωτά είναι πολύ ακριβά.
Επίσης κινδυνεύουν από τα διάφορα αιχμηρά ψαρικά που θα κουβαλάς. 
Τέλος  ένα διπλό καγιάκ θα σε δυσκολέψει άν το πάς μόνος σου. 
Δυστυχώς δεν μπορείς με ένα να τα κάνεις όλα. 
Υπάρχουν και τα skin on frame που είναι μια καλή λύση αλλά είναι ακριβά.

Ελπίζω να μην σε μπερδεψα χειρότερα !


Ευχαριστω για την σπαντηση.Ξερω οτι τα πλαστικα ειναι μακραν καλυτερα αλλα ο χωρος ειναι μεγαλο προβλημα.Οποτε κλεινω σε φουσκωτο σχετικα καλο και ας ειναι πιο ακριβο.Εαν ειναι εφικτο,μερικες προτασεις σε φουσκωτα διοτι δεν εχω ιδεα ποια ειναι καλα.
Reply
#4
Από φουσκωτά μόνο ένα AIRE super lynx (διπλό) ενός φίλου είχα κωπηλατήσει  το οποίο ήταν καλό στην πλεύση και φαινόταν και 
πολύ ανθεκτικό συν ότι ήταν και πολύ άκαμπτο.
Reply
#5
Καλημέρα

Από φουσκωτά τα γνωστά Gumotex που χρησιμοποιώ πλέον 15ετίας. Για ψάρεμα η αλήθεια είναι ότι δεν ..... έχω αντίληψη των απαιτήσεων ενός τέτοιου σκάφους, εκτιμώ όμως ότι χρειάζεσαι κάτι σταθερό σχετικά. Έχω 2 SOLAR2, πιστεύω ότι σε καλύπτουν. Το υλικό είναι ανθεκτικό, μπορείς να διαβάσεις περιγραφές μου σε άλλα σημεία του forum και η πλεύση τους είναι ικανοποιητική. Η τιμή, τελευταία, τσιμπημένη...

Επίσης, κάτι που θα ΄πρεπε να ξέρεις για τα φουσκωτά: είναι μεν τα καλύτερα σε θέματα αποθήκευσης, θα πρέπει όμως το μεγαλύτερο διάστημα που θα τα έχεις αποθηκευμένα να είναι απλωμένα και αν είναι δυνατόν, ελαφρώς φουσκωμένα γιατί στα σημεία που διπλώνουν κάνουν τσάκιση και ανοίγει τρύπα. Έχω επισκευάσει το κατ΄εξοχήν WW σκάφος μου (Gumotex Κ1) σε 3 σημεία λόγω χρόνιας αποθήκευσης.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)