Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Crash Test
#1
Το crash test δεν είναι για το καγιάκ αλλά αφορά κυρίως τη μελέτη σύγκρουσης αυτοκινήτου φορτωμένου με βαλίτσες και τις επιπτώσεις που έχει η σύγκρουση στους επιβαίνοντες όταν αυτές δεν είναι καλά ασφαλισμένες. Έχει όμως και ένα καγιάκ δεμένο στην οροφή. Λόγω σχήματος (ίσως και δεσίματος) το πίσω δέσιμο δεν κράτησε το καγιάκ στη θέση του. Το μπροστά δέσιμο που κράτησε το καγιακ, έφυγε μαζί με τη μπάρα οροφής και προκάλεσε ζημιά στο αυτοκίνητο!

! No longer available
Δημήτρης
Reply
#2
....Φαντάσου τί θα γίνει με μια φορτωμένη μπαγκαζιέρα !!!
Reply
#3
Προσωπικά σε αυτοκίνητο φίλου έχω δει να γεμίζει η εθνική Λαμίας μωρουδιακά όταν αποφάσισε να ανοίξει η μπαγαζιέρα μετά από έντονους πλάγιους ανέμους και ενώ πηγαίναμε με 110χιλιόμετρα. Μετά από αυτό δένω το καγιάκ πολύ διαφορετικά.
Δημήτρης
Reply
#4
(09-07-2016, 03:32 PM)Koypi link Wrote: Προσωπικά σε αυτοκίνητο φίλου έχω δει να γεμίζει η εθνική Λαμίας μωρουδιακά όταν αποφάσισε να ανοίξει η μπαγαζιέρα μετά από έντονους πλάγιους ανέμους και ενώ πηγαίναμε με 110χιλιόμετρα. Μετά από αυτό δένω το καγιάκ πολύ διαφορετικά.
Μήπως θυμάσαι τι μάρκα ήταν η μπαγαζιέρα; Μου έχει διαλυθεί και εμένα μια μπαγαζιέρα thule αλλά όχι όταν ήταν κλειστή. Κλειστή έχει αντιμετωπίσει κάθε είδους καιρό. Ήμουν σταματημένος, είχε θύελλα και επιχείρησα να την ανοίξω. Με το που την ξεκλείδωσα δεν πρόλαβα καν να σπρώξω το καπάκι. Μου το πήρε ο αέρας από τα χέρια (ενώ ήταν ακόμα κλειστό αλλά ξεκλείδωτο) και κυριολεκτικά διαλύθηκε. Ήταν δικό μου το λάθος που προσπάθησα να την ανοίξω σε αυτές τις συνθήκες.

Όσο για το (πολύ σοβαρό) ατύχημα με το καγιάκ, να πω ότι όταν φέτος χρειάστηκε να μεταφέρω  ένα πενταμετρο καγιάκ το έψαξα λίγο αφού μου έλειπε η σχετική εμπειρία, και αυτό που διάβασα είναι ότι αν δεν είναι δεμένο μπρος-πίσω από τις μύτες του στους κρίκους έλξης του αυτοκινήτου, είναι σαν να μην είναι δεμένο καθόλου. Το απλό δέσιμο στις μπάρες οροφής ή στην ειδική σχάρα μεταφοράς, δεν είναι αρκετό. Το έκανα αν και δεν σας κρύβω ότι μου φάνηκε υπερβολή, αλλά όπως φαίνεται δεν είναι.
Reply
#5
(8 μήνες μετά) Κάλλιο αργά παρά ποτέ  ;D
Δε θυμάμαι τη μάρκα ήταν μάλλον noname αφού η λογική με την οποία την αγόρασε ο φίλος ήταν "όλες ίδιες είναι" (ίσως κάποιες όντως να μην τα αξίζουν τα λεφτά τους. Ήταν φορτωμένη σε υπερβολικό βαθμό και με λάθος τρόπο. Σε ένα δυνατό πλάγιο άνεμο κοντά στη Μαλακάσα απλώσαμε την πραμάτεια μας στο δρόμο ;D Ευτυχώς δεν έπαθε κανένας τίποτα. Στις πιο ποιοτικές πάντως έχω δει ότι τα πράγματα ασφαλίζονται (δένονται) στο κάτω μέρος της μπαγαζιέρας που κλειδώνει πάνω στη σχάρα οροφής και δεν τοποθετούνται απλά μέσα.
Δημήτρης
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)