Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Θάσος 2015
#1
Το Σ/Κ που πέρασε, για μια ακόμα φορά, έκανα το γύρο της Θάσου. Αυτή τη φορά είχα στόχο να περάσω την πρώτη μέρα το νότιο ακρωτήριο (Σαλονικιός ή Μπάμπουρας) και να διανυκτερεύσω στη δυτική πλευρά του νησιού. Μου βγήκε τελικά άν και είχε θάλασσα, "ευθειάζοντας" τη διαδρομή από κάβο σε κάβο, παραλείποντας όμως πολύ όμορφες παραλίες.
Δεν βρήκα κόσμο όπως τα προηγούμενα χρόνια. Συνάντησα βέβαια αρκετούς ψαροντουφεκάδες, ακόμα και σε δύσκολα σημεία.
Το βράδυ κατασκήνωσα σε μια παραλία λίγο πιο έξω από τον Ποτό η επιλογή της οποίας δεν αποδείχθηκε καλή. Το σκηνάκι το έστησα σε κατηφορικό μέρος γιατί στο ευθειασμένο έβαλα το σκαφος και βαριόμουν να το σηκώσω και το βράδυ ανακάλυψα ότι απέναντι μου βρισκόταν και τα club και τα μπουζούκια .... κι ο αέρας προς τα εμένα. Επιπλέον την πάτησα και με την τελευταία αγορά που έκανα, το σέτ κατσαρολάκια, με το οποίο εξοικονόμησα χώρο, όχι βάρος και όχι χρόνο. Για να φτιάξω 10λεπτη μακαρονάδα έφαγα μισή ώρα τουλάχιστον και έκαψα το μισό δάσος
Με αποζημίωσε το πρωινό, εάν εξαιρέσω ότι για να πιώ ένα ζεστό τσάι και καφέ έφαγα πάλι 30+ λεπτά και έκαψα το υπόλοιπο δάσος. Παρεπιτώντος χρησιμοποιώ κάτι σαν αυτό για μαγείρεμα: http://cdn.instructables.com/FLH/NNBF/HW....LARGE.jpg
Εκκίνηση κατά τις 10 και 3αράκι κόντρα μέχρι τις Μαριές, νοτιοδυτικός μετά. Τίποτα ιδιαίτερο έως και Λιμένα οπότε και ξεκινώ για να περάσω Κεραμωτή. Όσο πλησίαζα στη Θασοπούλα τα πράγματα ζόριζαν. Οι θάλασσα ανακατεμένη με υψηλό κυματισμό μέχρι το νησάκι, δίπλα στο οποίο το νερό "έβραζε". Από κάτω μου το ρεύμα πρέπει νά΄χε γύρω στα 3-4 χιλ κίνηση γιατί με έριξε στα μισά απ΄ότι πηγαίνω συνήθως στα σημεία αυτά. Η πρώτη φορά που μου τυχαίνει κάτι τέτοιο. Περνώντας από την πλευρά της Κεραμωτής άλλος καιρός, καμία σχέση με τη νότια μεριά. Τερματισμός κατά τις 19:30 και φόρτωμα για σπίτι.
Reply
#2
Δεν παίρνεις μια trangia μεταχειρισμένη να σταματήσεις να καις τα δάση?
Reply
#3
Μπααα! Βολευομαι κι έτσι. Περναω και την ώρα μου μαζεύοντας κλαρακια.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)