Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ 2ΠΛΟΥ SIT IN ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ
#21
thanassis , ωραίο σιτε , δεν το ξερα .


Stelio καλό θαταν να διαχωριστει το θεμα σε άλλο , αφου πλεον δεν αφορά την αγορά καγιακ , αλλά την αναζήτηση  σχεδίων για κατασκευή.
Reply
#22
Κατ' αρχάς ζητώ συγνώμη που άργησα τόσο να απαντήσω...

paxjohn ενδιαφέρον το shearwater πιο εύκολο στη κατασκευή και ικανοποιητικός βαθμός σε σταθερότητα και ταχύτητα. Βέβαια θα το ψάξω και για το πρώτο που έβαλα αν μπορώ να το φτιάξω γιατί με ενθουσίασε ότι σε όλα τα άλλα, εκτός της κατασκευής, υπερτερεί.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω τους πιο έμπειρους είναι εκτός από τα σχέδια πόσο περίπου κοστίζουν τα υλικά;
Reply
#23
Για να σε κουρδίσω ακόμα περισότερο  ;D αφού μπήκες στο παιχνίδι της κατασκευής καγιάκ δες και μια άλλη εναλακτική.

http://yostwerks.com/

Το φθινόπορο θα ξεκινήσω την κατασκευή ενός με αλουμινένιο σκελετό και PVC skin.
Reply
#24
ghostdog φαίνεται όντως ενδιαφέρον απλά για την ώρα εκείνο που με ενδιαφέρει είναι να αποκτήσω όσο γίνεται πιο φθηνά ένα κανό που να είναι ταξιδιάρικο, σταθερό και αν γίνεται, γρήγορο για αυτό και μπήκα στη διαδικασία να το φτιάξω μόνος μου.

Θα ήθελα λοιπόν να μάθω αν αυτό που θα φτιάξεις είναι πιο εύκολο και πιο φθηνό και πιο αξιόλογο από τα ξύλινα. (Εντελώς άσχετος στη "ναυπηγική" αλλά πιάνουν πολύ τα χέρια μου).

Όταν αποκτήσω αυτό το πρώτο μου κανό και σε δεύτερη φάση θα φτιάξω και καμία πιο "ψαγμένη" κατασκευή την οποία δε θα βιάζομαι να την τελειώσω αφού θα έχω ήδη κανό...
Reply
#25
φιλε μου,εφοσον το κυριο μελημα σου γιατην ωρα ειναι το κοστος και εφοσον πιανουν τα χερια σου να ακολουθησεις την συμβουλη του paxjohn.Stich n glue κατα προτιμηση clc 17 οχι διπλο για αρχη(γνωμη μου.Και δευτερη λυση SOF.
http://kudzucraft.com/
(ΚΟΡΥΦΗ).
Reply
#26
Πιστεύω πως τα skin on frame με αλουμινένιο σκελετό, με τη μέθοδο που χρησιμοποιεί ο Tom Yost στο site που έβαλα, είναι τα πιό γρήγορα και οικονομικά στην κατασκευή. Επι πλέον μπορείς να τα κάνεις πτυσόμενα (δεν είναι απαραίτητο, επίλογή σου είναι).
Υπάρχει όπως θα δεις και skin on frame με ξύλινο σκελετό αλλά είναι πιο ακριβό γιατί δεν κάνει ότι ξύλο να'ναι.

Τα Stich n glue είναι επίσης πολύ καλή επιλογή (θα προτείνω και εγώ το Chesapeake 17 για πρώτη κατασκευή) αλλά νομίζω (μπορεί να κάνω και λάθος) πως είναι πιο χρονοβόρα στη κατασκευή.

Και στις δύο περιπτώσεις τα υλικά υπάρχουν στην ελληνική αγορά. Το τι θα επιλέξεις εξαρτάται από το γούστο σου γιατί και τα δύο είναι εξίσου αξιόπιστα σαν σκάφη.
Reply
#27
Με ενδιαφερει τοτε παρα πολυ το πτυσσομενο αφου μου δινεται η επιλογη...Ποσο στοιχιζει μια τετοια κατασκευη (φανταζομαι το πτυσσομενο στοιχιζει παραπανω...); εκτος απο το κοστος των σχεδιων
Reply
#28
Μπες εδώ http://yostwerks.com/MainMenu.html και διάβασέ το όλο προσεκτικά. Μόνο τότε θα σου λυθούν οι απορίες και θα καταλάβεις τον τρόπο κατασκευής.

Όταν καταλάβεις τον τρόπο κατασκευής, θα δεις πως το επιπλέον κόστος για το πτυσόμενο είναι 5-10 ευρώ (σωστά διάβασες πέντε ως δέκα!). Τόσο στοιχίζει ο επιπλέον σωλήνας που θα χρειαστεί για τους συνδέσμους, αλλά έχει τη διπλάσια δουλειά από οτι αν το κάνεις μονοκόματο.

Τα σχέδια θα τα βρείς δωρεάν στο site.  Big Grin

Το συνολικό κόστος δεν θα ξεπεράσει πιστεύω τα 300-400 ευρώ (προσωπική εκτίμηση).
Reply
#29
Τέλεια, θα διαβάσω και θα ενημερωθώ, 1000 ευχαριστώ όλους
Reply
#30
Καλησπερα σε ολους, τελικα με τραβηξε πιο πολυ η λυση απο το kudzucraft για SOF και συγκεκριμενα το vardo που, απο αυτα που εγραφε ταιριαζει πιο πολυ σε αυτο που θα κανω...Επιπλεον το οτι γινεται πτυσσομενο μου λυνει τα χερια και ηταν καθοριστικο για την επιλογη. Πως σας φαινεται το συγκεκριμενο; Αυτο που θελω να ρωτησω επισης για να παρω οριστικα την αποφαση ειναι ποια η διαφορα στα sitin και SOF (εννοω οχι τι σημαινει αλλα για τι χρηση προοριζεται το καθενα) και αν εχει αναλυθει καπου αλλου πειτε μου γιατι δε μπορω να το βρω...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)