Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EVERGLADES CHALLENGE 2014
#1
Ξεκινάει σε λίγες ώρες ένας από τους πιο ωραίους αγώνες περιπέτειας στον κόσμο το Everglades Challenge.
Διεξάγεται κάθε χρόνο τον Μάρτιο στις ακτές της Φλόριντα καλύπτοντας περίπου 300 Ν.Μ. και διάρκειας από 3 - 6 μέρες.
Αφορά σκάφη, αποκλειστικά μη μηχανοκίνητα, τα οποία θα πρέπει να μπούν στο νερό και να τερματίσουν χωρίς καμία εξωτερική βοήθεια, τα οποία χωρίζονται σε 6 κατηγορίες ανάλογα με το είδος τους.
Φυσικά τα περισσότερα είναι θαλλάσια καγιάκ και η συμμετοχή είναι απίστευτη. Ο αριθμός των αγωνιζομένων όσο και των θεατών είναι πολύ μεγάλος, αλλά αυτό που είναι το ουσιώδες έιναι ότι πρόκειται για μια γιορτή που περιμένουν κάθε χρόνο όλοι για να περάσουν καλά.
Υπάρχει μια τρέλα διάχυτη στην ατμόσφαιρα που αφορά τόσο στα σκάφη που είναι περίεργα και τρελά (ιδιοκατασκευές τα περισσότερα) όσο και στους αγωνιζόμενους που είναι όλοι φευγάτοι και με διάθεση περιπέτειας και διασκέδασης που δύσκολα θα βρείς σε άλλον αγώνα, λόγω ανταγωνισμού. Να σημειώσω εδώ ότι ο αγώνας είναι αρκετά σκληρός περιλαμβάνωντας καρχαρίες, κροκόδειλους, φίδια και φυσικά καταιγίδες και τυφώνες.
Δεν το κρύβω ότι ζηλεύω και θα ήθελα να είμαι εκεί. Περισσότερο όμως λυπάμαι που δεν υπάρχει κάτι ανάλογο στην χώρα μου, με σαφώς πιο ωραία ακτογραμμή και άπειρες επιλογές.
Περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα watertribe http://watertribe.org/ της παρέας δλδ που το σκέφτηκε και το οργάνωσε.
Ένα μικρό βιντεάκι από την αναχώρηση των σκαφών το 2013
2013 Everglades Challenge

Reply
#2
Φίλε luca

Δεν γνώριζα την ύπαρξη αυτού του event και δεν στο κρύβω ότι αφότου το ανέβασες έχω δει αρκετά video απο το site των οργανωτών.
Είναι απίστευτο πως εκφράζεται τόσο ωραία η αγάπη για τη θάλασσα και τελικά τι δυνατή κουλτούρα έχουν οι ξένοι.
Σίγουρα η χώρα μας έχει ιδανικές ακτογραμμές για κάτι τέτοιο αλλά το μεγάλο ερώτημα είναι εάν οργανωνόταν κάτι ανάλογο σε πιο ήπια αν θέλεις μορφή (σε θέμα αποστάσεων) πόση ανταπόκριση θα υπήρχε;
Φοβάμαι ότι μάλλον θα ήταν μικρή.
Παρ΄όλα αυτά πιστεύω ότι θα άξιζε τον κόπο να αναζητηθούν και να ερωτηθούν πιθανοί οργανωτές που θα είχαν τη διάθεση να το τρέξουν όπως για παράδειγμα ένας Ναυταθλητικός όμιλος με εμπειρία και στο Kayak.

 
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)