The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dead legs ή άστα να πάνε!
#41
Γιώργο σε ορθοπεδικό έχω πάει και μάλιστα σε 3 και κανείς δεν μπόρεσε να δώσει λύση.
Θανάση το μαξιλαράκι που έβαλες έχει ένα πολύ σημαντικό μειονέκτημα. Σου περιορίζει πολύ το χώρο στο cockpit και αν χρειαστεί να κάνεις re-entry μετά από 2-3 φορές θα ξηλωθεί γιατί με το velcro δεν είναι πολύ σταθερό.

Αναμένω εντυπώσεις από το μαξιλαράκι!
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#42
Στέλιο δεν με ξαφνιάζει η απάντησή σου,  ξέρω πόσο συστηματικά σκέφτεσαι και το ίδιο εκτιμώ και για τον Θανάση. 
Εγώ σας παρακίνησα να ανταλλάξετε μεταξύ σας τις απόψεις των ειδημόνων,  να γίνουν αυτές πυξίδα στις επινοήσεις σας και όχι οι αμφίβολες αναρτήσεις στο διαδύκτιο.
Πρώτα από όλα η σωστή διάγνωση,  είναι πράγματι το dead legs,  που σημαίνει κάκωση του μυός πάνω στο υποκείμενο οστό ή είναι παρατεταμένη πίεση του ισχυακού νεύρου;
Γιατί αν είναι το πρώτο,  ορθά προσπαθείτε να πλατύνετε την έδραση,  αν όμως είναι το δεύτερο πρέπει να αποσυμφορίσετε μία συγκεκριμένη περιοχή,  μετατοπίζοντας το φορτίο σε άλλες.
Φανταστείτε δηλαδή τι τραγέλαφος θα ήταν να έχετε διαφορετική πάθηση και να εφαρμόζετε την ίδια θεραπεία...
Reply
#43
Σωστή παρατηρηση. Το μούδιασμα αφορά πίεση στο ισχυακό, όχι κάκωση. Οι κακώσεις των μυών (θλάσεις,ρήξεις, τενόντιες αποκολλήσεις) είναι μοναδικές, μη επαναλαμβανόμενες (στους σώφρονες αναφέρομαι) και χρήζουν προσοχής και διαδικασίας για ανάρρωση. Δεν αναφερόμαστε σε αυτές. Προσπαθώ να "απλώσω" το σημείο επαφής της λεκάνης και να μεταφέρω βάρος σε μεγαλύτερη επιφάνεια. Μια ιδέα που μου ήρθε σήμερα μετά την αναφορά του Στέλιου για τα hard chine είναι να προσθέσω ύλικό στο μεσον του καθίσματος, στο βαθμό βέβαια που δεν θα ενοχλεί, για να αντισταθμίσω το "V"  της γάστρας. Άς δοκιμάσω πρώτα το μαξιλάρι να δούμε αποτελεσματα και βλεπουμε.
Reply
#44
Αγαπητοί κύριοι, σύμφωνα με την παλιά Θρακιώτικη παροιμία "όποιος δεν έχει μυαλό έχει..... dead legs". Ξέχασα να πάρω το μαξιλάρι μαζί μου.....Δοκιμή το Σάββατο τώρα....@@#$@%
Reply
#45
(10-10-2012, 08:22 PM)thanassis link Wrote: Ξέχασα να πάρω το μαξιλάρι μαζί μου.....

Συγνώμη αλλά δεν κρατήθηκα να μη γελάσω...
Ύστερα από τρείς σελίδες μηνύματα αυτό είναι το αποτέλεσμα..  ;D ;D ;D
Reply
#46
........μμμμμμμμ    :-[ :-[ :-[
Reply
#47
Θανάσση το δοκίμασες τελικά;

Σήμερα έστειλα ένα άλλο σκάφος που έχω (V hull) για να μου φτιάξουν leg lifters ακριβώς ίδια με αυτά του Perception Essence 17 που έχω. Την Παρασκευή το αργότερο θα το έχω έτοιμο οπότε και θα το δοκιμάσω σε διαφορετικό hull από hard chine να δω τα αποτελέσματα.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#48
Όχι, άν και το είχα μαζί μου. Την Κυριακή  είχε πολύ κύμα και έπαιξα με το North Bay και το Safari το μικρό φουσκωτό που έχω. Τετάρτη καιρού επιτρέποντος που θα μπω Βιστωνίδα.... Άν μπορέσεις ανέβασε καμιά φωτογραφία των lifters.
Reply
#49
Sad  Παταγώδης αποτυχία το μαξιλαράκι. Έπρεπε να πετύχω το σωστό φούσκωμα για να έχω αποδεκτή στήριξη άλλα μάλλον δεν ξέρω καλό σημάδι. Λίγο περισσότερο φούσκωμα και δεν μπορούσα να κουνήσω τα πόδια μου. Με λιγότερο αέρα δεν στήριζε τους μηρούς. .......@%$#@@..... Τελικά το παράτησα στην παραλία.

Κατά τα άλλα οοοοόλα καλά, φανταστικά, μοναδικά....@$#@%.




Τελικά έπρεπε  να κάνω από την αρχή αυτό:


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply
#50
Έχουμε μικρή πρόοδο στο θέμα του μουδιάσματος. Πρόσθεσα στο καθισματάκι ένα κομμάτι στο κέντρο του, μεταξύ των οστών της λεκάνης. Το σκεπτικό είναι να αντισταθμίσω την πίεση που δέχεται η λεκάνη εξωτερικά από το V  της γάστρας λόγω hard chine. Ταυτόχρονα "άνοιξα" λίγο κατά πλάτος το καθισματάκι μήπως και μειωθεί ακόμα περισσότερο η πίεση εξωτερικά. Η χθεσινή δοκιμή έδειξε αποτέλεσμα. Στα 12 χιλ. μούδιασε προς το τέλος το αριστερό μου πόδι, έχοντας σταθερά κύμα από αυτή την πλευρά στο γυρισμό, οπότε ήμουν σε edging. Το επόμενο βήμα να σκάψω λίγο ακόμα προς τα πίσω, ούτως ώστε να αυξηθεί το μήκος άρα και η υποστήριξη στους μηρούς.
Στη φωτογραφία δεν είναι  το δικό μου.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)