Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κατασκευή καγιάκ siskiwit
#41
Συμφωνώ και επαυξάνω! Πανί το 162γρ και ελαφρύτερο ακόμα. Αργό resin για να ΄χεις χρόνο να το δουλέψεις, να διορθώσεις κτλ.

Επίσης, η συγνώμη σου δεν γίνεται δεκτή. Είσαι αδιάβαστος και ρωτάς κιόλας ....? >Sad

ΟΚ, τα βιβλία είναι πολύτιμη πηγή γνώσης, ισάξια όμως με πληροφορίες που θα βρεις εάν περιήγηθείς στο internet. Οι γνώμες είναι πολύτιμες, άν τις φιλτράρεις σωστά...Επίσης, πειραματίσου. Πάρε ένα ξύλο και πέρασε του πανί/εποξικό. Δοκίμασε να κολλήσεις διαφορετικά υλικά και άλλα πολλά.
Reply
#42
Λοιπον ως αναφορα την υαλοταινια , το υαλουφασμα και το ειδος εποξικης κολλας το τοπιο ξεκαθαρισε ,σας ευχαριστω πολυ !...
( μενει λιγο μια μεση εκτιμηση της ποσοτητας κολλας - ο Chris Kulczycki αναφερει 2 γαλονια , αλλου στο διαδυκτιο αναφερουν την μιση ποσοτητα - η εμπειρια σας ; ) . Φιλε seakayak , το coloidal silica που αναφερεις παραπανω ειναι αυτο που στο fibermax το αναφερει σαν σκετο silica ( ; ) και χρισημοποιηται αντι του wood flour ( στην κατατοπιστικοτατη περιγραφη σου στην nautilia χρισημοποιησες το δευτερο και microμπαλονακια και οχι σιλικα που απ'οτι το γκουγκλαρα ειναι πολυ σκλιρο και γυαλοχαρτιζεται πολυ δυσκολα - η γνωμη σου ; ) . Φιλε Thanassis ο σκοπος που ρωταω , ενω εχω δει αρκετα στο διαδυκτιο
( π.χ. jcoppens k.a. - ακομη και ρωσσικα site εχω δει - κατεχω την γλωσσα ) ειναι διπλος : 1) να διευκρινισω καποιες λεπτομεριες ή διχογνωμιες που συναντω , ωστε κι οποιος αλλος ασχολειται η θα ασχοληθει στο μελλον να εχει μια πιο καθαρη εικονα πανω σε καποια ζητηματα κατασκευης διαβαζοντας τις συμβουλες σας και 2) κανω αυτο ακριβως που υπαινισσεσαι : το ψαχνω πολυ καλα απ'ολες τις πυθανες πηγες . Κι οπως το ανεφερα και πιο πανω η εμπειρια σας και ειδικα στην ελληνικη πραγματικοτητα την θεωρω ( δεν χαιδευω αυτια !...) σημαντικη . Οποτε εγω θα συνεχιζω να ρωταω    ( αλλη μια φορα συγνωμη αν γινομαι φορτικος ) κι αν εχετε την διαθεση απαντατε...
Reply
#43
Όσον αφορά τις σκόνες πρόσμιξης έχω καταλήξει στη σκόνη από ξύλο που τη φτιαχω με τον ταινιολειαντήρα και στο τάλκ. Το ότι χρησιμοποιώ τα υλικά αυτά, σε αντίθεση με τις γραφές, έχει να κάνει με την απλότητα της κατασκευής, το κόστος φυσικά και την αντίληψη ότι τα βρίσκω άμεσα εδώ που βρίσκομαι. Ίσως, εάν έφτιαχνα ένα ταχύπλοο ή μια άλλης χρήσης κατασκευή που στα μέρη της ασκούνταν μεγαλύτερες δυνάμεις, να χρησιμοποιούσα διαφορετικές προσμίξεις. Έως τώρα δεν με "πούλησαν" οι κολλήσεις. Ούτε στο/α καγιάκ, ούτε στη μπαγκαζιέρα.
Reply
#44
(02-18-2014, 09:46 PM)letasos link Wrote: Λοιπον ως αναφορα την υαλοταινια , το υαλουφασμα και το ειδος εποξικης κολλας το τοπιο ξεκαθαρισε ,σας ευχαριστω πολυ !...
( μενει λιγο μια μεση εκτιμηση της ποσοτητας κολλας - ο Chris Kulczycki αναφερει 2 γαλονια , αλλου στο διαδυκτιο αναφερουν την μιση ποσοτητα - η εμπειρια σας ; ) . Φιλε seakayak , το coloidal silica που αναφερεις παραπανω ειναι αυτο που στο fibermax το αναφερει σαν σκετο silica ( ; ) και χρισημοποιηται αντι του wood flour ( στην κατατοπιστικοτατη περιγραφη σου στην nautilia χρισημοποιησες το δευτερο και microμπαλονακια και οχι σιλικα που απ'οτι το γκουγκλαρα ειναι πολυ σκλιρο και γυαλοχαρτιζεται πολυ δυσκολα - η γνωμη σου ; ) . Φιλε Thanassis ο σκοπος που ρωταω , ενω εχω δει αρκετα στο διαδυκτιο
( π.χ. jcoppens k.a. - ακομη και ρωσσικα site εχω δει - κατεχω την γλωσσα ) ειναι διπλος : 1) να διευκρινισω καποιες λεπτομεριες ή διχογνωμιες που συναντω , ωστε κι οποιος αλλος ασχολειται η θα ασχοληθει στο μελλον να εχει μια πιο καθαρη εικονα πανω σε καποια ζητηματα κατασκευης διαβαζοντας τις συμβουλες σας και 2) κανω αυτο ακριβως που υπαινισσεσαι : το ψαχνω πολυ καλα απ'ολες τις πυθανες πηγες . Κι οπως το ανεφερα και πιο πανω η εμπειρια σας και ειδικα στην ελληνικη πραγματικοτητα την θεωρω ( δεν χαιδευω αυτια !...) σημαντικη . Οποτε εγω θα συνεχιζω να ρωταω    ( αλλη μια φορα συγνωμη αν γινομαι φορτικος ) κι αν εχετε την διαθεση απαατε...
συντομα:coloidal silica=silica.Tο filler με τα microballoons ειναι ευχρηστο,τριβεται ευκολα ΑΛΛΑ δεν ειναι 100% υδατοστεγες σε αντιθεση με το silica filleting Ηταν ενας πειραματισμος.SILICA.Γυαλοχαρτιζεται πιο δυσκολα,αλλα ειναι  καλυτερο απο το ξυλαλευρο(πριονιδι),πιο ελαφρυ,καλυτερο σαν αισθητικο αποτελεσμα,δεν κοστιζει δα και τοσο πολυ.Δοκιμασε και τα δυο και κρινε μονος σου.
Reply
#45
Εχουν περάσει σχεδον 6 μηνες απο τυο τελευταίο μηνυμα στο θέμα , αλλά φτάνοντας στο τέλος της δική μου κατασκευής , μπορω να προσφέρω , καποιες, λίγες πληροφορίες .
Απλό κοντρα πλακέ "θαλάσσης" ή οκουμέ ?
Εγω επελεξα το απλό "θαλάσσης" οπως σωστά αναφέρθηκε ειναι για εξωτικό χωρο , αν δεν βρέχεται  Φαντάζομαι και το οκουμε , αν δεν ειναι πιστοποιημένο , παρόμοια αντοχή θα χει , Ο λογος που το επελεξα ηταν οτι ΔΕΝ ημουν σίγουρος , αν θα ολοκλήρωνα την κατασκευή .
Τώρα όμως  με τελικό κόστος  λίγο περισσότερο απο 400€ τα 13€ χ 4φυλλά κοντρα πλακέ  δηλ τα 52€ περισσότερα , που θα στοιχιζε επιπλεον το οκουμε , (ισως) δεν ειναι θέμα . Ειδικά αν η απόφαση ειναι να παραμενει το καυακ στο χρωμα του ξύλου . Αν ειναι να βαφει , οτι ξύλο κι να βαλεις , απλα δεν θα φαινεται .
Αρα το μετάνιωσα που δεν πήρα οκουμε .

Ποσοτητες εποξικές ,. Εξαρτάται  κυριως απο το βαρος του υαλουφάσματος που θα χρησιμοποιηθεί . Εκτός και αν ο κατασκευαστης ,του υφάσματος , αναφέρει διαφορετικά , το υφασμα για να "βραχεί " σωστά χρειάζεται , 10% περισσότερο εποξική απο το βάρος του , Δηλ  ύφασμα 165γρ/m[sup]2[/sup] , θα χρειαστεί περιπου 182 gr/m[sup]2[/sup]  εποξική . Με δεδομένο οτι το ξαναπερνας με εποξική , συν την ποσότητα για κολλες  κλπ θα χρειαστείς την διπλάσια ποσότητα
Εγω για το δικό μου κατανάλωσα  6 κιλά έτοιμου  ( εποξική +σκλυριντή ) προϊόντος .
Υλικά αγοράζω απο την fibermax
Αυτη την φορά εποξική πηρα , όμως απο την  R&G , εποξική την L και σκυριντή τον G2 , επειδή ειναι κυρίως για κατασκευή σκαφων , με ενγενή αντοχή στην UV  και στο θαλασσινό νερό . 
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)