Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roll
#1
Καλησπέρα,
    πρόσφατα απέκτησα το πρώτο μου sit inside. Βγήκα δύο φορές και προσπαθώ να εξοικιωθώ με το σκάφος. Για να αποκτήσω μια σιγουριά, προσπάθησα να πετύχω το roll. Μου φάνηκε πιο δύσκολο από ό,τι περίμενα. Ακόμη δεν το κατάφερα.
    Καμιά ιδέα για τα βήματα που πρέπει να κάνω; Σκεφτείτε ότι πηγαίνω μόνος μου και προς το παρόν δεν υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει σχετικός ή άσχετος με το αντικείμενο.
Reply
#2
Καλημέρα cycle,

Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος είναι να στο δείξει κάποιος που γνωρίζει και το κάνει σωστά (έχει σημασία να το κάνει σωστά με το σώμα και όχι χρησιμοποιώντας το κουπί τόσο).

Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα το καλύτερο και φθηνότερο που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις αυτό:
http://www.cackletv.com/sea-kayaking-dvd...-the-roll/

Και σε αυτή την περίπτωση χρειάζεσαι κάποιον για να βλέπει τι κάνεις λάθος.

Και εγώ μόνος μου έμαθα αρχικά γιατί δεν υπήρχε κάποιος να μου δείξει και το έκανα χάλια, επικύνδυνο για τραυματισμό. Όταν με καθοδήγησαν όλα έγιναν πιο απλά και γλύτωσα ένα κάρο χρόνο.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#3
Cycle, αν βρίσκεσαι Αθήνα και μπορείς να ανέβεις ένα σ/κ Εύβοια, Ερέτρια, έλα να σου δείξουμε την τεχνική.

[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply
#4
Ιδανική η πρόταση του Pai Mei .  Θα γλυτώσεις από ταλαιπωρία .
Και εγώ δυστυχώς μαθαίνω μόνος μου , αρχικά με το paddle float στο κουπί .
Είναι απίστευτος μαζοχισμός το συνεχές wet exit κάθε φορά (πολλές δηλαδή !)  που δεν βγαίνει το ρόλλ.  Tongue
Καλή συνέχεια… 
Reply
#5
  Pai Mei ευχαριστώ για την προσφορά. Δυστυχώς είμαι πολύ μακριά. Αν υπάρχει κανείς στην Κέρκυρα για βοήθεια και γενικά για παρέα θα ήμουν ευτυχυσμένος.
  Στέλιο ευχαριστώ. Σκέφτομαι τη δική σου πρόταση σοβαρά αν δε βρεθεί κάποιος εδώ να βάλει ένα χεράκι.
Reply
#6
Pai Mei ακόμα μπορείς να μου δείξεις κάποια πράγματα απο roll?αν θές στείλε μου το τηλέφωνο σου να τα πούμε.
Reply
#7
φιλε αντρεα
δεν είναι στην αρμοδιοτητητα μου αλλα δεν μπορω να μην σε ενημερωσω. είμαι σιγουρος ότι ο αγγελος θα σε βοηθησει οσο μπορει αλλα για τον επομενο μηνα ταξιδευει με καγιακ από Οθωνούς εως Καστελοριζο.
μια προσπαθεια που ολοι οσοι συμμετεχουν στο φορουμ θα επρεπε κατά τη γνωμη μου να υποστηριζουν
φιλικα Γιωργος
Reply
#8
εύχαριστω  για την πληροφορία.έχεις δίκιο, κανονικά θα έπρεπε να το γνωριζουμε.δέν είμαστε και πολλοί στο χώρο για να μην μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας.και πάλι εύχαριστω.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)