The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κάλυμνος Λέρος Λειψοί Αρκιοί
#11
Σε έναν από τους δύο τόμους της "λιμενομίας" όπου αναγράφονται οι κανόνες για τα κωπηλατα. 500 μέτρα είναι νομίζω από την βάση παραλιακής επιχείρησης ενοικίασης κωπηλατων η άλλων σκαφών αναψυχής. Χθες το βράδυ πάντως βγήκα στο λιμάνι της Νισύρου στις 21.30 όπου με περίμενε ένας λιμενικός γιατί φοβήθηκε μην είμαι λαθρομετανάστης. Όταν με είδε και μιλήσαμε του είπα ότι ερχόμουν από Κάλυμνο και δεν μου είπε ότι έκανα κάτι παράνομο. Αντίθετα μου είπε ότι και άλλες φορές έχει δει γκρουπ sea kayak να έρχονται από Κω απόσταση 10ναυτικά μίλια. Με αυτό θέλω να πω ότι ασχέτως λιμενομίας υπάρχει ανοχή για τα sea kayak.
Reply
#12
Ναι αλλά αν πέσεις σε κανένα "νούμερο" λιμενικό , θα σου χαλάσει η μέρα.
Είμαι περίεργος να μάθω τι ισχύει στις άλλες (υπανάπτυκτες) χώρες ;
Reply
#13
Στην Αγγλία θεωρείται "αναφαίρετο δικαίωμα του ανθρώπου να κωπηλατέί στη θάλασσα και δεν υπάρχουν περιορισμοί μιλίων. Κάθε φορά δε που βγαίνει κάποιος μπορεί και πρέπει να ειδοποιεί το λιμενικό. Στην Γαλλία υπάρχει περιορισμός στα 2 ναυτικά μίλια. Για άλλες χώρες δεν ξέρω.
Reply
#14
Ενδιαφέρον το παρακάτω άρθρο.

Ανησυχητικό επίσης!


Attached Files
.pdf   LIMENARXEIO MYKONOU.pdf (Size: 90.74 KB / Downloads: 44)
Reply
#15
Μακάρι να μπορούσαμε να. λεμβολογήσουμε τα καγιάκ αλλά δυστυχώς δεν τα δέχονται οπότε ακόμα και σύμφωνα με αυτό το έγγραφο τα καγιάκ μένουν και πάλι μετέωρα χωρίς να μπορούν να
μπουν σε κάποια κατηγορία. Τουλάχιστον αυτά που είναι πάνω από 2 μέτρα δηλαδή όλα!
Reply
#16
(10-01-2013, 02:01 PM)aegeanpaddlers link Wrote: Μακάρι να μπορούσαμε να. λεμβολογήσουμε τα καγιάκ αλλά δυστυχώς δεν τα δέχονται οπότε ακόμα και σύμφωνα με αυτό το έγγραφο τα καγιάκ μένουν και πάλι μετέωρα χωρίς να μπορούν να
μπουν σε κάποια κατηγορία. Τουλάχιστον αυτά που είναι πάνω από 2 μέτρα δηλαδή όλα!
Σκεφτείτε όμως ότι αν λεμβολογούντουσαν θα είχαν φόρο.
Το χειρότερο πράμα της ζωής, είναι να θες καγιάκ και να μην έχεις!
Reply
#17
(10-01-2013, 02:01 PM)aegeanpaddlers link Wrote: Μακάρι να μπορούσαμε να. λεμβολογήσουμε τα καγιάκ .......

  ......και να μας ρίξουν κανα χαράτσι !  ;D >Sad ;D
Reply
#18
(10-02-2013, 05:22 AM)dan link Wrote: [quote author=aegeanpaddlers link=topic=535.msg4343#msg4343 date=1380636116]
Μακάρι να μπορούσαμε να. λεμβολογήσουμε τα καγιάκ .......

  ......και να μας ρίξουν κανα χαράτσι !  ;D >Sad ;D
[/quote]
Αυτό έλειπε! Tongue
Το χειρότερο πράμα της ζωής, είναι να θες καγιάκ και να μην έχεις!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)